Dziś druga z trzech prostych spódniczek – dla osoby wprawnej to spódnica na 15 minut! Co prawda o kole i marszczonej (która będzie kolejna) już było, ale w innym wydaniu, i pewnie nie każdy zjechał tak nisko na blogu, żeby do nich dotrzeć. Swoją drogą, we wrześniu się biorę za zmianę szaty graficznej – będzie przyjaźniej i mniej scrollowania ;P To bierzemy się do roboty!
Edit: Od czasu, kiedy opublikowałem ten post dużo się zmieniło, między innymi napisałem trzy książki o szyciu. Być może jedna z nich Cię zainspiruje.
„O szyciu, prosto, kreatywnie i modnie” – w moim pierwszym poradniku omawiam konstruowanie i szycie prostych ubrań z dzianiny.
„Jak szyć spódnice i sukienki” – w kontynuacji rozgryzamy wspólnie modelowanie i szycie ubrań z tkanin.
„SzyjeMY torebki i akcesoria” – a w najnowszej książce na warsztat wziąłem dodatki home decor, torby i plecaki.
Zatem do wyboru do koloru – wypróbuj temat, który Cię najbardziej interesuje. Mam nadzieję, że uda mi się zarazić Cię bakcylem szycia
NIECH ISKRY LECĄ SPOD IGŁY!
A teraz wracamy do spódniczek :)
Przygotuj:
- Na midi z koła zużyjesz 1,5 m dzianiny szerokiej na 1,5 m. Ja użyłem mieszanki poliestru z elastanem, z ciekawą fakturą – do koła nadaje się wszystko (byle było dzianiną ;) a jeżeli w dodatku się nie strzępi i można zostawić surowe brzegi ułatwi ci to szycie.
- Nożyczki, metr krawiecki z dziurką, nici, mydło lub pisak do materiałów, szpilki, pinezkę.
- 1 m gumy szerokiej na 4 cm.
Zmierz obwód talii (koło najlepiej wygląda i układa się kiedy, pasek jest w talii, ponieważ mocno podkreśla, lub tworzy najwęższy punkt w sylwetce), ustal długość spódnicy. Złóż materiał na pół wzdłuż, a następnie w szerz na pół. Do rogu, na styku zagiętych krawędzi, przypnij metr za pomocą pinezki tak, aby jego początek pokrywał się z rogiem dzianiny. Narysuj dwa łuki – promień pierwszego oblicz, dzieląc swój obwód talii przez 6,28 (to liczba 2 x pi), po rozłożeniu utworzy on koło o obwodzie twojej talii, drugi łuk powinien być narysowany w odległości od pierwszego, równej długości spódnicy.
Wytnij łuki dodając na górze 1 cm na szew, jeżeli zamierzasz podwinąć dół, dodaj też naddatek na większym łuku – sugeruję bardzo wąskie podwinięcie (0,5 cm) aby uniknąć dużych marszczeń i zakładek podczas obszywania dołu. A najbardziej sugeruję dzianinę, w której można zostawić surowy brzeg, nada to lekkości spódnicy.
Wytnij z pozostałej części materiału pas o szeroki na 11 cm, długi na twój obwód talii + 2 cm na szwy. Wyjaśnienie co do szerokości: guma jest szeroka na 4 cm, potrzebujemy odrobiny luzu, aby się nie składała na pół, więc szerokość paska to będzie 4,5 cm, do tego dodajemy 1 cm na szew = 5,5 cm, pasek szyjemy z dwóch warstw, aby utworzyć tunel na gumę, stąd 5,5 x 2 = 11. Dzianina powinna się rozciągać wzdłuż paska, aby mógł rozciągnąć się podczas przesuwania przez biodra.
Zszyj ze sobą krótsze krawędzie paska, pozostawiając nie zaszyty fragment – na wprowadzenie gumy, powinien się on znaleźć poniżej połowy szerokości paska.
Złóż i zaprasuj pasek na pół wzdłuż, tak aby lewa strona dzianiny znalazła się wewnątrz paska.
Wywróć spódnicę na lewą stronę i upnij pasek wewnątrz, tak aby prawa strona paska (ta bez pęknięcia na wprowadzenie gumy) stykała się z prawą stroną spódnicy – po przyszyciu i zaprasowaniu do góry, niezaszyta szczelina w pasku znajdzie się wewnątrz spódnicy. Jeżeli obwody spódnicy i paska nie zgadzają się, szyjąc rozciągnij nieco dzianinę. Szyj wewnątrz spódnicy, kontrolując szerokość paska. Ja swoją zszyłem od razu overlockiem.
Zaprasuj pasek do góry. Przez szczelinę, za pomocą agrafki wciągnij gumę do paska i zaszyj jej końcówki na płasko. Gotowe! To było proste, no nie?