Obrazek nagłówka

 

01 kopertowka pracownia jan lesniak

 

No Nareszcie! Czekałem bardzo na tę akcję, otóż w największej jak dotąd kooperacji na moim blogu przygotowaliśmy dla was coś ekstra. Zapraszam na cykl „Trzy oblicza Washable Kraft Paper”, czyli trzy torebki, w trzech różnych stylach, uszyte z wodoodpornego papieru. No dobra, a cóż to jest ten papier wodoodporny pytacie?? (No mam nadzieje, że chociaż jedna osoba pyta), ano jest to specjalne tworzywo na bazie celulozy powlekane i impregnowane różnymi cudami (tak na prawdę, to ja nie wiem czym on jest traktowany, ale chyba silikon ma tu jakiś udział) dzięki czemu tenże papier staje się odporny na wodę i nie drze się. Różnie zowią to tworzywo, ale moim absolutnym faworytem jest „skóra dla wegan” haha, przewrotne to ale prawdziwe, bo choć z wyglądu przypomina papier, to w zachowaniu jest zdecydowanie jak skóra – zobaczycie to w kolejnych tutorialach, w których będę go miął i prał.

Dziś skoncentrujemy się na wykorzystaniu przepięknej faktury starego złota i połączymy to z ogromną zaletą tego papieru w szyciu a mianowicie z brakiem konieczności wykańczania krawędzi, dzięki temu możemy sobie pozwolić na wycinankę w stylu art deco. Taka kopertówka będzie wspaniałym uzupełnieniem Małej Czarnej na jakimś karnawałowym balu!

Ponieważ jest to pierwsza część cyklu, tutorial poprzedzę długim wstępem, bo lubię opowiadać o tym jak udaje mi się robić fajne rzeczy z fajnymi ludźmi – daje mi to poczucie, że zwykła codzienność jest tak na prawdę przygodą. Jeżeli nie interesują cię moje opowieści zjedź w dół, tutorial zaczyna się, jak zawsze, od zdjęcia z nitkami.

 

 

Zanim jednak zaczniemy wyjaśnię dlaczego zwracam się w liczbie mnogiej – otóż pierwszy raz za tutorialem stoi tyle osób. Wszystko zaczęło się od tego, że chyba jeszcze w zeszłym roku odezwały się do mnie Karolina i Aga, które prowadzą Tkaniny Karoliny, sklep internetowy oraz grupę na FB. Dziewczyny specjalizują się tkaninach wodoodpornych, które drukują w wybrane przez siebie wzory, oraz oferują wszystko co jest potrzebne do tworzenia toreb, torebek i tego typu akcesoriów, czyli sprzączki, oczka, magnesy, nity, łańcuszki, uchwyty, taśmy itd itp.

Spotkaliśmy się na kawę, w biegu między dwoma spotkaniami, przytachały ogromną torbę próbek i tych metalowych bajerów oraz tubę z papierem wodoodpornym. I jakoś tak od razu nam zaskoczyło, może dlatego, że jesteśmy w podobnych momentach w życiu, tzn walczymy o to, żeby jednak coś na własną rękę robić. Karola kiedyś pracowała w marketingu, ale zawsze marzyła o własnej firmie, na urlopie macierzyńskim zaczęła szyć ogromne pufy, jednak brakowało jej na rynku odpornych materiałów, w ciekawe wzory i postanowiła sama tę lukę wypełnić. Aga z kolei po 11 latach pracy w korporacji postanowiła wrócić do swojej pasji z dzieciństwa i założyła firmę z rzeczami dla dzieci, no i oczywiście potrzebowała ciekawych wzorów – tak trafiła na Karolinę. Aga była jedną z pierwszych klientek Karoli, coś między nimi kliknęło i dosyć szybko połączyły siły. No i kilka miesięcy później odezwały się do Leśniaka, kolejnego rozbitka z korporacyjną przeszłością, haha. Dziś to jest jakiś nurt społeczny chyba, to odchodzenie z korporacji i szukanie własnej samodzielnej drogi. To chyba dobry znak, że coraz więcej z nas szuka wolności i niezależności.

Dziewczyny nie trafiły na najlepszy czas, ponieważ byłem kompletnie wypalony po promocji książki i zniechęcony do jakiejkolwiek pracy (o czym zresztą dałem znać w poprzednim poście). Jednak kiedy pokazały mi papier dostałem ciarek, intuicja od razu mi powiedziała, że jest to coś, czym należy się zająć, bo to coś zrobi karierę (noo, ponoć już zrobiło, ale myślę że może zrobić większą). Mieliłem temat długo w sobie i w końcu wpadłem na cudowny pomysł połączenia kilku instytucji w dużą wspólną akcję, na której każdy skorzysta i każdy będzie mógł wnieść coś od siebie. Spotkaliśmy się w siedzibie DaWandy z Marysią odpowiedzialną za dział tutoriali DIY,  Marysia momentalnie złapała temat i nakręciła się z nami. Dzięki udziałowi DaWandy, która opublikuje moje tutoriale na swojej platformie, zdjęcia do nich zrobiła Kamila (która jest z portalem w stałej współpracy) ta sama, która zrobiła sesję zdjęciową do mojej książki. No i oczywiście moi stali współpracownicy i partnerzy książki MaszynyBrother.pl udostępnili nam maszynki. A, by the way, jeśli ktoś zagląda tu pierwszy raz, uwaga ……. stali bywalcy proszę wybaczcie …. Niedawno do księgarni trafiła moja książka „O szyciu” i tego, no, zachęcam do zapoznania się z jej zawartością klikając w obrazek poniżej – pozostaję w nadziei, iż to co znajdziesz, nowy przybyszu, pod linkiem zachęci cię do zaopatrzenia się w tenże wspaniały poradnik – koniec autoreklamy-.

 

W takim oto gronie przystąpiliśmy do realizacji cyklu tutoriali.  Najpierw dwa dni szkicowałem, mierzyłem, kroiłem, zszywałem, planowałem i sprawdzałem pomysły tworząc prototypy w mojej sypialnio-pracowni, po czym kolejny dzień calusieńki spędziliśmy w studiu Kamili robiąc zdjęcia i szyjąc kolejny raz te trzy torebki. Dziś kopertówka, za tydzień kosmiczna srebrna torebka imprezowa (będzie pomięta zdrowo, na zdjęciu niżej jest płaski prototyp) a na koniec szoperka z połączenia dżinsu i papieru wodoodpornego. Niżej cała ekipa (podoba mi się pomysł przedstawiania na blogu ludzi, z którymi współpracuję :) od lewej: Karolina, Aga, Kamila – która zawsze robi złą minę do zdjęć, Marysia i Leśniak, który jak się ogoli to wygląda jak wampir.

Projekt i wykonanie: Janek Leśniak

Zdjęcia: Kamila Markiewicz-Lubańska fotografka.pl

Maszyny: Brother maszynybrother.pl

Papier wodoodporny i akcesoria: TkaninyKaroliny.pl

Organizacja sesji i czuwanie nad całą akcją: Marysia z DaWandy DIY

 

 

Po tym jakże długim wstępie, zaczynajmy!

 

02 kopertowka

 

Przygotuj: 

 • Ćwiartkę arkusza złotego wodoodpornego papieru, który możesz kupić tu: Tkaniny Karoliny złoto.
 • Ćwiartkę arkusza czarnego wodoodpornego papieru, który możesz kupić tu: Tkaniny Karoliny czerń.
 • Magnes do torebek, który możesz kupić tu: Tkaniny Karoliny magnes.
 • Matę samogojącą i ostry nóż introligatorski.
 • Uniwersalne igły do maszyny o grubości 75 lub 80.
 • Linijkę, mydło krawieckie i nici.
 • kilka klipsów malarskich (których nie ma na zdjęciu ale zobaczysz je kilka zdjęć niżej).
 • Maszynę do szycia, ScanNcut oraz matę transportową o rozmiarze 305 mm x 610 mm – wzorek możesz też wyciąć ręcznie.

 

03 kopertowka forma

 

Forma:

Na grafice pokazuję formę torebki, jeżeli zachowasz podane wymiary to na ćwiartce arkusza zmieścisz dwie takie torebki. Powstanie ona z dwóch warstw papieru, w złotej wytniemy wzorek, i podszyjemy ją czarną warstwą. Pomarańczowe przerywane linie na pierwszym obrazku oznaczają miejsca zagięcia papieru. Natomiast na drugim  obrazku różowe linie pokazują miejsca, w których należy wykonać przeszycia podczas łączenia warstw.

Jeżeli, jak my, użyjesz plotera ScanNcut najwygodniej będzie jeśli wytniesz z papieru prostokąt o wymiarach 30 cm x 45 cm. Umieść go na macie i wytnij ploterem kształt wycinaki art deco, a dopiero po tych czynnościach przytnij trójkątny kształt wieczka kopertówki. Jeżeli wycinasz nożykiem najpierw naszkicuj kształt torebki oraz kształt wycinanki na lewej stronie papieru.

Klikając w ten  LINK  załadujesz projekt grafiki umieszczony na kształcie torebki w plikach o różnych formatach, min. FCM – gotowy do wczytania do plotera (Uwaga!plik pdf zawiera pomniejszoną wersję projektu).

 

04 kopertowka

 

Rozpocznij od wykonania wycinanki w złotej warstwie. Pamiętaj, aby przetestować ustawienia noża, ja swój wysunąłem na około 6 mm i ustawiłem docisk na 4. Jeżeli nie posiadasz plotera możesz wykonać wycinankę art deco nożykiem introligatorskim, jednak wcześniej dokładnie narysuj kształt i używaj podczas cięcia linijki metalowej, aby linie cięcia były proste, łuki musisz wykonać ręcznie.

 

05 kopertowka

 

Usuń niepotrzebne elementy po wycięciu papieru.

 

06 kopertowka

 

Kiedy obydwie warstwy są już wycięte, należy nabić magnes na czarnej. Uwaga – ja z emocji podczas sesji zapomniałem tego zrobić, kilka kroków niżej zobaczysz dokładne położenie w jakim należy umieścić magnes (całe szczęście szyjąc prototyp pamiętałem o nim). Do czarnej warstwy papieru przyczep wypukłą część magnesu.

Uwaga – podczas szycia nie spinaj papieru szpilkami – pozostawią one dziurki na zawsze. Dlatego do przytrzymania dwóch warstw ze sobą użyj klipsów malarskich, lub mocnych spinaczy do prania.

 

07 kopertowka

 

Przygotuj maszynę. Papier szyj zwykłymi nićmi. Użyj cienkiej i ostrej igły uniwersalnej (75 / 80). Bardzo ważne jest, aby ścieg nie był zbyt gęsty, ponieważ papier mógłby się rozedrzeć gdyby zbyt wiele dziurek powstało koło siebie. Ustaw długość ściegu na 3,5 mm. Wykonując mocowania (3 uderzenia igły w przód, 3 wstecz i 3 w przód)  upewnij się, że maszyna podczas szycia wstecz i w przód trafia igłą w te same dziurki.

Uwaga! Papier, podobnie jak skórę szyjemy tylko raz, nie ma możliwości poprawek, czy prucia, ponieważ dziurki utworzone przez igłę zostają już na zawsze. Ustaw wolne tempo w maszynie i skoncentruj się. Całe szczęście na papierze znacznie prościej jest wykonać proste przeszycie niż na materiale. Gdyby sztywność papieru utrudniała ci szycie, możesz go zmoczyć nieco wodą przy pomocy spryskiwacza, spowoduje to, że papier zmięknie i swobodnie będziesz go mogła wyginać. Uważaj jednak, aby nie powstały załamania, ponieważ ślady po nich zostaną na zawsze.

Aby szyć w równym odstępie 0,5 cm od brzegów papieru oraz od brzegów wycinanki użyj wąskiej stopki do wszywania zamków. Weź głęboki oddech i do dzieła! Wykonaj przeszycia według różowych linii z grafiki z formą torebki. Powodzenia!

 

08 kopertowka

 

Wykonaj przeszycia na wieczku torebki, oraz wokół wycinanek. Na powyższym zdjęciu zaznaczone jest miejsce, w którym należy nabić przed szyciem magnes na czarnej warstwie, instrukcję nabijania magnesu znajdziesz kilka kroków niżej.

 

09 kopertowka

 

Aby ułatwić sobie proste przeszycia możesz rysować mydłem po papierze – pod wpływem pary z żelazka lub wody mydło z łatwością usuniesz po wykonaniu szwu.

 

10 kopertowka

 

Załam papier w dwóch miejscach (pokazanych na grafice z formą torebki). Aby wykonać je prosto ułóż linijkę wzdłuż linii załamania i stopniowo, kawałek po kawałku odginaj papier przy jej krawędzi.

 

11 kopertowka

 

Kiedy złożysz torebkę dociśnij wieczko z magnesem tak, aby w warstwie pod spodem powstało małe wgniecenie, które pokaże ci w jakim miejscu nabić drugą część magnesu. Magnes składa się z dwóch części: wypukłej i wklęsłej, oraz z dwóch płaskich blaszek. Wypukłą część przyczepiliśmy wcześniej do wieczka torebki. Teraz przyłóż blaszkę tak, aby okrągła dziurka na środku pokrywała się z wgnieceniem utworzonym przez magnes z wieczka torebki. Naszkicuj ołówkiem położenie podłużnych dziurek.

 

12 kopertowka

 

Natnij papier w miejscu gdzie zaznaczyłaś podłużne dziurki. Zwróć uwagę, aby przeciąć tylko złotą i czarną warstwę – upewnij się, że torebka nie jest podwinięta i nie przetniesz więcej warstw.

 

13 kopertowka

 

Następnie wsuń bolce magnesu w nacięcia, tak aby magnes był po złotej stronie torebki.

 

14 kopertowka

 

Na czarnej stronie będą wystawać tylko bolce.

 

15 kopertowka

 

Nasuń płaską blaszkę na bolce

 

16 kopertowka

 

i rozegnij bolce palcami na boki.

 

17 kopertowka

 

Teraz wykonaj przeszycie na krawędzi torebki (wzdłuż linii, którą na zdjęciu rysuję mydłem).

 

18 kopertowka

 

Ostatni szew! Zepnij boki torebki klamrami i wykonaj przeszycia ba bokach.

 

20 kopertowka

 

Torebka gotowa!! Wstęp był długaśny ale sam tutorial króciutki  – obiecuję przy następnym już bez wstępów. No to co pakujemy smartphona, szminkę, puder i co tam jeszcze w kopertówce powinno się znaleźć (nie mam doświadczenia w tych sprawach, ale wiem, że raczej niedużo) i leć na bal!! Powodzenia w szyciu!

 

19 kopertowka

 

Ten tutorial przygotował dla was Janek:

janek-mini

 

Szyjąc korzystał z maszyny Brother NV 1040 SE, czyli najnowszego modelu tej marki, właśnie wprowadzanego na nasz rynek NV1040_Front-510x510

Oraz z plotera ScanNcut CM900CM900_Front-510x510

Weronika 10 lutego 2017 o 15:37

Dostałam kilka arkuszy tego papieru i się zastanawiam co uszyć ! Janek. Spadłeś mi z nieba po raz kolejny :) A duża torba wygląda kusząco – kiedy tutorial ? ;)


  janlesniak 10 lutego 2017 o 16:26

  Ha, super timing. Srebrna za tydzień, szoperka za dwa :)


Erwina 11 lutego 2017 o 21:50

Wszystko czego dotykasz zamieniasz w „złoto”!!!! ;-P

PS. Dzięki za namiary na sklep z materiałami wodoodpornymi.


Kamila 24 lutego 2017 o 09:31

Ja mam pytanie odnośnie plotera czy on się sprawdza. Podobają mi się efekty i ma duży potencjał ale absolutnie nie znam się na nich i co wybrać aby do tego papieru się sprawdzalo.


  janlesniak 24 lutego 2017 o 11:02

  No pewnie że się sprawdza, absolutnie nie żałuję zakupu tej maszynki. Wybierz najnowszy model Cm 900 – ma duży wyświetlacz i nową funkcję grawerowania papieru, jest najlepszy.


Kamila 24 lutego 2017 o 11:08

Dziękuję za odpowiedź trochę się boję że nie ogarnę tego sprzętu jestem tylko krawcową haha.
Ale interesuje mnie bardzo.
Jeszcze raz dziękuję


  janlesniak 24 lutego 2017 o 13:39

  Kamila nic się nie martw. Na początku może przerażać, ale tak naprawdę ploter jest prosty w obsłudze. Trudniejsze jest przygotowanie grafik do wycinania, ale to też da się opanować, zawsze można też nim coś zeskanować i sam przetworzy. Tutaj jest instrukcja – http://www.pracowniajanlesniak.pl/pl/diy-jak-przygotowac-grafike-na-nadruk/ – na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowana, ale jeśli trochę poeksperymentujesz, to dogadasz się z tą maszynką.


Kamila 24 lutego 2017 o 22:48

Jan strach ma zawsze duże oczy :) ile fajnych projektów można stworzyć. Pomyślę o nim poważnie. :)
Jeszcze raz dziękuję
I Pozdrawiam serdecznie Kamila