DIY: Jak przygotować grafikę na nadruk

prints-with-scanncut-00

Tym razem nie będzie instrukcji szycia, a prezentacja, o której wspominałem jakiś czas temu. Krok po kroku pokażę i opiszę, jak przygotować grafikę do nadruku ze zdjęcia. Używając domowego plotera ScanNcut, oraz dołączonego do niego programu ScanNcut Canvas, przygotuję matrycę do dżetów i folii flex. Wyjaśnię też, jak sobie poradzić bez plotera. Jest to materiał ze szkolenia, które przeprowadziłem w marcu podczas Brother Dealers Day – dorocznego spotkania dystrybutorów urządzeń marki Brother.

Edit: Od czasu, kiedy opublikowałem ten post dużo się zmieniło, między innymi napisałem trzy książki o szyciu, być może jedna z nich Cię zainspiruje.

„O szyciu, prosto, kreatywnie i modnie” – w moim pierwszym poradniku omawiam konstruowanie i szycie prostych ubrań z dzianiny.

„Jak szyć spódnice i sukienki” – w kontynuacji rozgryzamy wspólnie modelowanie i szycie ubrań z tkanin.

„SzyjeMY torebki i akcesoria” – a w najnowszej książce na warsztat wziąłem dodatki home decor, torby i plecaki.

Zatem do wyboru do koloru – wypróbuj temat, który Cię najbardziej interesuje. Mam nadzieję, że uda mi się zarazić Cię bakcylem szycia

 NIECH ISKRY LECĄ SPOD IGŁY!

Słuchajcie, nie ukrywam, że jest to po części post informacyjny, a po części reklamowy. Razem z Małgosią i Maciejem z EMB Systems, chcemy trochę oswoić klientów z tą maszynką, którą (bez ściemy) jestem zachwycony. Zresztą nie tylko ja, kiedy na warsztatach odpalamy scanNcut’a i w kilka minut robimy nadruki, kursantki też zazwyczaj zbierają szczęki z podłogi.  Nagle dowiadują się, że tak łatwo i szybko można samemu zrobić profesjonalny nadruk, „jak ze sklepu”, a w dodatku jest on unikatem! Pokażę wam, jak używać tej maszynki, ale również, jak przygotować samą grafikę, nawet kiedy nie jest się wirtuozem pędzla.

Nadruki to jedna z moich najsłabszych stron, jako projektanta ubioru. Ponieważ całe lata projektowałem dzianiny w masowych markach, musiałem znaleźć sposób na opanowanie grafik – bez tego nie przetrwałbym tam sezonu. Dziś podzielę się z wami kilkoma sposobami „na skróty”, które nie raz mi pomogły. Zatem ten post przyda się nie tylko tym, którzy już mają, lub planują zakup ScanNcut, ale również tym z was, którzy chcą się pobawić z nadrukami, robionymi samodzielnie. Pokażę wam 3 sposoby. Opisy zacznę od wskazówek dla tych, którzy nie korzystają z plotera, a potem rozwinę temat pod kątem tego urządzenia. Poniższe sposoby są propozycją dla osób, które nie znają programów graficznych typu Ilustrator, Corel czy Photoshop. Jeżeli masz dostęp do takiego programu, najprościej będzie przygotować czarno-białą grafikę i wyeksportować ją do formatu SVG – reszta w tekście poniżej. Zaczynamy!

SPOSÓB PIERWSZY: podstawa to grafika google!

Jeżeli nie potrafisz rysować, to podstawowym źródłem obrazków będzie dla ciebie wyszukiwarka grafik Google. W komercyjnym wydaniu, komponentów do nadruków szuka się w banku zdjęć i grafik, takim jak np. SHUTTERSTOCK, gdzie za każdy obrazek trzeba zapłacić – prawa autorskie i te sprawy. Jednak na własny użytek można zaszaleć za darmo w Googlach. To co ważne – jeżeli nie chcesz malować odręcznie, będziesz potrzebować szablonu. Dlatego obrazki, których będziesz szukać powinny być jednolitą plamą, bez efektów artystycznych, takich jak przecierki, rozmycia i cieniowania. Kształt powinien składać się tylko z dwóch kolorów,  oraz być bez małych elemencików. Wpisz nazwę szukanego obrazka, najlepiej po angielsku, da ci to znacznie więcej trafnych efektów wyszukiwania. Dopisz black and white,  a po spacji dodaj jedną z tych fraz: stencil, pictogram, clip art, silhouette – lub coś innego, co nakieruje wyszukiwarkę na szablonowe, proste kształty. Zapisz interesujące cię grafiki. Aby zniwelować słodkość właściwego nadruku, do którego przejdziemy w dalszej części posta, na rozgrzewkę wyszukałem Grumpy Cat’a ;)

prints-with-scanncut-01

Aby wykonać nadruk samodzielnie, potrzebne będą:

 • folia samoprzylepna,
 • farby do tkanin,
 • ostry nożyk w sztyfcie (skalpel)
 • mata samogojąca,
 • taśma klejąca.

Dokładną instrukcję wykonywania nadruku farbami znajdziesz w jednym z poprzednich postów (LINK). A oto jak przygotować szablon: otwórz zapisany obrazek i powiększ na ekranie komputera do pożądanej wielkości (ctrl + scroll na myszy). Przyłóż kalkę, półpergamin lub cienki papier do ekranu i ostrożnie, aby nie uszkodzić monitora, przerysuj kształt. Możesz skomponować nadruk z kilku obrazków, lub połączyć je z napisami (opis w dalszej części posta – sposób trzeci). Kiedy kompozycja jest gotowa, trzeba ją przenieść na folię samoprzylepną, z której wytniesz szablon.  Przyklej taśmą klejącą kartkę z nadrukiem do okna – tak, aby strona, na której jest rysunek stykała się z szybą. Przyłóż do niej folię samoprzylepną tak, aby folia stykała się z kartką przyklejoną do okna, a papier transportowy był skierowany w twoją stronę – przerysuj kształty na papier transportowy (czyli spodnią warstwę folii). Jeżeli w grafice są napisy, na spodniej warstwie folii narysujesz je w lustrzanym odbiciu – dzięki temu, po przyklejeniu folii do ubrania, na którym drukujesz, napis będzie czytelny – już nie w lustrzanym odbiciu. Następnie wytnij nożykiem wszystkie kształty w folii, zachowaj wszystkie elementy – część z nich będzie jeszcze potrzebna. Wszystkie dalsze kroki znajdziesz opisane pod podanym wyżej linkiem. Jest to dosyć czasochłonne zajęcie, może potrwać nawet kilka godzin, podczas gdy ploter wytnie to w 3 minutki :)

Aby wykonać nadruk z użyciem plotera potrzebne będą:

 • Ploter ScanNcut.
 • Kawałek folii flex, na nadruk (możesz kupić TUTAJ).
 • Zestaw startowy ScanNcut Rhinstone Starter Kit , oraz dżety z klejem pod spodem (w zestawie startowym są srebrne, bladoróżowe i złote).
 • Papierowa taśma remontowa (niebieska – ona ma nieco słabszy klej).

Kiedy kupujesz ScanNcut, automatycznie dostajesz dostęp do programu ScanNcut Canvas, który pomaga przygotować grafiki do nadruków. Program czyta pliki o rozszerzeniu SVG oraz FCM (FCM to skany wykonane ScanNcut’em). Zatem pierwsze co musisz zrobić, to skonwertować zapisany obrazek do formatu SVG. Aby operacja się udała, wybieraj obrazki, na których nie ma znaków wodnych, które są we w miarę dobrej rozdzielczości (aczkolwiek czasem i ze słabej udaje się uzyskać dobry efekt) i koniecznie w bieli i czerni – bez odcieni szarości oraz kolorów. Zapisz wybrany obrazek. Otwórz KONWERTER ONLINE, pamiętaj aby sprawdzić, czy masz aktywny program antywirusowy, żeby nie ściągnąć żadnych wirusów przy okazji (konwerter, który tu polecam przetestowałem i było czysto, ale nigdy nie wiadomo ;). Wybierz plik, ustaw opcje koloru na „monochrome”, rozdzielczość na 150 DPI i kliknij przycisk „Convert file” (pola zaznaczone różową obwódką na poniższym print screenie). Przetransformowany obrazek zacznie się ściągać automatycznie. Podczas konwertowania mapa bitowa jest trasowana do formy rysunku wektorowego, dlatego przy słabej rozdzielczości, kształt może ulec nieco zmianie.

prints-with-scanncut-02

W programie ScanNcut Canvas, utwórz nowy projekt (nie da się przeoczyć ikonki z napisem NEW). Pojawi się odwzorowanie maty transportowej plotera. Wgraj skonwertowany obrazek na matę, klikając w ikonkę zaznaczoną na poniższej planszy.

prints-with-scanncut-03-a

Kiedy klikniesz na obrazek, pojawią się kontrolki do przekształceń. Klikając na nie, możesz modyfikować obrazek – niebieskimi powiększasz, zieloną obracasz kształt wokół własnej osi.  Kiedy dopasujesz rozmiar, musisz odwrócić kształt w lustrzanym odbiciu. W folli flex i flock zawsze wycinamy lustrzane odbicie, ponieważ podczas cięcia folia jest odwrócona spodem do góry. Wybierz z górnego menu Edit / Flip (wszystkie opcje górnego menu, są też dostępne w menu rozwijającym się, po kliknięciu na obiekt prawym przyciskiem myszy).  Gotowe.

prints-with-scanncut-03-b

SPOSÓB DRUGI: rysunek odręczny + skan.

No to zaczynamy właściwą grafikę! Najpierw ręcznie naszkicuj ołówkiem swój projekt. Możesz przerysować obrazki z monitora jak w kroku pierwszym. Szkic ołówkiem daje ci możliwość szukania dobrego kształtu – rysuj wiele linii, aż znajdziesz tę właściwą. Przygotuj obrazek do skanu: na nowej BIAŁEJ (!) kartce przerysuj delikatnie ołówkiem już tylko docelowe kształty. Mogą być rozsypane, niekoniecznie w kompozycji. Popraw kontury czarnym pisakiem, staraj się wykonać płynną linię, bez zadrgań i nierówności. Wypełnij kształty czarnym markerem, aby uzyskać szablonowe plamy.

prints-with-scanncut-04

Przyklej kartkę do maty transportującej ScanNcut’a. Włącz urządzenie, wybierz opcję „Scan”, a nastepnie „Scan to Cut Data”. Ploter zeskanuje wszystko co znajduje się na macie.

prints-with-scanncut-05

Wczytywanie skanu może chwilkę potrwać. Kiedy na dotykowym wyświetlaczu pojawią się elementy, musisz określić jak mają być rozpoznane – są trzy opcje (drugie zdjęcie poniżej):

 1. Pełne plamy.
 2. Rysunek z elementami wewnątrz kształtów (opcja do skanowania napisów i bardziej skomplikowanych rysunków, gdzie wewnątrz kształtu znajdują się mniejsze elementy – jak np. mała mi z poprzedniego posta (LINK).
 3. Sam obrys – skanujesz tylko linię cięcia.

W przypadku serduszek i korony wybieramy opcję 1 – pełne plamy. Po wyborze, na wyświetlaczu pojawią się czerwone strzałki, którymi możesz określić pole skanu, które cię interesuje. Po dopasowaniu obszaru zapisz skan.

prints-with-scanncut-06

Wczytaj skan do programu ScanNcut Canvas. Elementy pojawią się jako obrys, ale możesz to zmienić: wybierz element, kliknij ikonkę „Properties”, wybierz kolor wypełnienia i obrysu z rozwijającej się palety. Sugeruję na początek wybrać czarne wypełnienie i brak obrysu – łatwiej się pracuje.

prints-with-scanncut-07

Po wypełnieniu elementów, ułóż docelową kompozycję – dostosuj rozmiar oraz kąt nachylenia każdego obiektu. Teraz zaznacz wszystkie elementy, trzymając klawisz shift i klikając w każdy element po kolei, lub trzymając lewy przycisk myszy i rozciągając obszar zaznaczenia na wszystkie elementy. Jeżeli chcesz odznaczyć tylko jeden z zaznaczonych elementów, możesz to zrobić trzymając klawisz shift i klikając ten element. Kiedy wszystkie elementy są zaznaczone, zgrupuj je: Edit / Group. Teraz możesz powiększać i pomniejszać je razem, jako jeden obiekt. Dostosuj rozmiar swojej grafiki. Gotowe do cięcia, ale dodamy jeszcze napis :)

prints-with-scanncut-08

SPOSÓB TRZECI: Napis.

Aby przygotować napis, najprościej będzie skorzystać z gotowej czcionki. Polecam wam stronę Dafont.com – jest tam ogromna baza czcionek, i większość z nich jest darmowa do osobistego użytku. Można je przeglądać według popularności, ale są też posegregowane tematycznie. Wybierz opcję z menu – według jakiego klucza chcesz przeglądać czcionki (Themes / Authors / New fonts / Top). Wpisz swój tekst, wybierz opcje wyświetlania i kliknij przycisk „Submit”. Możesz zobaczyć jak twoja fraza wygląda w każdej czcionce. Zanim załadujesz czcionkę, klikając w przycisk „Download”, upewnij się, czy jest ona „free for personal use” – opcje dostępności są zawsze wypisane nad przyciskiem „Download”.

prints-with-scanncut-09

Zainstaluj czcionkę na komputerze: rozpakuj ściągnięty folder, aby wydostać plik czcionki (ten z ikonką z literkami). Otwórz Panel sterowania / Czcionki – otworzy się folder z wszystkimi czcionkami zainstalowanymi na twoim komputerze. Przeciągnij plik twojej czcionki i upuść go w folderze czcionek, instalacja nastąpi automatycznie. Teraz otwórz program Microsoft Word, lub inny program, w którym możesz wpisać tekst w wybranej czcionce. Wpisz napis i powiększ rozmiar czcionki. Zwykły program tekstowy, jak Word, daje małe możliwości jeżeli chodzi o kompozycję napisu, w dodatku w mojej czcionce duże „S” na końcu napisu, nieładnie nachodziło na małe „s”, dlatego przygotowałem wszystkie fragmenty napisu z dużym odstępem. Jeżeli twój napis wygląda dobrze, sprawdź czy istnieje możliwość zapisania pliku w formacie SVG, jeżeli nie, będziemy musieli to obejść. Wydrukuj napis.

prints-with-scanncut-10

Aby poprawić kompozycję swojego napisu, wyciąłem wszystkie fragmenty z wydruku. Następnie za pomocą kleju w spray’u ODIFF przykleiłem je na nową kartkę, już we właściwej kompozycji.

prints-with-scanncut-11

Brakujące połączenie między literkami „s S” najpierw dorysowałem ołówkiem, a następnie wypełniłem czarnym pisakiem. Teraz napis jest gotowy do skanu za pomocą ScanNcut. Postępuj tak samo jak z koroną i serduszkami, ale wybierając jak skaner ma rozpoznać obiekty, wybierz opcję 2 – rysunek z elementami wewnątrz kształtów.

prints-with-scanncut-12

Wracamy do ScanNcut Canvas. Wgraj skan napisu, dostosuj jego rozmiar i ułożenie do pozostałej części grafiki.

prints-with-scanncut-13

Przekształcenie grafiki, pod kątem matrycy do dżetów:

Teraz przygotujemy kształt do dżetów. Rozgrupuj serduszka i koronę. Kliknij w nie prawym przyciskiem myszy i wybierz „Ungroup” / lub zaznacz obrazek i wybierz z górnego menu Edit / Ungroup. Teraz przekształcimy je w układ oczek. Aby uzyskać dostęp do tej funkcji programu, trzeba wykupić zestaw startowy ScanNcut Rhinstone Starter Kit, zajdziesz w nim wszystkie elementy potrzebne do wykonania matrycy oraz kod startowy. Odblokuj opcję „Rhinstone Wizzard” za pomocą kodu (instrukcje dostaniesz razem z kodem).

Wybierz element, który chcesz zamienić na układ oczek i kliknij prawym przyciskiem myszy, wybierz „Rhinstone Wizzard”. Pojawi się okno z trzema opcjami do wyboru. Zdecyduj o sposobie rozmieszczenia dżetów (pierwsza strzałka, na planszy poniżej), ich rozmiarze (druga strzałka) i odstępach między nimi (trzecie strzałka). Masz do wyboru cztery standardowe rozmiary dżetów, średnica oczek to SS20 = 5,5 mm / SS16 = 4,7 mm / SS10 = 3,6 mm / SS06 = 2,8 mm. Oczka powinny być zawsze troszkę większe, niż średnica dżetów (na przykład: dla dżetów o średnicy 3 mm, wybierz rozmiar oczka SS10). Do dużego serduszka użyję dżetów SS20, pozostałe elementy zrobię z mniejszych SS10.

Ponieważ chcę, aby wewnątrz obwódki serca z dżetów, było białe wypełnienie z folii flex, przygotuję pomniejszony obrazek serca. Rozgrupuj układ dżetów.

prints-with-scanncut-14

Pojawi się czarne serce, które wcześniej zostało przekształcone na układ oczek – ja zmieniłem jego kolor na różowy aby było lepiej widoczne. Póki wszystko jest zaznaczone, trzymając klawisz Shift, kliknij na serce, aby je odznaczyć, pozostaną zaznaczone tylko oczka dżetów, zgrupuj je teraz. Dżety zostały rozłożone na krawędzi serca i teraz wypełnienie jest częściowo pod dżetami – chcemy tego uniknąć, aby dżety przykleiły się w całości do materiału. Trzeba zmniejszyć serce. Jeśli zrobisz to za pomocą kontrolek przekształceń, serce pomniejszy się, ale nie będzie pasować idealnie kształtem do obwódki z dżetów. Trzeba wykonać tzw. przesunięcie linii, co sprawi, że serce pomniejszy się proporcjonalnie do wewnątrz, i będzie idealnie współgrało z obwódką. Kliknij w serce i wybierz opcję „Offset Line” z menu Edit, lub z prawego przycisku myszy (drugi print screen poniżej). Pojawi się okno z opcjami do wyboru (trzeci print screen), możesz wybrać (po kolei, od górnej strzałki) : jak bardzo pomniejszysz kształt, czy chcesz go pomniejszyć czy powiększyć, czy zachować oryginalny kształt, oraz kształt narożników. Na ostatnim print screenie jest już pomniejszone serce.

prints-with-scanncut-15a

Wykonaj to samo z pozostałymi elementami i zapisz gotową grafikę (ikonka zaznaczona na pierwszym print screenie). Teraz musimy rozdzielić ją na dwa osobne szablony: jeden do folii flex, a drugi do dżetów.  Otwórz nowy projekt, klikając w ikonkę zaznaczoną  na drugim print screenie, pojawi się pusta mata. Z bocznego menu wybierz „My Projects”, pojawią się miniatury twoich nadruków.

prints-with-scanncut-16

Kliknij w swoją grafikę. Pojawi się ona na macie. Usuń wszystkie dżety, i zastosuj lustrzane odbicie – forma na nadruk z folii flex gotowa – zapisz projekt. Teraz otwórz kolejny nowy projekt i powtórz wszystkie kroki – tym razem usuń wszystkie elementy z folii flex, pozostawiając same oczka dżetów. Nie stosuj lustrzanego odbicia, matrycę do dżetów wycinamy prawą stroną do góry.

prints-with-scanncut-17

Wycinanie i naklejanie folii:

Przyklej odpowiednio duży fragment folii flex do maty transportującej tak, aby błyszcząca warstwa folii transportowej była przyklejona do maty, a matowa warstwa folii flex była skierowana do góry. Załaduj matę do plotera i kliknij ikonkę „skanuj matę”. Najpierw w rogu wykonaj testy ustawienia noża, ponieważ na każdym materiale parametry są troszkę inne (orientacyjnie dla foli flex wysunięcie noża w okolicach 1,7, docisk 2). Jeżeli nóż przeciął folię flex, a nie pociął foli transportującej, możesz zaczynać.  Zeskanowana mata z folią pojawi się na wyświetlaczu (na moim zdjęciu słabo to widać, ponieważ folia jest biała, ale kolorowe widać wyraźnie). Umieść grafikę tak, aby cała była na zeskanowanej folii. Wybierz „Cut” i kliknij start.

prints-with-scanncut-18

Po chwiluni cały nadruk jest już wycięty – ręcznie nie byłoby możliwe wycięcie tego tak dokładnie i szybko.

prints-with-scanncut-19

Usuń tło i zbędne elementy folii flex (brzuszki wewnątrz liter itd.) Podważaj niepotrzebny element szpilką i odrywaj delikatnie od folii transportowej tak, aby nie uszkodzić elementów nadruku.

prints-with-scanncut-20

Folia transportowa jest klejąca od spodu, dlatego będzie ci łatwo przyczepić ją do materiału – umieść grafikę na materiale. Przyklej nadruk używając żelazka rozgrzanego do temperatury 170 stopni Celsjusza (trochę mniej niż temperatura prasowania bawełny). Dociskaj miejscowo przez około 20 sekund i po kolei przyklejaj partie nadruku. Kiedy wszystko już jest przyklejone, masuj chwilę cały nadruk, aby go rozgrzać – folię transportową usuwamy „na gorąco”. Uwaga! Nie wyrzucaj folii transportowej – będzie jeszcze potrzebna. Taki nadruk idealnie przyklei prasa, ponieważ daje ona równomierny docisk i rozgrzanie całego nadruku (tutaj LINK do małej domowej wersji tego urządzenia), ale żelazkiem też się da – ja, zanim kupiłem prasę, nadruki robiłem żelazkiem :)

prints-with-scanncut-21

Matryca oraz naklejanie dżetów:

Aksamitną podkładkę do matrycy (z zestawu startowego) przyklejamy do maty transportującej, aksamitem do góry. Testujemy nóż – wysunięcie noża około 5 , docisk około 3 – powinien on przeciąć aksamit, ale nie papier po lewej stronie aksamitu. Po wycięciu grafiki z oczek, odklej aksamit od maty. Spodnia warstwa aksamitu powleczona jest klejem, usuń papier zabezpieczający tę warstwę. Część oczek sama odpadnie, ale większość trzeba usunąć. Instrukcja sugeruje usuwanie punktowe: należy szpikulcem wypychać oczka ze strony z klejem na drugą. Jednak byłoby to długie i żmudne zajęcie, dlatego ja sugeruję klejącą taśmę remontową, niebieska ma delikatniejszy klej więc bardziej się do tego nadaje. Połóż delikatnie taśmę, klejącą stroną na lewej stronie aksamitu, nie dociskaj, aby się za mocno nie przykleiła. Delikatnie, nie szarpiąc, aby nie rozerwać matrycy, odklej taśmę, a razem z nią hurtowo usuń oczka.

prints-with-scanncut-22

Po usunięciu wszystkich oczek naklej matrycę na specjalnej, śliskiej podkładce umieszczonej w pudełku zestawu startowego. Rozsyp dżety. Używając szczoteczki lub delikatnego pędzla „uczesz” dżety tak, aby w każdej dziurce znalazł się kryształek. Za pomocą szpikulca lub pęsetki odwróć te, które są do góry nogami – powinny być ułożone kryształkami do góry, klejem do dołu.

prints-with-scanncut-23

Przygotuj folię transportową, znajdziesz ją również w zestawie startowym. Odklej folię i przyklej ją do aksamitu. Dokładnie, delikatnie wymasuj tak, aby wszystkie dżety się przykleiły. Odklej folię od aksamitu, a razem z nią wszystkie dżety. Dżety gotowe do naklejania na materiał!

prints-with-scanncut-24

Umieść folię z dżetami na odpowiednich elementach nadruku. Pozostałe elementy naklejonej już folii flex zabezpiecz folią transportową, aby podczas przyprasowania dżetów nadruk się nie stopił. Za pomocą żelazka, lub prasy, rozgrzanych do 170 stopni Celsjusza dociskaj mocno dżety 25 sekund. Delikatnie usuń folię i …

prints-with-scanncut-25

GOTOWE!!! Ha, było troszkę roboty, ale satysfakcja, kiedy to małe błyszczące cudeńko jest już gotowe, jest wielka. Jeżeli chcecie uszyć sukieneczkę taką jak ta na zdjęciu, instrukcję znajdziecie tutaj: LINK.

prints-with-scanncut-26

Sukienka spod linka ma długie rękawy i inaczej wykończony dekolt. W różowej do dekoltu wszyłem bardzo wąziutki ściągaczyk (instrukcja tu LINK). A tutaj jest instrukcja przygotowania krótkich, motylkowych rękawków:

 1. Odrysuj krótki rękawek od odbitego wcześniej rękawa sukienki.
 2. Rozetnij go na 5 równych części, tak aby cięcia na szczycie główki, były blisko siebie, a na dole rękawka dalej od siebie.
 3. Rozsuń elementy tak, aby na szczycie główki odsunąć je od siebie około 1- 1,5 cm (A) to da ci dodatkowe 4 – 6 cm w obwodzie główki rękawa. Na dole rozsuń je o 5 – 6 cm (B) co mocno poszerzy rękawek na dole i spowoduje, że będzie się układał podobnie do fragmentu koła. Obrysuj kształt rozsuniętego rękawka, zaokrąglając górę i dół.

prints-with-scanncut-28

Kiedy będziesz doszywać rękawek do sukienki, przypnij go szpilkami zaczynając od szwu pod pachą w górę. Najpierw  przypnij przód, od dołu pachy do ramienia, potem tył. Na szczycie, na ramieniu, zostanie ci fałda, ten nadmiar w obwodzie główki rękawka, udrapuj w małą kontrafałdę.

I tak oto stężenie kiczu i słodkości na centymetr kwadratowy sięgnęło zenitu :) Ale z życzeniami małych dziewczynek się nie dyskutuje. Te „rózowe serduska” z dżetów, to decyzja mojej małej siostrzenicy Ninki, do tego miała być oczywiście „rózowa” sukienka, ale wujek projektant stuprocentowo „rózowego” zestawu by niestety nie przełknął, stąd szary melanż. Zobaczymy czy Ninka się zmarszczy :)

prints-with-scanncut-29

A tutaj możecie zobaczyć całą serię rzeczy, które wykonałem z użyciem ScanNcut. Do każdego zdjęcia podlinkowany jest tutorial (z wyjątkiem plecaka z hash tagiem – ten tutorial ukaże się za tydzień). Udanego drukowania!!

sukienka-dziewuszka-01

01-bluzka-oversize-th

fb-Mati-i-Nicole

30-fb

worek-żeglarski-thumbnail

spódnica-w-grochy-thumbnail