Spódnica z męskich koszul DIY

Na mój kanał YouTube wjechał właśnie najnowszy filmik z instrukcją szycia spódnicy z męskich koszul. Rozpiera mnie duma, ponieważ udało mi się w ten projekt wpleść wiele ważnych wątków:

  • Po pierwsze jest to kolejny odcinek Szycia po szyciu, czyli mojego nowego cyklu o recyklingowym szyciu
  • Po drugie to pierwsza instrukcja szycia damskiego ciucha na moim kanale
  • A po trzecie zaprosiłem do udziału gościa specjalnego
  • Po czwarte zrobiliśmy świetną sesję zdjęciową
  • No i po piąte ta kiecka po prostu bardzo mi się podoba :)

Bardzo jestem ciekaw jaki będzie Wasz odbiór – dajcie znać w mediach społecznościowych.

Gościem tego odcinka jest szyjąca fanka mody retro, chodząca pin up girl czyli Kasia Back To Fifties, koniecznie zaglądnijcie do niej na Instagramie: @katerex_– uwielbiam tę kobitkę!

A teraz przechodzimy do konkretów. W tym poście wyjaśnię jak zrobić szeroki pas oraz podam obliczenia do spódnicy i wyjaśnię jak przygotować formę ramiączka. Z kolei e-formę na falbankę dostaniesz w powitalnej wiadomości po zapisaniu się do newsletter’a. Jeśli zrobiłeaś/łeś to już wcześniej, wówczas e-formę dostaniesz w najnowszym newsletterze, którego wysyłkę zacząłem dziś. Wysłanie maila do wszystkich na liście może zająć kilka dni, jeżeli nie dostaniesz maila w ciągu tygodnia to zaglądnij do spamu.


PAS

Na filmie pokazuję jak zmierzyć na sylwetce 3 wymiary: A, B oraz C. Na poniższej ilustracji zobaczysz jak na bazie tych trzech wymiarów przygotować pas, który składa się z 3 elementów:

Połowa pasa stanowi przód, natomiast tył to dwie ćwiartki paska, które przecięte będą zamkiem na środku tyłu. W podstawowej wersji różnicę w obwodzie A i B zbieram tylko na szwach bocznych, między przednim a bocznymi elementami, natomiast w cięciu na środku tyłu zachowuję kąt prosty.

Kształt górnej krawędzi pasa z przodu to kwestia twojej fantazji, nadaj jej wymarzoną formę. Ja zdecydowałem się na dwa szpice o lekko zaokrąglonych krawędziach (ciemno szare dodatki w dolnym elemencie na ilustracji), jeżeli chcesz wykonać podobny pas, na ilustracji znajdziesz wymiary moich „wichajstrów” (jak je nazwałem w filmiku). Z kolei panel ze skośnymi paskami na środku przodu wymaga wprowadzenia cięć, które pokazuję w filmie – to proste rozcięcie formy – nie ma w nim ukrytego żadnego profilowania, więc tu też możesz puścić wodze fantazji.

Zanim skonstruujesz spódnicę sfastryguj pas i dopasuj go do swojej sylwetki, tak jak pokazuję to w filmie. Następnie zmierz dolną krawędź pasa (czyli skorygowany wymiar A).


SPÓDNICA

W tym poście podam tylko obliczenia, dla laika mogą one być dosyć abstrakcyjne, dlatego nowicjuszom polecam zapoznanie się z drugim rozdziałem mojej książki JAK SZYĆ SPÓDNICE I SUKIENKI. Znajdziesz w nim wszystko, co trzeba wiedzieć o spódnicach na bazie koła. Wyjaśniam zasady tworzenia formy i zależności pomiędzy spódnicami z ćwiartki, z połowy i z pełnego koła. W dalszej części książki pojawia się też spódnica z dwóch kół i zagadnienie różnicowania długości przodu i tyłu.

Ustal długość spódnicy mierzoną od dołu paska, to będzie wymiar D.

Długość dolnej krawędzi paska po przymiarkach (czyli skorygowany wymiar A) nazwiemy teraz wymiarem E.

Jeżeli, jak ja, planujesz zrobić zakładki, to dodatek na zakładki nazwiemy wymiarem F. Aby obliczyć ten wymiar musisz ustalić głębokość i ilość zakładek. Głębokość pomnóż przez 2 a następnie przez ilość zakładek.

Dla przykładu: Jeśli dół paska ma 68 cm długości to zaczynając i kończąc drapowanie 1 cm od zamka (czyli na przestrzeni 66 cm) możesz zrobić 22 zakładki co 3 cm. Jeśli głębokość zakładki zaplanujesz na 0,5 cm wówczas na jedną zakładkę potrzebujesz 1 cm, czyli na 22 zakładki potrzebujesz 22 cm dodatku, w tym wypadku wymiar F = 22 cm.

Zakładki możesz zrobić ręcznie lub korzystając ze stopki Ruffler (patrz filmik poniżej). Jeżeli skorzystasz ze stopki ustaw częstotliwość zakładek co 6 uderzeń igły, przy długości ściegu 5 mm, stopka wykona zakładkę co 3 cm.

Aby przygotować formę na spódnicę musisz obliczyć promień okręgu, którego krawędź przyszyjesz do paska – ten promień nazwiemy wymiarem R. Jego wielkość zależeć będzie od tego, czy planujesz spódnicę z koła, czy z dwóch kół, z zakładkami czy bez? Podaję obliczenia dla czterech opcji. Opierają się one na wzorze matematycznym na obwód okręgu, w którym występuje wielkość 2π. 2π po zaokrągleniu daje 6,28.

Spódnica z koła bez zakładek R = E : 6,28

Spódnica z koła z zakładkami R = (E + F) : 6,28

Spódnica z dwóch kół bez zakładek R = ½E : 6,28

Spódnica z dwóch kół z zakładkami R = (½E + ½F) : 6,28

Powyższe obliczenia sprawdzą się w przypadku spódnicy pozszywanej z klinów jak w filmie.

W przypadku spódnicy szytej z jednego kawałka materiału trzeba jeszcze dodać naddatek na szwy/ wszycie zamka:

Spódnica z koła bez zakładek R = E + 2 cm : 6,28

Spódnica z koła z zakładkami R = (E + F + 2 cm) : 6,28

Spódnica z dwóch kół bez zakładek R = ½E + 2 cm : 6,28

Spódnica z dwóch kół z zakładkami R = (½E + ½F + 2 cm) : 6,28

Aby przygotować formę na ćwiartkę koła złóż papier w klin, tak jak pokazuję to w filmie i od jego szpica odmierz na każdej krawędzi promień obliczony na podstawie powyższych równań. Następnie od promienia odmierz długość D na każdej krawędzi. Połącz punkty na krawędziach prosta linią i przetnij papier wzdłuż nich.

W ten sposób otrzymasz formę na ćwiartkę koła. Wytnij ją z materiału złożonego na 4 razy, aby otrzymać formę koła. Dodaj naddatek 1 cm na doszycie paska (czyli wzdłuż mniejszej krawędzi o kształcie ćwiartki koła) oraz 0,5 cm naddatku na podwinięcie spódnicy (wzdłuż większego łuku). Koło wycięte z materiału rozetnij wzdłuż promienia pokrywającego się z nitką prostą tkaniny. Wzdłuż tego cięcia wszyjesz zamek, lub zszyjesz dwa koła.


SZELKI Z FALBANKĄ

Same szelki to najprostsza część formy. Wytnij z papieru prostokąt o szerokości szelki i długości zdjętej z sylwetki, tak jak pokazuję to na filmie. Również na filmie zobaczysz jak zaznaczyć na szelce położenie ramienia i rozplanować początek, koniec i szerokość falbanki. Falbanka to z kolei element najtrudniejszy do skonstruowania. Stworzyłem ją na bazie spirali, zaglądnij do e-formy, którą dostaniesz w najnowszym newsletterze (jak już wspominałem) jeśli już się wpisywałaś/łeś na listę mailingową. A jeśli się zapiszesz teraz, dostaniesz ją w powitalnej wiadomości.

To by było na tyle ;). Para z uszu leci? Kto by pomyślał, że w szyciu pinup’owego projektu tyle matematyki będzie?

Jednak warto przez to przebrnąć, bo efekt moim zdaniem jest ekstra. O tym, jak uszyć tiulową halkę pod spódnicę, dowiecie się z poprzedniego posta (klik).

Razem z Kaśką życzymy Wam udanego lata i do zobaczenia na internetowych łączach!