Męskie szycie: Bluza z akcji #wartośćszycia

Tak jak obiecałem, z okazji moich 39 urodzin odpalam ostatni odcinek MĘSKIEGO SZYCIA. Pokażę w nim jak uszyć bluzę, która była bohaterką akcji #wartośćszycia. Zbliżenia na wszystkie detale znajdziecie na moim instagramie. Opowiadałem tam, podczas pierwszej odsłony tej akcji, jak wygląda przygotowanie instrukcji szycia i ile czasu zajmuje każdy proces.

Od poniedziałku znikam w swojej pracowni aby szyć, fotografować i pisać NOWĄ KSIĄŻKĘ! Dlatego w tym roku zmniejszy się ilość tutoriali oraz moja aktywność w mediach społecznościowych. Postanowiłem zacząć od miesięcznej, stuprocentowej abstynencji internetowej – zainspirowany przez Joulenkę (klik). Pod koniec marca wrócę z ostatnim odcinkiem TOREB SZYCIA. Następnie do jesieni będę się pojawiał na instagramie, jednak znacznie rzadziej niż do tej pory, oraz będę wysyłał newsletter z tego bloga.

I tu mam do Was ogromną prośbę. Bardzo chcę, abyście choć w małym stopniu współtworzyli moją nową książkę, bo piszę ją przecież dla Was. Dlatego proszę obserwujcie mnie na instagramie (klik), gdzie w trakcie jej tworzenia, będę Was prosić o rady i wsparcie. Planuję też relacjonować kolejne etapy jej powstawania na instastories.

Będziecie mieć nie tylko wpływ na to, co w książce się pojawi, ale również poznacie kulisy pracy nad taką publikacją. Zaproszę Was też do podzielenia się swoją historią ze światem – o tym więcej wiosną. To jak? Dołączycie? Pierwsza akcja już za nami, na końcu posta ogłaszam zwycięzców instagramowego projektowania torby idealnej!

A teraz bierzmy się już za dzisiejszą bohaterkę!

Zanim przystąpimy do szycia WAŻNA UWAGA! 


Oddaję w Wasze ręce instrukcję szycia bluzy mojego projektu, jednak PRAWA AUTORSKIE pozostają w moich rękach. Na podstawie tej instrukcji, każdy może szyć ubrania na użytek domowy, jednak NIE WYRAŻAM ZGODY NA WPROWADZANIE TEGO PROJEKTU DO HANDLU bez porozumienia ze mną.

W filmie pokazuję jak wykonać część detali, jednak nie wystarczyło czasu na wszystkie. Moje flagowe zapięcie na napy opisuję w książce „O szyciu prosto kreatywnie i modnie”, która przyda się też każdemu, kto chce skonstruować formę bluzy na własne wymiary, zaczynając od pustej kartki. Poniżej opisuję modelowanie bluzy, od podstawowej formy do mojego projektu.

FORMA


Potrzebna jest forma na podstawową bluzę, rękaw i kaptur. Zanim przystąpimy do modelowania, trzeba będzie przeczytać kilka poprzednich postów, lub skorzystać z książki.

Jeśli posiadasz bluzę, która dobrze na tobie leży, to z tego posta dowiesz się jak odbić formę z gotowej bluzy (klik).

Jeżeli wolisz konstruować formę od zera, na własne wymiary, to zaczniesz od wykroju podstawowego t-shirta. Informację o tym jak go wykreślić znajdziesz w książce, jednak uzupełnij ją wiedzą z posta o konstruowaniu i szyciu t-shirta w paski (klik). Formę t-shirta przemodeluj w formę bluzy podstawowej ze wsparciem posta o modelowaniu i szyciu męskiej bluzy z kapturem (klik), pod ostatnim linkiem znajdziesz też instrukcję konstruowania kaptura.

1. Na pierwszej ilustracji widzisz formę na połówkę przodu (P) i tyłu (T) bluzy.

2. Przesuniemy szew ramieniowy na przód. W takim układzie ramię lepiej się układa. Dodatkowo kiedy cięcie jest widoczne z przodu, optycznie dodaje szerokości w barkach (coś co większość mężczyzn doceni). Ustal o jaką wielkość chcesz przesunąć szew na przód. U mnie A = 2 cm, B = 3 cm. Odetnij ten kawałek ramienia od formy przodu i przyklej do ramienia formy tyłu. W miejscu styku tych elementów zaznacz punkt Q – jest to znacznik, który pomoże ci wszyć rękaw.

UWAGA do filmu wkradł się mały błąd! Podczas nagrania zapomniałem, że przesuwałem szew ramieniowy i tłumaczyłem, że znacznik na główce rękawa powinien pokrywać się ze szwem na ramieniu bluzy – to jest błąd. W przypadku tego projektu znacznik na szycie główki rękawa powinien pokrywać się ze znacznikiem Q na ramieniu bluzy.

Teraz przesuniemy szew boczny nieco na przód, aby kieszeń nie uciekała nam ze szwem bocznym na tył. Ustal linię cięcia, u mnie C = 5 cm, D = 6 cm. Odetnij ten fragment od formy przodu i przyklej do formy tyłu. W miejscu styku tych elementów zaznacz punkt O – znacznik na podkroju pachy, który podczas szycia powinien pokrywać się ze szwem na rękawie.

3. Wyznacz szerokość i głębokość rozpięcia z przodu. U mnie G = 25 cm, H = 2,5 cm (H to tylko połowa szerokości listwy). Odetnij ten fragment od formy.

Zmierz obwód podkroju szyi przodu E, oraz obwód podkroju szyi tyłu F – będą Ci potrzebne podczas konstruowania kaptura.

Przygotuj formę na wypustkę, I to 2 x szerokość wypustki, u mnie I = 1 cm, długość wypustki sugeruję nieco dłuższą niż linia boku przodu i tyłu, na zapas.

Zmierz długość dolnej krawędzi przodu J i tyłu K, do których przyszyjesz ściągacz.

Zaplanuj wielkość i kształt worka kieszeniowego (błękitna linia) oraz kształt i rozmiar otworu wlotu kieszeni (seledynowa linia) ja wybrałem mój sztandarowy prostokąt ze ściętymi kantami. Przerysuj te formy na osobny kawałek papieru.

4. Forma rękawa podstawowego. Jak wyznaczyć znacznik Q przeczytasz w książce i w poście o tym jak odbić formę ze swojego t-shirta (klik). Zmierz długość dolnej krawędzi rękawa, do której przyszyjesz ściągacz.

5. Przygotuj formę na ściągacze i listwę.

N to 2 x wysokość ściągacza, u mnie N = 14 cm. Szerokość powinna być nieco mniejsza niż obwód, do którego będziesz przyszywać ściągacz. Zwykle pomniejszam ściągacz o 10 – 12 % w zależności od elastyczności dzianiny ściągaczowej. Jednak w przypadku mojej bluzy nie miałem do dyspozycji dzianiny ściagaczowej i pokazuję alternatywną wersję ściągacza, czyli tunel z dzianiny podstawowej z gumą w środku. W takim wypadku forma na ściągacze powinna być równa obwodowi, do którego ściągacz będzie doszyty, lub tylko nieznacznie mniejsza, ponieważ tunel szyję z mało elastycznej dzianiny.

Na koniec przygotuj listwę do wszycia w rozpięcie z przodu i kaptur (patrz krok 7). Szerokość to 4 x H, ponieważ listwę złożysz na pół. Jeżeli chodzi o jej długość, to powinna wystarczyć na obszycie rozpięcia po dwóch stronach oraz całego kaptura, stąd 2 x (G + M) jednak zawsze dodaję około 5 cm na wszelki wypadek – przy niestabilnej dzianinie, na takiej długości podczas szycia mogą pojawić się niespodzianki. Lepiej mieć za długą listwę i obciąć ją po zszyciu, niż sztukować.

6. Jeśli jak ja chcesz wszyć na dnie listwy trójkąt przygotuj go tak, aby wymiarem pasował do szerokości listwy H. Jest to tylko element dekoracyjny, więc nie jest niezbędny. Na grafice ten element jest w większej skali niż pozostałe.

7.  Jak skonstruować kaptur przeczytasz w książce i we wspomnianym już poście o szyciu męskiej bluzy z kapturem (klik). Zmierz wysokość przodu kaptura M. Jeżeli odbijałeś kaptur od gotowego wyrobu, należy odciąć od niego szerokość listwy (2 x H) wzdłuż wysokości kaptura (M), czyli tu gdzie listwę doszyjesz.

Na ostatniej grafice widzisz wszystkie elementy jakie trzeba wyciąć, ułożone tak jak powinny być krojone z dzianiny. Pomarańczowa strzałka oznacza kierunek kolumienek w strukturze dzianiny (czyli odpowiednik nitki prostej w tkaninie). Do każdego elementu dodaj 1 cm naddatku na szwy dookoła – to ciemnoszary obrys. Wytnij:

  • Cały tył,
  • cały przód – BARDZO WAŻNE – zwróć uwagę, że w formie przodu nie należy od razu wycinać rozpięcia. Rozetniesz je podczas szycia, według różowych linii zaznaczonych na rysunku, na ciemnoszarym naddatku. 
  • 2 lewe połówki kaptura i 2 prawe połówki kaptura,
  • rękaw lewy i prawy,
  • 2 lewe połówki worka kieszeniowego i 2 prawe,
  • ściągacz dołu bluzy,
  • trójkąt na dno listwy (nie jest konieczny – to tylko element dekoracyjny),
  • 2 ściągacze rękawów,
  • 2 wypustki,
  • i listwę.

Sporo elementów, myślę że 2,5 m dzianiny może być konieczne, szczególnie jeśli ma tylko 1,5 m szerokości. Formę wlotu do kieszeni wystarczy przygotować w papierowej formie. Miksuj materiały według uznania, ja użyłem innego na wnętrze kaptura i kieszeni oraz jego lewej strony na wypustki, co dało w sumie 3 korespondujące ze sobą struktury i kolory. Bluza skrojona, bierzemy się za …

SZYCIE


Takie wyzwanie postawiłem przed Wami na pożegnanie, ale spokojnie, macie masę czasu na szycie. Jak już wspomniałem, aż do jesieni nie pojawi się nic nowego (poza jeszcze jedną torebką), więc macie pół roku, żeby nadrobić zaległości. Zostawiam Was z dziesięcioma pozycjami na playliście Męskie Szycie i ponad dziesięcioma akcesoriami z playlisty Toreb Szycie. A teraz wyniki konkursu!

KTO DOSTAŁ ZŁOTĄ TOREBKĘ?


W styczniu zapytałem Was na Instagramie jakie cechy powinna spełniać idealna torebka, którą chcę zaprojektować do książki. Na zachętę najlepsze sugestie postanowiłem nagrodzić złotą torbą (klik) oraz płytami z instrukcjami szycia tej torby i trzech innych projektów.

Wasz odzew przerósł moje oczekiwania, dostałem przeszło 200 sugestii i zdecydowana większość z nich jest bardzo praktyczna. Pomogłyście/liście mi zrozumieć, czego oczekują kobiety od torebki idealnej – DZIĘKUJĘ! Efekt znajdziecie w nowej książce pod koniec roku. Jest kilka cech, które powtarzają się niemal w 80% komentarzy. Było też sporo żartów, że damska torebka jest jak bęben maszyny losującej, albo że powinna posiadać przejście między-wymiarowe. Jednym słowem wybór nie był łatwy. Zdecydowałem się nagrodzić osoby, które mnie zaskoczyły i wyróżniały się na tle pozostałych odpowiedzi. A oto zwyciężczynie:

  1. anna.barbra tuż po tym jak odpaliłem instastories napisała krótko i na temat „Worek bez dna Hermiony z Harrego Pottera” a ja się poplułem ze śmiechu. Gratuluję! Dostajesz złotą torbę i płytkę z instrukcjami :) Ktoś później też to zasugerował na FB, jednak ty byłaś pierwsza.
  2. Foodgurucracow – grunt to nie tylko mieć wizję na torebkę idealną, ale mieć jeszcze zaplanowane „manewry polowe” czy też „winne”, w których ta torebka musi się sprawdzić – to się nazywa wizja osadzona w realiach ;) – dostajesz płytkę.
  3. Domi Nikka napisała coś, co niestety podejrzewałem od dawna – „coś takiego nie istnieje, trzeba mieć wiele torebek …” i dostaje płytkę, aby mogła uszyć kolejną do swojej kolekcji 100 egzemplarzy.

Po przeczytaniu tych wszystkich rad i komentarzy coś czuję, że na jednej torebce może się nie skończyć ;). Z kolei torbę uszytą z czarnych dżinsów z poprzedniego filmiku wygrała:

GRATULUJĘ! Dziewczyny wyślijcie proszę swoje adresy pocztowe na kontakt@server509777.nazwa.pl abym mógł wysłać do Was nagrody. 

Jak widzicie, współtworzenie książki może być dobrą zabawą. Mam nadzieję, że widzimy się wiosną na Insta!

LEŚNIAK OUT!