Ej, też marzniecie? Kurka, no to już po lecie. Teraz Złota Polska Jesień, w sumie to się cieszę, tylko ziiiimno mi!! Nadal jestem podtopiony przez fale przemian i pracy z tym związanej. Jednak gdzieś między malowaniem ścian w pracowni, opracowywaniem serii tutoriali na wyłączność dla Juki, transformowaniem bloga i prowadzeniem kursów, udało mi się przygotować dla Was coś nowego :) <szczęśliwy> Dzisiaj ocieplacze: czapka, szalik-komin i rękawiczki. W tym miesiącu pojawi się jeszcze jesienna sukienka, a jeżeli wszystko zgodnie z planem pójdzie, to od listopada razem z Gochą i Zbyszkiem będziemy wam serwować instruktaż za instruktażem. Do dzieła zatem!
Edit: Od czasu, kiedy opublikowałem ten post dużo się zmieniło, między innymi napisałem trzy książki o szyciu. Być może jedna z nich Cię zainspiruje.
„O szyciu, prosto, kreatywnie i modnie” – w moim pierwszym poradniku omawiam konstruowanie i szycie prostych ubrań z dzianiny.
„Jak szyć spódnice i sukienki” – w kontynuacji rozgryzamy wspólnie modelowanie i szycie ubrań z tkanin.
„SzyjeMY torebki i akcesoria” – a w najnowszej książce na warsztat wziąłem dodatki home decor, torby i plecaki.
Zatem do wyboru do koloru – wypróbuj temat, który Cię najbardziej interesuje. Mam nadzieję, że uda mi się zarazić Cię bakcylem szycia
NIECH ISKRY LECĄ SPOD IGŁY!
A teraz wracajmy do czapki, rękawiczek i szalika :)
Przygotuj
- 0,6 m dzianiny szerokiej na 1,5 m – na wierzchnią część użyj grubszej ciepłej dzianiny.
- 0,6 m dzianiny szerokiej na 1,5 m – na podszewkę wybierz delikatną i miłą w dotyku dzianinę.
- Papier do form, linijkę i ołówek.
- Metr krawiecki, nożyczki, szpilki i mydło krawieckie.
Forma:
Czapka: zmierz swój obwód głowy. Aby czapka nie była zbyt luźna, zawęź go o 2 cm – 8 cm im bardziej elastyczna dzianina tym bardziej zmniejsz obwód. Długość czapki jest uniwersalna.
Przygotuj formę z papieru. Narysuj prostokąt o szerokości równej zaniżonemu obwodowi twojej głowy, i wysokości 20 cm. Podziel jego górną krawędź (tę o długości obwodu głowy) na 6 równych części. Do każdej z tych części dorysuj w górę trójkąt równoramienny o wysokości 10 cm – otrzymasz formę korony wysokiej na 30 cm.
Koronę odrysuj na dzianinie tak, aby materiał rozciągał się wszerz formy. Wytnij ją z 1 cm naddatku na szwy dookoła, w podszewce skróć koronę u podstawy o 1 cm (powinna mieć 29 cm wysokości) .
Szalik-komin: zaplanuj wysokość i szerokość komina. Zmierz za pomocą metra, jaki powinien być jego obwód – jeżeli jak ja, robisz wąski komin, obwód powinien być nieco większy od obwodu głowy. Im miększa dzianina, tym bardziej będzie się on formował w opadającą falę, przy sztywniejszej będzie trzymał formę. Jeżeli chcesz go owijać wokół szyi 2 razy, potrzebujesz minimum 110 cm – wtedy potrzebne będzie więcej dzianiny niż 0,6 m. Wysokość to około 30-40 cm. Przygotuj prostokąt o tej wysokości i szerokości równej obwodowi komina, odrysuj go na dzianinie tak, aby materiał rozciągał się wszerz formy. Wytnij z 1 cm dodatku na szwy dookoła.
Rękawiczki: ułóż swoją dłoń na papierze, dosyć mocno odginając kciuk do boku – aby między dłonią a kciukiem nie tworzył się zbyt ostry kąt. Obrysuj nadgarstek i dłoń w odstępie około 1,5 cm – to będzie dodatek na szwy i odrobina luzu na podszewkę. Odrysuj formę na dzianinie tak, aby materiał rozciągał się wszerz dłoni. Wytnij dodając 1 cm dodatku na szew na dole nadgarstka.
Jeżeli planujesz dodać ściągacz, wytnij z dzianiny dwa prostokąty o wysokości równej 2 x pożądana wysokość ściągacza, a szerokości 2 x szerokość formy rękawiczki w nadgarstku – 5 cm. Po zszyciu obwód ściągacza, powinien być nieco węższy od obwodu rękawiczki w nadgarstku.
Szyjemy czapkę:
Zagnij skrajne moduły korony tak, aby pokryły się ze sobą trójkąty 1 i 2 po jednej stronie oraz 6 i 5 po drugiej. Zszyj na overlocku zewnętrzne krawędzie tych trójkątów.
Teraz Zagnij kolejne moduły tak aby trójkąt 2 pokrył się z 3, a 4 z 5 . Po zszyciu ich krawędzi otrzymasz dwie połówki czapki złączone na środku. Złóż te połówki ze sobą i jednym szwem połącz boczną krawędź i górę czapki ścinając czubki wszystkich trójkątów.
Dokładnie te same czynności wykonaj z podszewką. Jeżeli nie posiadasz overlocka szyj zygzakiem, aby szew był elastyczny. Staraj się nie rozciągać dzianiny, aby szew się nie pofalował.
Po zszyciu wierzchnią część wywiń na prawą stronę, a podszewkę zostaw na lewej. Wsuń podszewkę na część wierzchnią i zepnij krawędzie.
Teraz zszyj dookoła krawędzie, pozostawiając na tyle czapki mały otworek nie zaszyty, posłuży on do wywinięcia czapki na prawą stronę (możesz go też zostawić wcześniej zszywając krawędź podszewki) . Szyj nie rozciągając krawędzi. Aby było ci prościej, ułóż materiał pod stopką tak, aby stopka znajdowała się wewnątrz czapki.
Po zszyciu, przez otworek wywiń czapkę na prawą stronę i zaszyj otworek na zwykłej maszynie lub ręcznie (ten szew będzie widoczny na zewnątrz) .Gotowe!
Szyjemy szalik – komin:
Złóż ze sobą materiał główny i podszewkę tak, aby stykały się prawą stroną. Zszyj górną i dolną krawędź szalika – powstanie tunel.
Złóż tunel na pół wciągając do środka jedną z krawędzi – wsuń do wewnątrz rękę przez lewy otwór, chwyć krawędź prawego otworu i wciągnij ją do środka. Zrównaj krawędzie ze sobą. Teraz otrzymasz o połowę krótszy tunel z podwójnej warstwy materiału. Zepnij ze sobą nieobrębione krawędzie i zszyj je razem, pozostawiając niezaszytą szczelinę o szerokości około 8 cm, przez nią wywiniesz komin na prawą stronę.
Wywiń komin na prawa stronę – otrzymasz już docelowy kształt komina. Teraz tylko złącz krawędzie szczeliny, zaginając naddatki do wewnątrz. Zszyj je razem jak najbliżej krawędzi – ten szew będzie widoczny. Szalik-komin gotowy! Szybko, prawda?
Szyjemy rękawiczki:
Obszycie takich zakrętów na overlocku to niezła gimnastyka, jeżeli nie jesteś wirtuozem overlocka polecam szycie na zwykłej maszynie szwem zygzakowym. Rękawiczki też mają podszewkę, w związku z czym krawędzie dzianiny nie muszą zostać obrębione. Jeżeli jednak zdecydujesz się na overlocka, poćwicz najpierw zakręty – trzeba rozprostowywać dzianinę przed nożem.
Złóż ze sobą dwie warstwy podszewki i zszyj krawędzie, podobnie postąp z dzianiną główną. Na zdjęciu poniżej rękawiczki po prawej stronie uszyłem używając noża, po lewej z wyłączonym nożem. Jedną wykonam ze ściągaczem, drugą zakończę podobnie jak czapkę – wybierz opcję, która bardziej ci odpowiada.
Ściągacz złóż wzdłuż na pół i zszyj krawędzie (dzianina powinna się rozciągać w szerz tunelu, który powstanie po zszyciu – czyli w kierunku góra-dół na zdjęciu poniżej). Teraz wywiń do połowy tunel, podobnie jak przy szaliku-kominie, jednak w ściągaczu wywiń połowę na prawą stronę – tak, aby szew znalazł się wewnątrz, pomiędzy dwoma warstwami dzianiny.
Rękawiczkę z dzianiny głównej wywiń na prawą stronę, a podszewkę pozostaw na lewej. Wsuń podszewkę do wewnątrz rękawiczki tak, aby krawędź nadgarstka w obydwóch się pokryła.
Teraz wsuń ściągacz na rękawiczkę – tak, aby nieobrębione krawędzie ściągacza pokryły się z krawędzią nadgarstka. Zszyj wszystkie cztery krawędzie razem na overlocku. Najłatwiej będzie ci szyć, jeżeli stopkę ustawisz wewnątrz rękawiczki – jak na zdjęciu poniżej.
Po przyszyciu ściągacza odwiń go z rękawiczki. Gotowe.
Jeżeli wolisz opcję bez ściągacza, wywiń główną część rękawiczki na prawą stronę, a podszewkę pozostaw na lewej. Wsuń rękawiczkę do wewnątrz podszewki tak, aby pokryły się krawędzie nadgarstka. Zszyj te krawędzie razem, ustawiając stopką wewnątrz rękawiczki – jak na zdjęciu poniżej. Pozostaw nie zaszyty otworek do wywinięcia na prawą stronę (możesz go też zostawić wcześniej, podczas zszywania podszewki, na bocznej krawędzi podszewki).
Wyciągnij rękawiczkę z podszewki i wywiń całość na prawa stronę, przez otworek.
Wsuń podszewkę do rękawiczki, otworek zaszyj chowając naddatki do wewnątrz (ten szew będzie widoczny). Aby podszewka nie wywijała się podczas ściągania rękawiczek z dłoni, szyjąc ręcznie, przymocuj ją w paluchu i na wysokości środkowego palca. Rękawiczki gotowe – to było chyba najtrudniejsze.
No to siup, czapki na uszy, szaliki na kark i można żyć :) A jakbyście w grudniu nie mieli pomysłu na prezenty to WŁALA! W zeszłym roku Asia, jedna z moich kursantek, uszyła 16 czapek pod choinkę dla znajomych, i większość je nosi! Tak więc tego, polecam.