Obrazek nagłówka

 

01 srebrna-pracownia Jan Lesniak

 

Dziś drugi tutorial z cyklu „Trzy oblicza Washable Kraft Paper”. Więcej o całej akcji i skąd się wzięła przeczytacie w poprzednim poście (LINK). Papier wodoodporny, nazywany też Washable Krat Paper  to specjalne tworzywo na bazie celulozy, które wyglądem przypomina karton, jednak zachowuje się jak skóra. Jest odporny na wodę i targanie, można go nawet prać w pralce, świetnie nadaje się do wykonywania akcesoriów. Zapoznały mnie z min Karolina i Aga z Tkanin Karoliny, które sprowadzają to tworzywo do Polski. No i właśnie z niego zaprojektowałem trzy różne torebki. Dzisiaj kosmiczna imprezowa torebka w stylu retro science fiction, czyli to, co księżniczka Leia z Gwiezdnych Wojen wybrałaby na jakąś międzygalaktyczną imprezkę.

Nie planowałem tego charakteru, oryginalnie kształt miał się kręcić gdzieś wokół diamentu, ale kreska za kreską, w poszukiwaniu konsekwentnych skosów i harmonizujących ze sobą kształtów dotarłem do tego, co wygląda jak fragment zbroi Oldschool’owego Cylona albo przekrój korytarza Nostromo. Niech i tak będzie. Prototyp wykonałem z czystego, srebrnego papieru wodoodpornego, jednak coś mi w nim nie grało, był jak dla mnie zbyt sterylny i sztuczny. Dopiero na sesji zdjęciowej Kamila i Marysia kiedy zobaczyły próbkę, na której robiłem testy i była zdezelowana do bólu, jednogłośnie stwierdziły, że trzeba ten papier pomiąć, bo wtedy nabiera super charakteru. Zaczyna przypominać miękką posrebrzaną skórę i robi się z niego dobra stylówka. Tak też uczyniliśmy. Zatem do dzieła!

Projekt i wykonanie: Janek Leśniak

Zdjęcia: Kamila Markiewicz-Lubańska fotografka.pl

Maszyny: Brother maszynybrother.pl

Papier wodoodporny i akcesoria: TkaninyKaroliny.pl

Organizacja sesji i czuwanie nad całą akcją: Marysia z DaWandy DIY

 

02 srebrna

 

Przygotuj: 

 • Ćwiartkę arkusza srebrnego wodoodpornego papieru, który możesz kupić tu: Tkaniny Karoliny srebro.
 • Magnes do torebek, który możesz kupić tu: Tkaniny Karoliny magnes.
 • 10 ćwieków czarnych, które możesz kupić tu: Tkaniny Karoliny ćwieki.
 • 2 karabińczyki czarne, które możesz kupić tu: Tkaniny Karoliny karabińczyk.
 • 2 m łańcuszka, który możesz kupić tu: Tkaniny Karoliny łańcuch. 
 • Matę samogojącą i ostry nóż introligatorski.
 • Uniwersalne igły do maszyny o grubości 75 lub 80.
 • Linijkę, mydło krawieckie i nici.
 • Kilka klipsów malarskich do przytrzymania warstw podczas szycia, lub klej tymczasowy w spray’u Odiff. Klej kupisz tu: Odiff tymczasowy.
 • Ewentualnie cążki do metalu, lub szczypce do obcięcia metalowych końcówek ćwieków.
 • Maszynę do szycia.

 

 

Forma:

Na grafice pokazuję w lewym górnym roku formę torebki po zszyciu. Składa się ona z torebki (jasnoszary element) i wieczka (ciemno szary element), dodatkowo zaznaczyłem przerywaną linią położenie dwóch aplikacji z ćwiekami (różowa doszyta do torebki i turkusowa doszyta do wieczka).

 • Zacznij od narysowania najdłuższej pionowej linii 20 cm, to będzie środek torebki.
 • Następnie odmierz na niej od góry długości 15 cm i 6,5 cm wyznaczając dodatkowe poziomy, na których wprowadzisz szerokości.
 • Wprowadź szerokości 24, 32, 10 i 20 cm na odpowiednich poziomach według rysunku. Odmierz je pod kątem prostym do linii środka, tak aby znajdowała się ona dokładnie na środku każdej szerokości.
 • Połącz szerokości skośnymi liniami rysując kontur torebki i wieczka.
 • W ten sam sposób przygotuj formę na elementy turkusowy i różowy
 • Na nowym papierze narysuj kontur torebki po czym dodaj pod spodem ten sam kontur w lustrzanym odbiciu, na szczycie z kolei dodaj lustrzane odbicie wieczka. Forma na torebkę gotowa, zaznaczyłem na niej przerywanymi liniami położenie dwóch aplikacji. Podczas szycia papier będziesz dwukrotnie zaginać, aby po złożeniu otrzymać kształt torebki, zrób to wzdłuż ciemnych linii oddzielających poszczególne elementy.

 

04 srebrna

 

Wytnij z papieru formę torebki i dwóch aplikacji. Zemnij dokładnie wszystkie elementy, może ci to ułatwić zwilżenie papieru wodą ze spryskiwacza, co spowoduje, że papier zmięknie i będzie go prościej miąć a potem również prościej szyć. Sama dobierz stopień pomięcia, im dłużej papier będziesz tarmosić tym mocniejszy efekt vintage osiągniesz. Następnie wyprasuj przed szyciem papier żelazkiem z parą. Efekt mięcia pozostanie widoczny.

 

05 srebrna

 

Zaplanuj położenie ćwieków i magnesu. Na powyższym zdjęciu elementy leżą bokiem.

Do mniejszej aplikacji przytwierdź 5 ćwieków w pionie na środku, w równych odstępach. Zachowaj 1,5 cm odstępu od górnej i od dolnej krawędzi, aby podczas szycia stopka maszyny zmieściła się obok ćwieków.

Do większej aplikacji przytwierdź ćwieki w poziomej linii w najszerszym miejscu aplikacji. Natomiast magnes ulokuj na linii środka, co najmniej 6,5 cm od dolnej krawędzi – jest to ważne, ponieważ od tego zależy również położenie magnesu na wieczku torebki. Instrukcję przytwierdzania magnesu znajdziesz w poprzednim poście (LINK).

 

06 srebrna

 

Po rozplanowaniu położenia ćwieków natnij maleńkie dziurki w miejscu, gdzie chcesz nabić każdy ćwiek. Wsuń końcówki ćwieków w te dziurki.

 

07 srebrna

 

Na lewej stronie rozegnij palcami końcówki ćwieków i mocno dociśnij je palcami. Układaj końcówki w takim kierunku, żeby nie weszły pod szew na krawędzi aplikacji, aby uniknąć złamania igły podczas przyszywania aplikacji.

 

08 srebrna

 

Jeżeli mimo wszystko są zbyt długie możesz je przyciąć cążkami.

 

09 srebrna

 

Zacznij od przyszycia większej aplikacji do torebki, aby ustalić jej położenie spójrz na grafikę z formą. Uwaga! Podczas szycia nie spinaj papieru szpilkami – pozostawią one dziurki na zawsze. Dlatego do przytrzymania dwóch warstw ze sobą użyj klipsów malarskich, lub mocnych spinaczy do prania. A jeżeli, jak w przypadku aplikacji, nie ma takiej możliwości, możesz się posiłkować klejem tymczasowym Odiff.

Przygotuj maszynę. Papier szyj zwykłymi nićmi. Użyj cienkiej i ostrej igły uniwersalnej (75 / 80). Bardzo ważne jest, aby ścieg nie był zbyt gęsty, ponieważ papier mógłby się rozedrzeć gdyby zbyt wiele dziurek powstało koło siebie. Ustaw długość ściegu na 3,5 mm. Wykonując mocowania (3 uderzenia igły w przód, 3 wstecz i 3 w przód)  upewnij się, że maszyna podczas szycia wstecz i w przód trafia igłą w te same dziurki.

Uwaga! Papier, podobnie jak skórę szyjemy tylko raz, nie ma możliwości poprawek, czy prucia, ponieważ dziurki utworzone przez igłę zostają już na zawsze. Ustaw wolne tempo w maszynie i skoncentruj się. Całe szczęście na papierze znacznie prościej jest wykonać proste przeszycie niż na materiale. Gdyby sztywność papieru utrudniała ci szycie, możesz go zmoczyć nieco wodą przy pomocy spryskiwacza, spowoduje to, że papier zmięknie i swobodnie będziesz go mogła wyginać.

Aby szyć w równym odstępie 0,5 cm od brzegów papieru użyj wąskiej stopki do wszywania zamków. Weź głęboki oddech i do dzieła! Przyszyj większą aplikację do torebki, tak aby wypadała 1 cm nad linią dołu torebki – patrz zdjęcie poniżej, lub grafika z formą.

 

10 srebrna

 

Teraz złóż torebkę, tak aby dwa elementy (jasno szare z grafiki z formą) się pokrywały. Zepnij boki klipsami. Przygotuj dwa wąskie paseczki papieru, złóż je na pół i wsuń na karabińczyk. Wszyj je między skośne krawędzie górnej części torebki. Ważne aby ustawić je pod takim samym kątem, zwróć też uwagę aby karabińczyki były skierowane na zewnątrz – czyli w lustrzanym odbiciu w stosunku do siebie.

 

11-srebrna

 

Po zszyciu boków przyczep magnes do wieczka torebki. Zagnij wieczko, tak jakbyś zamykała torebkę i dociśnij je do magnesu przyczepionego do większej, naszytej już, aplikacji – w ten sposób zaznacz położenie magnesu na wieczku. Przyczep magnes. Ważne aby był co najmniej 2 cm od krawędzi wieczka. Jeżeli zachowałaś wszystkie wymiary i większą aplikację przyszyłaś 1 cm od dolnej krawędzi torebki, a magnes na niej nabiłaś co najmniej 6,5 cm od dolnej krawędzi aplikacji, to magnes na wieczku wypadnie 2 cm lub wyżej od krawędzi wieczka.

 

12 srebrna

 

Naszyj na wieczko mniejszą aplikację, zakrywając magnes.

 

13 srebrna

 

Przytnij łańcuszek do pożądanej długości, użyj do tego szczypiec lub kombinerek, rozszerzając oczko w miejscu gdzie chcesz przerwać łańcuch. Zaczep ostatnie i pierwsze oczka łańcucha na karabińczyki.

 

14 srebrna

 

I kosmo-torebka Lei z vintage’owym srebrnym lookiem gotowa!!

 

15 srebrna

 

Skoro gwiezdne wojny i roboty, to oczywiście smartphone, ładowarka, baterie musza się znaleźć w środku – niech będzie to torebka androida :) Bawcie się dobrze przy maszynach, a za tydzień ostatnia torba z cyklu o wodoodpornym papierze, szoperka z połączenia papieru i dżinsu, zatem zapraszam – do zobaczenia!!

 

16 srebrna

 

Ach i tak na koniec – jeśli jakimś cudem jeszcze nie wiecie to dowiedzcie się o mojej książce „O szyciu”, która trafiła niedawno do księgarni :)

baner-ksiazki-o-szyciu

Ten tutorial przygotował dla was Janek:

 

janek-mini

 

Szyjąc korzystał z maszyny Brother NV 1040 SE, czyli najnowszego modelu tej marki, właśnie wprowadzanego na nasz rynek NV1040_Front-510x510

Weronika 17 lutego 2017 o 10:46

Kolejny super tutorial. Świetne są te ćwieki z długimi końcówkami, bo mamy pewność, że nie odpadną jak te tańsze.

Janek, literówka się wkradła. Zamiast ćwieków, masz ścieków ;)


  janlesniak 17 lutego 2017 o 12:05

  Dzięki Weronika, poprawione :)