DIY: Spodnie marchewy z lampasami, karczkiem i kieszeniami

Zanim zaczniemy szyć spodnie, muszę coś powiedzieć: ALE JAZDA! Nie mogę uwierzyć, że już za chwilę będę trzymał w rękach moją książkę! W dodatku O SZYCIU! Dostałem właśnie informację z wydawnictwa, że jutro dotrą do mnie egzemplarze autorskie.

Teraz zacznie się zamieszanie z promowaniem – bo napisać i wydać to jedno, ale dotrzeć do ludzi to osobna bajka. Bardzo, bardzo zależy mi na tym, żeby książka trafiła do jak największej ilości rąk – chodzi przede wszystkim o to, żeby innych zarazić pasją szycia i podzielić się radością tworzenia. Dla mnie, jako autora najważniejszym jest fakt, że to co stworzyłem żyje, że do czegoś się przydaje, że komuś coś daje. Dziś w nocy nie zmrużyłem oka – wpakowałem w książkę kawał serca i teraz z radością ale i strachem przygotowuję się na to, jak zostanie odebrana. Proszę bądźcie dla niej dobrzy :)

Aby mieć czas na pisanie książki zrezygnowałem z prowadzenia kursów i zamknąłem pracownię. Nie rezygnuję jednak z uczenia – nadal będę prowadzić bloga i marzę o wyruszeniu w Polskę z warsztatami prowadzonymi gościnnie w różnych szkołach i pracowniach – w końcu Leśniak chce nauczyć Polskę szyć. Chcę się ruszyć do was, w końcu nie każdy może przyjechać do Warszawy :) Niebawem zacznę moje marzenie przekuwać w działanie i tu znów prośba: jeśli znacie dobre miejsca, albo z grupą znajomych chcielibyście żebym do was przyjechał na warsztaty, piszcie na kontakt@server509777.nazwa.pl

 

Edit: Kiedy pisałem tego posta kompletnie się nie spodziewałem, że trzy lata później będę miał na swoim koncie aż trzy książki:

„O szyciu, prosto, kreatywnie i modnie” – w moim pierwszym poradniku omawiam konstruowanie i szycie prostych ubrań z dzianiny.

„Jak szyć spódnice i sukienki” – w kontynuacji rozgryzamy wspólnie modelowanie i szycie ubrań z tkanin. 

„SzyjeMY torebki i akcesoria” – a w najnowszej książce na warsztat wziąłem dodatki home decor, torby i plecaki. 

Zatem do wyboru do koloru – wypróbuj temat, który Cię najbardziej interesuje. Mam nadzieję, że uda mi się zarazić Cię bakcylem szycia

 NIECH ISKRY LECĄ SPOD IGŁY!

 

 

Koniec gadania o książce, ruszamy z szyciem – dziś zgodnie z zapowiedzią długie spodnie z lampasami i nietypowymi kieszeniami. To chyba najbardziej skomplikowane zadanie jak do tej pory na blogu – podnosimy poprzeczkę. Jeżeli zaglądasz tu pierwszy raz polecam najpierw zapoznać się z poprzednim tutorialem, w którym Monika pokazywała jak uszyć podstawowe, proste spodnie z kieszeniami na przykładzie szortów LINK. Po obejrzeniu instrukcji Moniki, będzie ci dużo łatwiej zrozumieć tę poniższą. Pokazuję proces na przykładzie damskich spodni, ale dokładnie tak samo szyje się męskie, zatem zapraszam też panów :)

A kolejne dwa tutoriale będą prościutkie, aby osoby początkujące nie czuły się zaniedbane. W następnym pokażę jak uszyć komino-kaptur na zimę, a w kolejnym opakowanie na tablet i laptopa – to pod kątem szycia upominków na święta :) Tak więc zaglądajcie!

 

01-jan-lesniak-dlugie-spodnie

 

PRZYGOTUJ:

 • Dzianinę szeroką na 1,5 m, o długości spodni + 40 cm (zapas na pasek i kieszenie) – ja swoją dostałem od Kasi i Krzyśka z Wytwórni z Serca, w której (by the way) odbędzie się jedno ze spotkań autorskich. A przy okazji – reklama – o tym jak obliczać zużycie materiału piszę dokładnie w książce ;)
 • 0,4 m podszewki do kieszeni – wybierz cienki materiał, może to być tkanina lub dzianina,
 • 1 m szerokiej gumy do paska oraz 1,5 metra sznurka lub tasiemki do paska.
 • metalowe oczka, klin i podstawkę do nabijania oczek (powinny być w opakowaniu z oczkami) i młotek do ich nabicia,
 • papier do form, linijkę, ołówek i metr krawiecki,
 • mydło krawieckie, nożyce, nici, szpilki i agrafkę.

 

02-dlugie-spodnie

 

FORMA:

O tym jak odbić formę od swoich spodni przeczytasz w jednym z poprzednich postów LINK.  Na poniższych grafikach pokażę jak zwężać formę spodni, oraz jak przygotować lampas, karczek i kieszeń. Najprościej jest odbić formę od spodni o kształcie i rozmiarze, które ci odpowiadają, wtedy pomiń KROK 1. Jeżeli jednak chcesz dopasować szerokość nogawek, lub zwęzić formę w biodrach postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami. Podaję wymiary spodni Laury (moja muza ze zdjęcia powyżej), ale pamiętaj aby dostosować je do swojej sylwetki.

KROK 1:

Aby dopasować spodnie w talii i biodrach trzeba przesunąć zewnętrzną krawędź nogawki. Najlepiej przesunąć ją w przedniej i tylnej nogawce o taką samą szerokość. Na grafice pierwsza jest nogawka tylna, druga to nogawka przednia. Odmierz wielkości A,B,C i D zaczynając od podkrojów przodu i tyłu (to te łuki w kroku spodni):

 • Suma A + B powinna być równa 1/2 obwodu sylwetki w miejscu, gdzie wypada góra spodni (zależy od tego czy szyjesz biodrówki, czy spodnie aż do talii). Przy czym A może być nieco większe niż B, ale mogą też być równe – to zależy od spodni, z których odbijałaś formę. Oczywiście jeżeli chcesz uszyć luźne spodnie możesz powiększyć te wielkości, ponieważ w pasku, który doszyjesz w talii będzie guma, która zbierze nadmiar materiału. U mnie A = 22 cm, B = 21 cm.
 • Suma C + D powinna być równa (lub nieco większa, jeżeli szyjesz luźne spodnie) 1/2 obwodu bioder. Przy czym C (czyli szerokość w biodrach tyłu) powinna być większa od D o przynajmniej 2 cm, lub więcej (znów zależy to od spodni, z których odbijałaś formę). U mnie C = 27 cm, D = 25 cm.

Aby zmienić szerokość nogawek należy wyznaczyć nitkę prostą – to ta linia na środku nogawek, o tym jak ją wyznaczyć piszę w poście o odbijaniu formy. Ustal pożądany obwód nogawki owijając metrem nogę. Ustalony obwód podzielisz na szerokość nogawki tyłu i przodu, które nie są sobie równe. Szerokości nogawki w kolanach (E i F) oraz szerokości dołu nogawki (G i H) należy wprowadzać pod kątem prostym do nitki prostej tak, aby nitka prosta pozostała środkiem nogawki! Szerokość nogawki tyłu powinna być większa niż nogawki przodu o 2 – 4 cm. Zatem E > F  oraz G > H.

 • Ja szyję marchewy (patrz zdjęcie z wyciętymi formami poniżej) więc w kolanach mają obwód 40 cm, rozdzielam go tak:  E = 21 cm, F = 19 cm. Dół jest dużo węższy, tylko 30 cm, rozdzielony tak: G = 16 cm, H = 14 cm.
 • Na grafice pokazuję rurki – nogawka w kolanach powinna być węższa niż w marchewkach np. 36 cm rozdzielone tak: E = 19 cm , F= 17  cm. Z kolei na dole nogawka jest tylko nieco węższa niż w kolanie 33 cm rozdzielone tak G = 17,5 cm, F = 15,5 cm.

Po zwężeniu nogawek przygotuj pasek:

 • I to dwukrotna szerokość paska. Powinien on być o 0,5 cm szerszy niż guma, aby nie zwijała się ona wewnątrz. U mnie guma ma 5 cm, więc I = 11 cm.
 • Jego długość równa się obwodowi góry spodni czyli 2 x (A+B).

 

KROK 2:

 • Ustal szerokość lampasa = L, odetnij z każdej nogawki pas o szerokości połowy lampasa. U mnie L = 4,5 cm.
 • Następnie ustal kształt karczka tyłu. Najkorzystniej wygląda taki, który jest szerszy na podkroju J = 6 cm, a węższy na biodrze K = 3 cm. Jeszcze nie odcinaj go z formy.

KROK 3:

 • Zaplanuj kształt kieszonki tyłu. U mnie jest szeroka na 12 cm i wysoka na 14 cm.
 • Wyrównaj długość zewnętrznego szwu nogawek przodu i tyłu oraz lampasa. Zmierz najpierw długość zewnętrznej krawędzi nogawki tyłu M. Przygotuj pas na lampas o szerokości L i długości M. Na koniec wydłuż zewnętrzną krawędź nogawki przodu do długości M – mierz od dołu.
 • Przygotuj kieszeń przodu. Zaplanuj rozmiar wlotu do kieszeni, listwy (błękitny pas) i worka kieszeniowego (ciemno szary element). Szczegóły w kolejnym kroku.

 

 

KROK 4:

 • Zaplanuj szerokość listwy w kieszonce tyłu (ciemno szary element) u mnie 5 cm. Dorysuj lustrzane odbicie tej listwy na górze kieszeni.
 • Zaplanuj szerokość wlotu do kieszeni przodu. U mnie N =  5 cm, O = 14 cm.
 • Ustal szerokość listwy przy wlocie kieszeni – to błękitny element. U mnie 4 cm.
 • Zaplanuj głębokość worka kieszeniowego – to ciemno szary element. Przyłóż swoją dłoń do formy, tak jakbyś wsunęła ją do kieszeni – to pozwoli ci ustalić rozmiar worka. Mój ma 26 cm wysokości i 15 cm szerokości.

KROK 5:

 • Pora rozdzielić kieszeń na poszczególne elementy. Przerysuj na nowy arkusz papieru kształt worka kieszeniowego – to będą formy na podszewkę. Najciemniejszy szary kształt to cały worek kieszeniowy – to będzie warstwa materiału, która będzie dotykać twojej nogi. Średnio szary element to warstwa, która będzie stykać się z nogawką – jest to kształt worka kieszeniowego bez wlotu i listwy.
 • Po wykonaniu czynności z kroku 6, odetnij z formy nogawki przodu fragment z listwą i wlotem do kieszeni – według różowej linii.

KROK 6:

 • Przygotuj formę na listwę. Przerysuj na nowy arkusz papieru kształt listwy, po czym dodaj lustrzane odbicie – jak na grafice.
 • Ostatni element kieszeni, tzw. karczek biodrowy to ciemno szary element. Wytniesz go z materiału głównego. Ten kształt powinien być odwzorowaniem fragmentu biodra i góry nogawki, oraz powinien być nieco głębszy niż listwa.

KROK 7:

O rany, w głowie mi się kręci, ale przebrnęliśmy przez to. Tak jak wspominałem – prościej będzie zrozumieć cały proces jeżeli najpierw wykonasz, lub chociaż przeczytasz poprzedni tutorial o szortach.

Wracając do spodni. Na koniec do każdego elementu dodaj 1 cm naddatku na szwy dookoła (ciemno szary obrys). W kroku 7 przedstawiam proponowane ułożenie elementów na złożonym na pół materiale. Złóż materiał na pół tak, aby prawa strona znalazła się wewnątrz a dzianina rozciągała się bardziej w szerz nogawek. Wycinając przez dwie warstwy, wytniesz idealnie symetryczne elementy lewej i prawej nogawki za jednym razem. Jeżeli wycinasz z pojedynczej warstwy materiału, pamiętaj o tym, aby każdy element wyciąć drugi raz w lustrzanym odbiciu – lewa i prawa nogawka.  Błękitne elementy to podszewka do kieszeni, pozostałe to materiał główny. Szyjemy!

 

04-dlugie-spodnie

 

SZYCIE:

Zacznij od wykonania kieszeni przodu. Złóż listwę na pół i przeszyj kilka razy wzdłuż – dla ozdoby. Przygotuj listwę, mniejszy worek kieszeniowy oraz nogawkę przodu.

 

05-dlugie-spodnie

 

Jeżeli trzeba wyrównaj krawędzie listwy. Upnij ją wzdłuż skosu w nogawce przodu (nie pomyl się i nie przypnij jej do podkroju!). Skośne kształty po dodaniu nadatków na szwy nie pokrywają się idealnie. Spinaj je tak, jak na ostatnim zdjęciu poniżej – w miejscu gdzie wypadnie szew (czyli tu gdzie na zdjęciu jest szpilka) krawędzie góry nogawki i listwy powinny się przecinać.

 

06-dlugie-spodnie

 

Na przypiętej listwie ułóż worek kieszeniowy prawą stroną do prawej strony nogawki i upnij wszystkie trzy elementy razem wzdłuż skosu.  Zszyj je i ew. obrzuć owerlokiem. Jeżeli dzianina nie jest zbyt elastyczna możesz szyć ściegiem prostym, bardzo elastyczną możesz zszywać zygzakiem lub tylko owerlokiem.

 

07-dlugie-spodnie

 

Ja każdy szew w kolejnych krokach najpierw wykonuję na zwykłej maszynie, a potem obrzucam naddatki owerlokiem. Robię tak ze względu na ozdobne przeszycia na wierzchu. Aby taki szew był wypukły i dobrze widoczny, musi być wykonany na kilku warstwach materiału – dlatego staram się, aby naddatki miały przynajmniej 0,7 cm szerokości po ścięciu owerlokiem. Wykonując ozdobne przeszycia na wierzchu, przyszywam naddatki po wewnętrznej stronie.

Następnie zaprasuj worek na bok, potem zawiń go pod spód, a listwę odwiń z nogawki na bok i rozprasuj szew między nimi. Na koniec możesz wykonać przeszycie na wierzchu wzdłuż szwu, dla wzmocnienia i dla ozdoby.

 

08-dlugie-spodnie

 

Teraz przygotuj pozostałą część kieszeni. Obrzuć skośną krawędź karczka biodrowego owerlokiem. Następnie ułóż ją na większym worku kieszeniowym tak, aby pokrywały się kształtem górnych krawędzi i biodra. Przyszyj tylko wzdłuż skosu obrzuconego owerlokiem.  Przygotuj nogawkę przodu z doszytą listwą i częścią kieszeni.

 

09-dlugie-spodnie

 

Wsuń większy worek kieszeniowy pod nogawkę tak, aby karczek biodrowy uzupełnił brakujący fragment nogawki. Zepnij szpilkami krawędzie listwy z nogawką na górze i dole. Worki kieszeniowe pod spodem powinny się pokrywać. Zszyj ze sobą obydwie warstwy worka kieszeniowego, tylko na zaokrąglonej krawędzi – jak na zdjęciu. Jeżeli listwa wystaje, odetnij nadmiar. Kieszeń gotowa, a nogawka przodu kompletna. Dokładnie to samo zrób z drugą nogawką.

 

10-dlugie-spodnie

 

Zajmijmy się tyłem. Doszyj karczek do nogawki tyłu. Rozprasuj szew tak, aby naddatek był zaprasowany na karczek. Wykonaj przeszycie na wierzchu wzdłuż krawędzi. Dzięki naddatkowi pod spodem, szew zrobi się nieco wypukły i bardziej widoczny, ma to funkcję zarówno ozdobne jak i wzmacniającą (chyba już o tym wspominałem ;).

 

11-dlugie-spodnie

 

Przygotuj kieszeń tyłu. Ja zostawiam surowe krawędzie, dlatego tylko zaprasowałem listwę z lewej strony na prawą i przeszyłem ją wzdłuż krawędzi. Możesz obrzucić krawędzie kieszeni owerlokiem, jak Monika w poprzednim tutorialu, lub po prostu zaprasować je na lewą stronę o 1 cm.  Umieść kieszeń na nogawce tyłu. Najzgrabniej wyglądają kieszenie, które nie są zbyt blisko siebie, dlatego ułożyłem je tak, aby były bliżej biodra niż środka. Przyszyj kieszeń dookoła, pozostawiając niezaszytą górną krawędź. Wszystko to samo zrób z drugą nogawką.

 

12-dlugie-spodnie

 

Przygotuj nogawkę tyłu i przodu oraz lampas. Ja wyciąłem dłuższy – zawsze tak robię na wszelki wypadek. Dzianina naciąga się podczas szycia, czasem ząbki pod stopką wdają materiał, czyli powodują mikro marszczenia, co skutkuje skróceniem elementu na krawędzi. Lepiej uciąć coś zbyt długiego, niż doszywać potem fragment do czegoś zbyt krótkiego. Doszyj lampas do nogawki przodu.

 

13-dlugie-spodnie

 

Zaprasuj lampas na bok, naddatek na szew zaprasuj na lampas i wykonaj przeszycie na wierzchu lampasa wzdłuż jego krawędzi, przyszywając naddatek pod spodem.

 

14-dlugie-spodnie

 

Do drugiej krawędzi lampasa doszyj nogawkę tyłu. W ten sam sposób skompletuj drugą nogawkę. Ułóż na sobie obydwa elementy tak, aby nogawki przodu i tyłu się pokrywały w każdej warstwie. Zszyj podkrój przodu i tyłu (łuki w kroku, tu gdzie na drugim zdjęciu są szpilki).

 

15-dlugie-spodnie

 

Po zszyciu podkrojów, możesz wykonać ozdobne przeszycie imitujące rozporek z przodu spodni. Nie jest to konieczne.

 

16-dlugie-spodnie

 

Teraz złóż spodnie tak, aby pokryły się ze sobą wewnętrzne krawędzie nogawek. Zszyjesz tył z przodem zamykając nogawki. Zwróć uwagę, aby w kroku pokrywały się szwy na podkroju przodu i tyłu.

 

17-dlugie-spodnie

 

Wyrównaj nogawki na dole, jeżeli jest to konieczne. Obrzuć krawędzie owerlokiem i wywiń dwukrotnie, tworząc mankiet. Możesz go zaprasować, lub ręcznie przyszyć w kilku miejscach, żeby się nie odwijał.

 

18-dlugie-spodnie

 

Pora na pasek. Wyznacz jego środek na szerokości i długości. Zaplanuj położenie oczek – powinny się znaleźć na środku szerokości, w dolnej połowie paska. Szyjąc złożysz go wzdłuż na pół, oczka po przyszyciu paska powinny wypaść na środku jego szerokości (pamiętaj, że na dole paska zużyjesz 1 cm na szew). O tym jak nabijać oczka przeczytasz w jednym z poprzednich postów LINK.

 

19-dlugie-spodnie

 

Po nabiciu oczek złóż pas na pół w szerz. Zszyj jego krótsze krawędzie, jednak zostawiając szczelinę na wsunięcie gumy. Szczelina powinna wypaść w górnej części paska – to będzie wewnętrzna warstwa. Oczka są w dolnej części – to będzie zewnętrzna warstwa paska, po złożeniu go wzdłuż na pół.

 

20-dlugie-spodnie

 

Po zszyciu zaprasuj naddatki przy szczelinie na boki i przeszyj je wzdłuż.

 

21-dlugie-spodnie

 

Teraz zaprasuj pasek wzdłuż na pół.

 

22-dlugie-spodnie

 

Upnij go dookoła górnej krawędzi spodni tak, aby surowe krawędzie paska i spodni się pokrywały. Przypnij go tak, aby oczka wypadały na środku przodu i stykały się z prawą stroną spodni. Po przyszyciu zaprasuj pasek do góry. Przesz szczelinę z tyłu paska, za pomocą agrafki wsuń gumę. Zaszyj jej końcówki na płasko i wsuń do paska. Na koniec wsuń sznurek  tak, aby końcówki wystawały przez oczka z przodu. Ja użyłem zwykłej bawełnianej tasiemki – zszyłem dwie warstwy żeby była mięsista.

 

23-dlugie-spodnie

 

Marchewy z lampasem gotowe! O rany boskie, to był chyba najdłuższy tutorial na blogu. Rany rany. Ale tak jak pisałem, kolejny będzie super prosty, premiera 28 listopada. Do zobaczenia!!

 

24-dlugie-spodnie