Obrazek nagłówka

 

21-etui-laptop-i-tablet

 

Jeżeli nie macie pomysłu na prezent dla swojego mężczyzny to dziś mam dla was rozwiązanie: Uszyjemy opakowanie na laptop i tablet a na deser czapkę. Oczywiście to jest też świetny pomysł na prezent dla waszej kobiety, jednak ja szyłem dla faceta. Mój menadżer zażyczył sobie etui na swoje zabawki, zamarzyło mu się takie z logo jego agencji. A, że w ostatnim czasie nie raz podnosił mnie na duchu i ratował z opresji, to też z wdzięczności przesunąłem go na sam początek mojej listy oczekujących na szycie. No i oczywiście przy okazji zrobiłem zdjęcia. Uwaga, poszedłem na żywioł, bez prototypów itd, w związku z czym było kilka poprawek w trakcie, więc zanim uszyjesz, przeczytaj całą instrukcję.

No a jeśli nie masz już czasu na szycie przed świętami, możesz zawsze podarować komuś, uwaga, .. moją książkę „O szyciu” (ale szok, no nie?). Już chyba z tysiąc razy wam ją polecałem, ale zawsze może ktoś nowy zajrzy na bloga, dlatego podpinam i dziś. Klikając w poniższy obrazek poznasz dokładnie zawartość książki.

 

baner-ksiazki-o-szyciu

 

Dzisiejszy tutorial jest prosty, więc poradzi sobie z nim również osoba początkująca, wyzwaniem mogą być tylko finałowe szwy, blisko krawędzi, mam jednak nadzieję, że przy odrobinie koncentracji uda się wam utrzymać prosty kurs ;) to co działamy?

 

02-etui-laptop-i-tablet

 

Przygotuj:

 • Kawałek tkaniny na wierzchnią warstwę (wymiary formy są opisane poniżej). Ja wybrałem bawełnianą tkaninę, drapaną, dzięki czemu jest aksamitna w dotyku. Wierzchnia warstwa nie musi być gruba.
 • Taki sam kawałek materiału na wewnętrzną warstwę – wewnętrzna warstwa powinna być grubsza i miększa, aby tworzyć ochronną powłokę. Ja wybrałem drapaną dresówkę, o grubości około 280 gsm.
 • Dwa kawałki dzianiny na czapkę. Ja wybrałem dosyć elastyczne i miękkie swetrowe sploty, ponieważ Marek (mój menadżer) zażyczył sobie „hipsterskiej” czapki zwisającej nieco z tyłu, w związku z czym użyję owerloka. Miękka dresówka również będzie dobra, a można ją szyć na zwykłej maszynie.
 • Linijkę, metr krawiecki, mydło krawieckie, nożyczki, szpilki i nici.
 • Dwa guziki – ja wybrałem drewniane kołki – ładnie komponują się z zieloną dzianiną na czapkę. Jeżeli wybierzesz również kołkowe guziki, przygotuj około 20 cm cienkiej rypsowej tasiemki (patrz dalsza część instrukcji).
 • Jeżeli chcesz wykonać nadruk o tym czego będziesz potrzebować przeczytasz w poprzednich postach (linki znajdziesz poniżej w opisie nadruku).

 

03-etui-laptop-i-tablet-forma

 

Forma:

Zależeć będzie od rozmiaru urządzeń, na które szyjesz etui. Spójrz na ilustrację i przeczytaj poniższe wyjaśnienia:

 1. Potrzebne wymiary urządzeń.
 2. Forma na opakowanie na laptop. 3 cm to dodatek na szwy, jeżeli szyjesz z bardzo grubego materiału dodaj 4 cm. Ten kształt wytnij z materiału wierzchniego i wewnętrznego.
 3. Forma na opakowanie na tablet. Dodatki na szwy są takie same jak w punkcie wyżej, natomiast 6 cm w wymiarze dłuższego boku, to dodatek na dziurkę i guzik. Ja w swoim opakowaniu dodałem troszkę zbyt mały dodatek, co zobaczysz w dalszej części instrukcji, 6 cm to poprawna wielkość. Ten kształt wytnij z materiału wierzchniego i wewnętrznego.
 4. Forma na czapkę. Potrzebny będzie tylko jeden moduł (ciemno szary element na grafice), który na materiale odrysujesz 6 razy, jeden przy drugim, aby otrzymać formę korony. Dookoła korony dodaj 1 cm dodatku na szwy. Jeżeli dzianina jest bardzo elastyczna zaniż obwód głowy o kilka centymetrów (2 cm – 4 cm).

 

04-etui-laptop-i-tablet

 

Nadruk:

Jeżeli chcesz ozdobić opakowanie nadrukiem, przeczytaj o różnych technikach w poprzednich postach:

 1. Nadruk wykonany z foli flock, przy użyciu plotera ScanNcut (link). To ten, który ja wykonałem.
 2. Jeżeli nie posiadasz plotera, nadruk możesz wykonać ręcznie, przy użyciu szablonu i  farb do tkanin (link).
 3. Dużo wskazówek, które ułatwią ci przygotowanie projektu i szablonu do nadruku znajdziesz w mojej książce (link), kilka porad jest też na blogu (link).

 

05-etui-laptop-i-tablet

 

Szycie:

Ułóż na sobie obydwa materiały, tak aby stykały się prawą stroną. Zepnij dookoła szpilkami i zszyj w odległości 1 cm od krawędzi. Uwaga jeżeli masz tendencje do szycia daleko od krawędzi, dodaj większe naddatki na szwy w formie, żeby komputer zmieścił się w etui. Zszyj wszystkie krawędzie zostawiając otworek na środku krótszej krawędzi – ważne jest, aby był on usytuowany na tej krawędzi, do której przyszyjesz później pętlę na guzik (patrz kolejne kroki), nazywam ją górną krawędzią opakowania.

 

06-etui-laptop-i-tablet

 

Zetnij wszystkie rogi, aby po wywinięciu na prawą stronę nie powstały czopy w narożnikach. Odetnij trójkąty równoramienne, tnij około 2 mm od ściegu na narożniku.

 

07-etui-laptop-i-tablet

 

Aby po wywinięciu na prawą stronę forma była w miarę prosta, przed wywinięciem zaprasuj naddatki do wewnątrz. Najpierw zaprasuj naddatki cieńszego, szarego materiału, potem odwróć opakowanie, tak aby czarny materiał był na wierzchu i zaprasuj naddatki grubszego materiału.

 

08-etui-laptop-i-tablet

 

Wywiń opakowanie przez otworek na prawą stronę. Rozprasuj krawędzie.

 

09-etui-laptop-i-tablet

 

Teraz przygotuj pętlę na guzik. Wytnij kawałek materiału o długości około 15 cm i szerokości około 5 cm – zależy to od rozmiaru guzika, mój miał około 4 cm długości. Zaprasuj krawędzie do środka jak na zdjęciu 2, gdzie szpilka jest tylko po to, aby widać było rozmiar zaprasowanych krawędzi. Na środku paska, zaprasowane krawędzie nie powinny się stykać, zostaw około 2 mm odstępu między nimi. Następnie zaprasuj pasek na pół (szpilka znów jest tylko po to, aby było widać wnętrze paska). Zszyj krawędzie ze sobą. A następnie zaprasuj pasek jak na dwóch ostatnich zdjęciach.

 

10-etui-laptop-i-tablet

 

Pętlę wsuń do otworu na krawędzi opakowania, umieść ją tak, aby była na samym środku. Na przeciwnej krawędzi wykonaj przeszycie około 0,5 cm od brzegu (tu gdzie na pierwszym zdjęciu jest biała kreska zrobiona mydłem).

 

11-etui-laptop-i-tablet

 

Złóż opakowanie, tak aby złożona warstwa odpowiadała rozmiarowi laptopa (wymiar B). Przypnij krawędzie oraz pętlę i wykonaj przeszycie dookoła, wzdłuż bocznych i górnej krawędzi, zszywając w ten sposób boki pokrowca, oraz pętlę na guzik.

 

12-etui-laptop-i-tablet

 

Pora na guzik. Odetnij kawałek tasiemki rypsowej i stop jej krawędzie nad ogniem. Przewlecz ją przez guzik i zamocuj do torby według instrukcji ze zdjęć (potrzebne są dwa szwy na tasiemce). Umieść guzik w takim miejscu, aby pętla po zagięciu wieczka wylądowała na guziku. Etui na laptop gotowe!!

 

13-etui-laptop-i-tablet

 

Teraz opakowanie na tablet. Pierwsze kroki, aż do momentu wywinięcia na prawą stronę, są takie same jak w opakowaniu na laptop. Uwaga!! Otworek powinien tym razem wylądować na tej krawędzi, do której przyszyjesz guzik, czyli na dolnej krawędzi opakowania (tu gdzie szpilki na zdjęciu). Jeżeli zamocujesz guzik tak jak ja, możesz go doszyć już na tym etapie –  ja wpadłem na to dopiero później i musiałem spruć kawałek szwu (patrz dalsze kroki).

Po wywinięciu opakowania na prawą stronę wykonaj przeszycia na krótszych krawędziach, 0,5 cm od brzegu.

 

14-etui-laptop-i-tablet

 

Teraz na górnej krawędzi (czyli przeciwnej do tej, do której zapomniałem przyszyć guzik ;) wykonaj dziurkę. Moja maszyna sama wyszywa dziurki i to jest cudowny bajer, bo zawsze wyglądają ładnie. Najpierw proponuję wyszyć próbną dziurkę na ścinkach, aby sprawdzić rozmiar.  Kiedy dziurka jest wyszyta, wepnij szpilkę na jej górnej krawędzi i rozetnij za pomocą rozpruwaka materiał na jej środku (jak na zdjęciu). Szpilka jest po to, aby nie przeciąć nici obszywających dziurkę.

 

15-etui-laptop-i-tablet

 

Złóż etui na pół i zszyj boczne krawędzie 0,5 cm od brzegu. Teraz kolejny błąd – otóż dodałem zbyt mały dodatek na guzik i dziurkę (tylko 3 cm zamiast 6 cm) i po to, aby móc swobodnie zapinać opakowanie, musiałem nieco przesunąć warstwę z dziurką do góry, stąd po spodniej stronie etui widać kawałek wnętrza. No i na tym etapie uświadomiłem sobie, że guzik należało wszyć wcześniej :).

 

16-etui-laptop-i-tablet

 

Po rozpruciu fragmentu szwu wsunąłem końcówki tasiemki, przewleczonej przez guzik, do wnętrza i zaszyłem krawędź. Dostosuj długość tasiemki tak, aby łatwo było zapinać guzik, ale żeby nie wisiał po zapięciu.

 

01-etui-laptop-i-tablet,-pracownia-jan-lesniak,-here-we-go

 

Etui na tablet i laptop gotowe!! Zajmijmy się czapką.

 

17-etui-laptop-i-tablet

 

Raz już pokazywałem na blogu jak uszyć tą czapkę, dziś pokażę inną kolejność zszywania elementów, chyba nieco wygodniejszą niż ostatnim razem. Wytnij koronę z naddatkami na szwy z materiału wierzchniego. Z podszewki wytnij o 1 cm krótszą – zetnij 1 cm z dolnej krawędzi korony. Ułóż na sobie wierzch i podszewkę tak, aby stykały się prawymi stronami materiałów i zszyj podstawę korony. Ten szew powinien być elastyczny zatem szyj owerlokiem lub ściegiem zyg-zak. Bardzo ważne jest, aby nie naciągnąć dzianiny podczas szycia w tym miejscu.

 

18-etui-laptop-i-tablet

 

Rozprasuj elementy. Następnie zagnij skrajne moduły. 1 zagnij na 2, oraz 6 na 5. Zszyj tylko zewnętrzne ramiona trójkątów – te z których wystają nitki na zdjęciu 2.

 

19-etui-laptop-i-tablet

 

Po rozłożeniu otrzymasz kształt jak na pierwszym zdjęciu. Teraz zszyj ze sobą krawędzie trójkątów: 2 z 3 oraz 4 z 5. Otrzymasz formę dwóch połówek czapki połączonych na środku, jak na drugim zdjęciu.

 

20-etui-laptop-i-tablet

 

Złóż połówki ze sobą, prawą stroną dzianiny do wewnątrz. Zszyj pozostałe krawędzie – czyli trójkąty 3 z 4, oraz krawędzie trójkątów 1 z 6 i bok korony – jak na pierwszym zdjęciu. Pozostaw mały otworek na podszewce, wywiń przez niego czapkę na prawą stronę i zaszyj szczelinę ręcznie. Wsuń podszewkę do wnętrza czapki i również ręcznie zszyj obydwie warstwy ze sobą na czubku czapki. Gotowe!!

Piękny męski zestaw akcesoriów pod choinkę!! To co Uszyjesz? Mam nadzieję, że wszystko pójdzie dobrze i ktoś z twoich bliskich takie właśnie podarki znajdzie pod choinką :)

To jest ostatni tutorial w tym roku, zatem WESOŁYCH ŚWIĄT i do zobaczenia w nowym 2017! Będzie coś na karnawał: kopertówka dla dziewczyn a dla chłopaków krawat! No i oczywiście jakaś szałowa kiecka! Zatem wracajcie po Sylwestrze! DO SIEGO ROKU!

 

21-etui-laptop-i-tablet

 

Tę instrukcję przygotował dla was Janek:

 

janek-mini

Ewa 30 stycznia 2017 o 22:00

Dopiero zaczynam przygodę z szyciem. Na razie moje proste ściegi tworzą fale :) więc na pewno potrwa zanim zdecyduję się na któryś z DIY, ale inspirować się będę :)


  janlesniak 31 stycznia 2017 o 10:14

  Ewa wytrwałości, one kiedyś się wyprostują ;P