DIY: Jak odbić formę ze swoich leginsów

 

miniatura

 

Dziś zapodaję instrukcję zdejmowania formy z leginsów, a w piątek opublikuję instrukcję szycia krok po kroku. Oto co będzie ci potrzebne:

  • Twoje leginsy – wybierz model bez szwu na boku.
  • Papier do form, pisaki, taśmę klejącą i nożyczki
  • Szpilki i metr krawiecki

Najpierw przygotuj leginsy: rozprasuj je dokładnie i złóż na pół tak, aby przednia nogawka była na wierzchu. Może ona być nieco węższa niż tył, dlatego zepnij szpilkami wewnętrzną krawędź nogawki tak, aby szew znalazł się na krawędzi. Następnie zepnij boczną krawędź nogawki szpilkami wyznaczając bok – powinna to być krawędź o prostej linii. Zepnij każdą nogawkę osobno. Pomiędzy krawędziami materiał nogawki przodu powinien być płaski. Podkrój przodu, czyli łuk w kroku, powinien być ułożony tak, aby się nie marszczył. Pasek tyłu powinien wystawać na kilka centymetrów ponad pasek przodu.

 

02

 

Na środku kartki narysuj prosta linię o długości bocznej krawędzi leginsów.

 

03

 

Przyłóż do niej upięte leginsy w taki sposób, aby bok pokrywał się z linią. Obrysuj kontur nogawki, oraz górną krawędź paska – unieś pasek tyłu i obrysuj krawędź paska przodu pod spodem. Zaznacz szerokość paska.

 

04

 

Rozepnij wewnętrzne krawędzie nogawki. Boki pozostaw spięte. Złóż spodnie na pół tak, aby tył znalazł się na wierzchu. Przyłóż leginsy po drugiej stronie linii i obrysuj krawędź. Zwróć uwagę czy nogawka tyłu nie zawija się pod spód (tam gdzie na zdjęciu są strzałki) jeśli tak się dzieje, poszerz nogawkę w tym miejscu o taką szerokość, na jaką szew zawija się pod spód.

 

05

 

Zaznacz szerokość paska tyłu. Między krawędzią paska i podkroju tyłu powinien być kąt prosty, lub chociaż zbliżony do prostego, aby po zszyciu na pupie nie powstał dzióbek.

 

06

 

Narysuj cięcie między paskiem a nogawkami – zielona linia. To będzie bardzo delikatny łuk, lub nawet linia prosta. Jednak zwróć uwagę, aby w przodzie krawędzie paska i podkroju przecinały się pod kątem prostym. Gdyby tak się nie stało, możesz delikatnie zmienić kształt linii wysuwając nieco krawędź do przodu, lub w górę, a cięcie między paskiem a nogawką (zielona linia) zamień w delikatny łuk.

 

07

 

Teraz ustal długość leginsów: włóż swoje leginsy i zmierz się od paska, po biodrze, do pożądanej długości. Na wykroju odmierz długość leginsów na linii boku. Jeżeli przedłużysz oryginalna formę, narysuj dół nogawki pod kątem prostym do linii boku (zielona linia na dole nogawki).

 

08

 

Teraz zmierz długość wewnętrznej krawędzi nogawki przodu. Następnie zaczynając od dołu odmierz  tę długość na wewnętrznej krawędzi nogawki tyłu. Jeżeli linia tyłu jest za długa, obniż podkrój tyłu (wydłuż łuk w kroku w dół nogawki, czyli na zdjęciu poniżej w lewo). Jeżeli jest za krótka, co raczej nie powinno się zdarzyć, wydłuż podkrój tyłu w bok (czyli na zdjęciu poniżej w górę) to spowoduje, że linia nogawki też się wydłuży.

 

09

 

Teraz zmierz długość linii cięcia między paskiem a nogawką , oraz ustal wysokość paska – wytniesz go z prostokąta. Uwaga wysokość paska powinna być dopasowana do szerokości gumy, którą w niego wszyjesz.

Tu małe info dla dokładnych – na zdjęciu poniżej widać, że podkrój tyłu jest dłuższy i łagodniejszy niż podkrój przodu – zwykle w spodniach jest tak, że podkrój tyłu jest rzeczywiście dużo dłuższy od przedniego. Jednak jest też zwykle mocniej podciętym łukiem. W leginsach, które szyje się z baaardzo elastycznych dzianin obydwa łuki mogą być łagodne, ponieważ materiał i tak się naciągnie na sylwetce.

 

10

 

Wytnij z papieru formę leginsów odcinając oryginalny pasek. Formę na pasek przygotuj osobno – powinien to być prostokąt o wymiarach: 2 x szerokość paska i 2 x zmierzona długość cięcia między paskiem a nogawką.

Ta strzałka na linii boku oznacza nitkę prostą – czyli tę linie ułóż wzdłuż dzianiny, równolegle do brzegów fabrycznych. Wycinając formy z materiału dodaj dodatki na szwy – 1 cm na każdej krawędzi, jedynie na dole nogawek dodaj 3 cm, potrzebujesz więcej, aby stworzyć listewkę jako wykończenie nogawek – ale o tym już w następnym poście.

 

11

 

Edit: Od czasu, kiedy opublikowałem ten post dużo się zmieniło, między innymi napisałem trzy książki o szyciu, być może jedna z nich Cię zainspiruje.

„O szyciu, prosto, kreatywnie i modnie” – w moim pierwszym poradniku omawiam konstruowanie i szycie prostych ubrań z dzianiny.

„Jak szyć spódnice i sukienki” – w kontynuacji rozgryzamy wspólnie modelowanie i szycie ubrań z tkanin. 

„SzyjeMY torebki i akcesoria” – a w najnowszej książce na warsztat wziąłem dodatki home decor, torby i plecaki. 

Zatem do wyboru do koloru – wypróbuj temat, który Cię najbardziej interesuje. Mam nadzieję, że uda mi się zarazić Cię bakcylem szycia

 NIECH ISKRY LECĄ SPOD IGŁY!