Obrazek nagłówka

 

.


PRACOWNIA JAN LEŚNIAK


Pod tym szyldem zebrałem całą swoją działalność. To przede wszystkim projektowanie ubrań dla klientów indywidualnych oraz blog z tutorialami szycia, znajdziesz tu także informacje o moich książkach „O szyciu prosto kreatywnie i modnie” oraz drugiej części „Jak szyć spódnice i sukienki„. Zachęcam Cię do zabawy i eksperymentowania z maszyną do szycia, materiałami, farbami i wszystkim co może się przydać podczas tworzenia własnych ubrań. Uwielbiam szyć, ponieważ proces tworzenia czegoś własnymi rękoma jest niesamowicie ekscytujący i przyjemny, a satysfakcja jest nie do opisania. Chcę się tym podzielić, a swoją wiedzą i pomysłami zainspirować do działania i pokazać, że nie taki diabeł straszny jak go malują. Bloga tworzę z myślą o wszystkich, których choć troszkę pociąga rękodzieło, szycie i projektowanie. Niezależnie od tego na jakim etapie swojej przygody jesteś zapraszam!

Jestem profesjonalistą, ale do szycia podchodzę na luzie,  i ty też nie zapominaj, że robisz to dla przyjemności. Jak ktoś, kiedyś pięknie powiedział „rękodzieło charakteryzuje drżenie ludzkiej ręki”, więc u mnie jest zakaz przejmowania się krzywymi szwami! Będę pokazywać zasady, ale będę je też czasem łamać, bo najważniejsze to pobudzić wyobraźnię, działać twórczo i czerpać z tego radość. Jednym słowem BAW SIĘ DOBRZE! 

A oto co masz do wyboru w zakładce tutoriale: ZACZYNASZ SZYĆ – najprostsze tutoriale z bloga oraz informacje dla osób początkujących. JUŻ SZYJESZ – trudniejsze tutoriale dla osób, które już coś w swoim życiu uszyły. DAMSKIE, MĘSKIE, DZIECIĘCE, AKCESORIA – instrukcje szycia posegregowane według kategorii. FORMY – podstawowe sposoby tworzenia form i konstrukcji. EFEKTY SPECJALNE – wszelkie sposoby wzbogacania swoich dzieł: farbowanie, nadruki, hafty, aplikacje, i inne.

 

.


PRAWA AUTORSKIE


Zauważyłem, że środowisko szyjące nie do końca jeszcze rozumie czym są prawa autorskie – prowadzę tego bloga od kilku lat i przez ten okres tylko dwie osoby zapytały mnie, czy mogą sprzedawać rzeczy uszyte na podstawie moich projektów. Pomyślałem, że przyda się jasna informacja co można, a co jest już przekraczaniem pewnych granic. Blog i moje książki powstały po to, aby aktywować moich odbiorców i pomóc im w rozwijaniu hobby. Zawsze cieszy mnie to, że ktoś szyje coś według moich instrukcji. Kiedy szyjesz dla siebie, rodziny, przyjaciół, znajomych i znajomych znajomych to niezależnie od tego czy robisz to w ramach przysługi, czy też ktoś ci za to płaci – SUPER, to o to chodziło. Natomiast nie wyrażam zgody na to, aby moje projekty wprowadzać do oferty handlowej jakiejkolwiek marki czy fan page’a, czyli na to aby moje pomysły oficjalnie wprowadzać do handlu jako swoje – to byłaby kradzież. Oczywiście nie dotyczy to tak uniwersalnych form jak spódnica z koła, bluza z kapturem czy prosty t-shirt – nie przypisuję sobie autorstwa takich rzeczy. W przypadku podstawowych form projektem jest dobór materiału, koloru, oraz dodatków czy też wprowadzenie nowych cięć (jak np. w wypadku bluzy spod tego linka). Liczę na twoje wyczucie. Postaram się w nowych postach jasno zaznaczać, co jest moim projektem, a co jedynie moją interpretacją standardowych form. Jeżeli chcesz rozwijać własną markę, to traktuj tego bloga raczej jako zbiór informacji na temat kroju i szycia, na podstawie których możesz projektować własne rzeczy. Mam nadzieję, że w tej kwestii wszystko jest już jasne.

 

.


AUTOR


Janek-z

Jestem projektantem ubioru. Modę traktuję jako przygodę, dającą mi szansę na prawdziwe spotkanie z drugim człowiekiem podczas pracy nad stylem osób, które ubieram lub na warsztatach, które organizuję. Bardzo cenię konstrukcję i szycie, bo to dzięki nim mogę realizować swoje pomysły. Pisząc książki i prowadząc bloga dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniem, aby zarażać innych pasją do tworzenia własnych ubrań. Chcę nauczyć Polskę szyć, zachęcając Polaków do rękodzieła i eksperymentowania z własnym stylem, jako alternatywy dla powtarzalnej mody masowej, aby na ulicach pojawiało się coraz więcej ubrań projektowanych przez artystów i pasjonatów.

Swoje 15 letnie doświadczenie zdobyłem współpracując z markami Reserved, House i Big Star, tworząc niezależnie autorskie kolekcje oraz wykładając modę z perspektywy biznesu, w Krakowskiej Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru. Z mody masowej zrezygnowałem kilka lat temu na rzecz pasji i pracy pod własnym nazwiskiem. 

 

 


WSPÓŁPRACUJĘ Z:


 

11brother

 

ultramaszyna-belka

 

11dawanda

 

11kamila

 

11karola

 

 

11outlet