Szoperka z papieru wodoodpornego DIY

19 szoperka

Ostatni tutorial z cyklu „Trzy oblicza Washable Kraft Paper”. Więcej o całej akcji i skąd się wzięła przeczytacie w poprzednim poście (LINK). Papier wodoodporny, nazywany też Washable Krat Paper  to specjalne tworzywo na bazie celulozy, które wyglądem przypomina karton, jednak zachowuje się jak skóra. Jest odporny na wodę i targanie, można go nawet prać w pralce, świetnie nadaje się do wykonywania akcesoriów. Zapoznały mnie z min Karolina i Aga z Tkanin Karoliny, które sprowadzają to tworzywo do Polski. No i właśnie z niego zaprojektowałem trzy różne torebki. Dzisiaj, ta chyba najbardziej oczekiwana, czyli szoperka z połączenia papieru i dżinsu wodoodpornego. Bardzo ją lubię, bo była okazja do wytarmoszenia papieru i wywinięcia go na krawędzi – a ten efekt bardzo mi się podoba. Wstępem długachnym uraczyłem was w pierwszym tutorialu z cyklu zatem dziś od razu bierzemy się do roboty!

Edit: Kiedy pisałem ten post kompletnie się nie spodziewałem, że kilka lat później będę miał na swoim koncie aż cztery książki:

O szyciu prosto, kreatywnie i modnie  to poradnik dla początkujących. Omawiam w nim projektowanie i szycie damskich ubrań z dzianiny.

Jak szyć spódnice i sukienki  to książka o modelowaniu i szyciu damskich ubrań z tkanin. Pozycja dobra dla osób, które już miały kontakt z maszyną.

SzyjeMY torebki i akcesoria  to trzeci tom o szyciu akcesoriów home decor i torebek – idealna pomoc na początek przygody z szyciem.

Chce się szyć. Dzianiny to moje najnowsze dzieło o szyciu garderoby kapsułowej z dzianin w wersji damskie i męskiej – wreszcie coś dla mężczyzn!

Zatem do wyboru do koloru – wypróbuj temat, który Cię najbardziej interesuje. Mam nadzieję, że uda mi się zarazić Cię bakcylem szycia

 NIECH ISKRY LECĄ SPOD IGŁY!

 

my-wcp-2

A oto zespół – głównie chodzi o to, że na tym zdjęciu widać rozmiar torby ;P no i pozostałe dwie torebki z cyklu.

Projekt i wykonanie: Janek Leśniak

Zdjęcia: Kamila Markiewicz-Lubańska fotografka.pl

Maszyny: Brother maszynybrother.pl

Papier wodoodporny i akcesoria: TkaninyKaroliny.pl

Organizacja sesji i czuwanie nad całą akcją: Marysia z DaWandy DIY

01 szoperka

Przygotuj: 

  • Połówkę arkusza wodoodpornego papieru w kolorze sahara, który możesz kupić tu: Tkaniny Karoliny sahara.
  • 0,5 m dżinsu wodoodpornego, który możesz wybrać tutaj: Tkaniny Karoliny dżins.
  • 1,5 m taśmy nośnej poliestrowej szerokiej na 3 cm, którą możesz kupić tu: Tkaniny Karoliny taśma.
  • Matę samogojącą i ostry nóż introligatorski.
  • Uniwersalne igły do maszyny. Do szycia papieru użyj grubości 75 lub 80, do szycia uchwytów przygotuj rozmiar 90.
  • Linijkę, mydło krawieckie, szpilki, nici i igłę do szycia ręcznego.
  • Kilka klipsów malarskich do przytrzymania warstw podczas szycia, lub klej tymczasowy w spray’u Odiff.
  • Kawałek termofolii do wykonania przywieszek, możesz ją kupić tutaj: Folia termiczna.
  • Maszynę do szycia oraz ploter ScanNcut (do wykonania zawieszek).
02 szoperka forma

Forma:

Na grafice wyżej podane są wymiary poszczególnych elementów, naddatki na szwy są wliczone (z jednym wyjątkiem – patrz opis niżej).

  • Jasnoszary element to forma na bok torby z papieru. Wytnij dwa takie elementy.
  • Ciemnoszary prostokąt to forma na dno torby z dżinsu, również wytnij dwa takie elementy.
  • Jasnoszary element z niebieskim obrysem to forma na podkładkę pod uchwyt, wytnij 4 takie elementy z papieru. Na elemencie boku torby zaznaczyłem położenie tych podkładek.
  • Jasnoszary element z obrysem pomarańczowym to forma na końcówkę uchwytu do torby, bez wliczonego naddatku na szwy.
  • Ciemnoszary pasek to forma uchwytu. Forma na końcówkę powinna być ułożona w odstępie 1 cm od krawędzi paska.
03 szoperka

Zacznij od przygotowania uchwytów. Wycięty element z dżinsu obrzuć owerlokiem lub szwem owerlokowym na zwykłej maszynie. Utnij 64 cm taśmy nośnej i przypnij ją dokładnie na środku paska. Kiedy formę końcówki uchwytu ułożysz w odstępie 1 cm od krawędzi paska, między taśmą a formą powinno być około 3 cm odstępu – to konieczne, aby uchwyt ładnie się układał po przyszyciu.

04 szoperka

Zagnij krawędzie paska na taśmę nośną i przyfastryguj je. Możesz to zrobić tak, aby się zetknęły na środku, lub pozostawić między nimi małą szczelinę.

05 szoperka

Zainstaluj igłę o rozmiarze 90 w maszynie i przyszyj krawędzie do taśmy nośnej.

06 szoperka

Następnie zaprasuj krawędzie końcówek. Możesz to zrobić jak ja na powyższym zdjęciu, czyli zaprasować dokładnie taką samą szerokość krawędzi jak ta naszyta na taśmę – wtedy otrzymasz węższe końcówki. Jeżeli chcesz, aby końcówki były szersze, musisz w poprzednim kroku zaprasować węższe krawędzie na taśmę lub użyć szerszej taśmy nośnej.  Dla porównania- spójrz na zdjęcie otwierające post, jest to prototyp, w którym zaprasowałem węższe krawędzie i w miejscu mocowania do torby uchwyty są szerokie. Natomiast na poniższych zdjęciach zobaczysz jak wyglądają uchwyty w miejscu mocowania do torby kiedy są węższe.

Po zaprasowaniu wszystkich krawędzi, złóż pasek na pół i sfastryguj fragment z wszytą taśmą nośną. Zszyj złożony pasek tylko na długości taśmy nośnej.

07 szoperka

Teraz pozostałe elementy z dżinsu obrzuć dookoła i zaprasuj jedną z dłuższych krawędzi o 1 cm na lewą stronę i przeszyj.

08 szoperka

Po wycięciu boków torby z papieru, zaznacz na nich położenie podkładek. według wymiarów z grafiki z formą. Użyj do rysowania mydła krawieckiego – usuniesz je z łatwością za pomocą pary z żelazka lub wilgotnej szmatki. Naszyj podkładki – aby się nie przesuwały podczas szycia, przyklej je we właściwych miejscach klejem tymczasowym Odiff.

Uwaga, w prototypie na zdjęciu otwierającym post, te podkładki przyszyte są na lewej stronie. Papier prawie nie różni się lewą i prawą stroną, więc nie trzeba się tym przejmować. Jednak podczas szycia szew zdecydowanie ładniej wygląda na wierzchu niż pod spodem. W prototypie przyszywając podkładki na lewej stronie papieru, aby szew na prawej stornie torby był ładny, musiałem przykleić podkładki na lewej stronie i szyć na prawej „na ślepo” tzn nie widząc ich – to dosyć trudne. Prościej będzie naszyć te podkładki na prawej stronie – będą też stanowić element dekoracyjny, tak też zrobiłem na poniższych zdjęciach.

Spójrz trzy zdjęcia niżej, znajdziesz tam informacje o tym jak dostosować maszynę do szycia papieru!

09 szoperka

Do przyszytych podkładek doszyj na środku końcówki uchwytów.

10 szoperka

Teraz przyszyj trójkątną krawędź papieru do dżinsu, tak aby zasłonić podwiniętą krawędź dżinsu.

11 szoperka

Do szycia papieru i do zszywania papieru z dżinsem użyj ostrej igły o grubości 80 lub 75, aby w papierze nie powstały zbyt duże dziurki. Papier szyj zwykłymi nićmi. Bardzo ważne jest, aby ścieg nie był zbyt gęsty, ponieważ papier mógłby się rozedrzeć, gdyby zbyt wiele dziurek powstało koło siebie. Ustaw długość ściegu na 3,5 mm. Wykonując mocowania (3 uderzenia igły w przód, 3 wstecz i 3 w przód)  upewnij się, że maszyna podczas szycia wstecz i w przód trafia igłą w te same dziurki.

Uwaga! Papier, podobnie jak skórę szyjemy tylko raz, nie ma możliwości poprawek, czy prucia, ponieważ dziurki utworzone przez igłę zostają już na zawsze. Ustaw wolne tempo w maszynie i skoncentruj się. Całe szczęście na papierze znacznie prościej jest wykonać proste przeszycie niż na materiale. Gdyby sztywność papieru utrudniała ci szycie, możesz go zmoczyć nieco wodą przy pomocy spryskiwacza, spowoduje to, że papier zmięknie i swobodnie będziesz go mogła wyginać. Uważaj jednak, aby nie powstały załamania, ponieważ ślady po nich zostaną na zawsze. Chyba, że jak ja masz zamiar pomiąć torbę – wtedy się nimi nie przejmuj, po praniu będzie ich znacznie więcej.

przeszycia

Teraz mój mały fakap. Otóż dopiero kilka dni po wykonaniu zdjęć do tutorialu wziąłem torbę na zakupy. Okazało się, że trójkątna kieszonka, która powstała z dżinsowej warstwy, niestety wisi w środku i nie spełnia funkcji. Takie niespodzianki to normalna sprawa kiedy coś się projektuje, ważne że mogę cię uprzedzić i doradzić jak tego uniknąć. Trzeba dodać przeszycia, które przytrzymają kieszonkę przy papierze. Jest kilka opcji – pokazuję je na grafice, oczywiście możesz wymyślić coś swojego, jednak pamiętaj, że te szwy powinny również pełnić funkcję ozdobną na prawej stronie torby. Dlatego naszkicuj ich linię na prawej stronie torby mydłem i szyj po prawej stronie, aby na wierzchu ścieg był ładny – jak już pisałem – pod spodem szew wygląda nieco gorzej. Moje propozycje to:

  1. Wykonaj pionowe przeszycie na środku trójkąta dzieląc go na pół – może być tylko na wysokości dżinsu lub aż do górnej krawędzi torby.
  2. Wykonaj dwa przeszycia w odstępie 6 cm od boków torby, oraz poziome nad krawędzią dżinsu. W ostatnim kroku zegniesz papier, 6 cm od krawędzi tworząc węższy bok torby.
12 szoperka

Dobra, kiedy kieszonka jest gotowa, wszystkie powyższe czynności wykonaj z drugim bokiem torby. Następnie ułóż boki na sobie i zszyj je na bocznych i dolnej krawędzi.

13 szoperka

Czas wykonać dno. Złóż torbę teraz tak, aby szwy boczne wylądowały na środku, dżinsowa warstwa ułoży się w kształt trójkąta. Rozłóż naddatki na boki i wykonaj przeszycie w poprzek szwu bocznego, dokładnie 5 cm od szczytu trójkątnej końcówki dżinsu, pod kątem prostym do szwu bocznego, czyli wzdłuż linii zaznaczonej na zdjęciu mydłem. Szerokość tego szwu powinna wynosić 10 cm (po 5 z każdej strony szwu bocznego).

14 szoperka

Po wykonaniu takich samych przeszyć na końcówce lewego i prawego szwu bocznego utworzysz dno torby.

15 szoperka

Teraz najfajniejsza część i jednocześnie najbardziej emocjonująca – wywijanie na prawą stronę. Pomimo iż wiem, że ten papier się nie drze miałem ogromny opór przed traktowaniem go jak skóry i byłem cały czas przekonany, że się potarga przy mocniejszym ruchu podczas wywijania. To niesamowite uczucie, kiedy obcuje się z zupełnie nowym tworzywem, mózg nie chce przyjąć faktów. Ale odwagi, możesz go miąć i wyginać (papier, nie mózg) zadbaj jedynie o to, żeby nie szarpać go na górnej krawędzi szwu bocznego, ponieważ w miejscu gdzie są dziurki wytrzymałość papieru jest obniżona.

Po wywinięciu torby na prawą stronę, wywiń górną krawędź na lewą stronę, najpierw o 2 – 3 cm, a następnie znów o 5 – 6 cm. Podczas wywijania bardzo pomaga zmiękczenie papieru wodą.

Na koniec zegnij papier tworząc krawędzie boków – wzdłuż szwów bocznych po 5 cm od szwu po każdej stronie, aby krawędzie boków pokrywały się z szerokością dna torby.

Pora na przywieszki. Dużo porad o tym jak przygotować projekt grafiki oraz jak wykonać nadruki czy aplikacje znajdziesz w mojej książce „O szyciu” – możesz zapoznać się z jej zawartością klikając w poniższy obrazek.

Jeżeli podobają ci się przywieszki GO i YEAH możesz załadować projekt w różnych formatach plików klikając w ten LINK. A jeżeli, jak ja, korzystasz z plotera i chcesz przygotować nowy projekt, w jednym z poprzednich postów znajdziesz instrukcję przygotowania grafik (LINK).

16 szoperka

Przygotuj kawałek dżinsu i tej samej wielkości kawałek termofolii. Przyklej termofolię do lewej strony dżinsu, dociskając ją przez papier transportowy żelazkiem rozgrzanym do temperatury bawełny przez około 10 sekund.

17 szoperka

Wycinanie zacznij od papieru, wytnij z niego grubszą wersję zawieszki. Pamiętaj, aby przetestować ustawienia noża, ja swój wysunąłem na około 6 mm i ustawiłem docisk na 4, papier musi być dobrze przyklejony do maty, jeżeli twoja mata ma już słaby klej możesz się posiłkować klejem tymczasowym Odiff. Jeżeli nie posiadasz plotera możesz wyciąć elementy nożykiem introligatorskim, jednak wcześniej dokładnie narysuj kształt na lewej stronie papieru. Najłatwiej będzie użyć ostrza na sztyfcie zamiast wysuwanego płaskiego nożyka.

Następnie wytnij cieńsze elementy z dżinsu, jeżeli używasz plotera, przyklej dżins do maty prawą stroną do góry i termofolią do maty. Ustawienia noża musisz dostosować do swojego materiału.

18 szoperka

Kiedy wszystkie elementy są wycięte, ułóż cieńsze elementy z dżinsu na szerszych elementach z papieru, tak aby stykały się termofolią. Przyklej je dociskając dżins żelazkiem rozgrzanym do temperatury prasowania bawełny przez półpergamin, przez około 25 sekund. Termofilia po 48 godzinach uzyskuje pełną trwałość na pranie.

19 szoperka

Wybierz ciekawe rustykalne sznurki, aby pasowały do charakteru torby i przywiąż zawieszki. Torba gotowa!!

Na powyższym zdjęciu jest prototyp, w którym podkładki pod uchwytami są przyszyte po lewej stronie, nićmi do dżinsu – dlatego szew jest tak widoczny. I  uwaga, jest to torba po jednym praniu w pralce, w temperaturze 40 stopni – przetrwała, choć mój mózg był przekonany, że się rozpuści, bo to na prawdę wygląda jak papier!! Po praniu jeszcze wymiętoliłem papier żeby nadać mu troszkę charakteru.

Natomiast na poniższym zdjęciu widzisz torbę, którą uszyłem podczas robienia zdjęć, jest jeszcze przed praniem, podkładki są na wierzchu, szyte zwykłymi nićmi i mocowania uchwytów są węższe. Wybieraj co wolisz i do dzieła!

Instrukcje szycia pozostałych torebek z cyklu „Trzy oblicza washable kraft paper” znajdziesz tutaj: Kopertówka i Sciencie fiction.

20 szoperka