DIY: Spódniczka mini z zakładkami

 

justyna-blekitna-brother


Miało być ich 5, jak bluzek, ale będą 3 – z braku czasu, no i trochę z rozsądku, obudzonego przez przyjaciół “Jasiek co ty zwariowałeś? W takim tempie to za pół roku skończą ci się proste rzeczy…” no fakt, ale wtedy zaczniemy z trudniejszymi, a oprócz tego jest ogromnie dużo do opowiedzenia o zdobieniach: nadruki, hafty, aplikacje, i gigantyczny dział wykończeń, no i moja wyobraźnia w końcu nie? Myślę, że materiału jest na baaardzo długiego bloga. No w każdym razie dziś pierwsza z trzech spódniczek, oczywiście prościutka :)

 

Edit: Od czasu, kiedy opublikowałem ten post dużo się zmieniło, między innymi napisałem trzy książki o szyciu. Być może jedna z nich Cię zainspiruje.

“O szyciu, prosto, kreatywnie i modnie” – w moim pierwszym poradniku omawiam konstruowanie i szycie prostych ubrań z dzianiny.

“Jak szyć spódnice i sukienki” – w kontynuacji rozgryzamy wspólnie modelowanie i szycie ubrań z tkanin. 

“SzyjeMY torebki i akcesoria” – a w najnowszej książce na warsztat wziąłem dodatki home decor, torby i plecaki. 

Zatem do wyboru do koloru – wypróbuj temat, który Cię najbardziej interesuje. Mam nadzieję, że uda mi się zarazić Cię bakcylem szycia

 NIECH ISKRY LECĄ SPOD IGŁY!

 

 

A wracając do spódniczki – przygotuj:

  • Na mini z zakładkami potrzebujesz materiału o długości 2 x długość spódniczki + 2 x szerokość paska + kilka centymetrów zapasu, razem około 1 m. Ja użyłem dosyć grubej dresówki z pętelką – ważne aby materiał był nie miękki i nie lejący się, żeby trzymał formę. No i oczywiście dzianina, bo na razie chcemy uniknąć wszywania zamka.
  • Nożyczki, metr krawiecki z dziurką, nici, mydło lub pisak do materiałów, szpilki, pinezkę.
  • Po 1 m gumy szerokiej na 5, 4 i 3 cm.

Samo szycie jest proste, ale najpierw będzie dużo upinania, mam nadzieję, że zdjęcia będą czytelne. Zmierz obwód w miejscu gdzie chcesz nosić spódniczkę (ten model można nosić nieco na biodrach, przy długości mini wygląda to nawet lepiej, niż kiedy spódnica jest w talii) ustal jej długość. Aby zrobić duże kontrafałdy (dwie zakładki skierowane w przeciwnym kierunku) potrzebny nam będzie pas materiału o długości spódniczki i szerokości równej trzykrotności twojego obwodu. Dzianina powinna rozciągać się w szerz pasa. Ponieważ materiały zazwyczaj mają około 1,5 m szerokości musisz dosztukować fragment – wytnij z dzianiny dwa pasy o długości spódniczki + 3 cm dodatku na szwy (1 cm na doszycie paska, 2 na podwinięcie dołu) i zszyj ze sobą w jeden długi pas. Odetnij fragment, aby pas miał 3 x szerokość twojego obwodu + 2 cm na szwy. Wydaje się długi, ale aby uzyskać efekt linii A potrzebne są głębokie kontrafałdy.

 

 

Obrzuć jedną z dłuższych krawędzi pasa overlcokiem. Następnie zszyj ze sobą, krótsze krawędzie, aby pas zamknął się w tubę. Teraz podwiń i zaprasuj krawędź obrzuconą overlcokiem o około 1 – 1,5 cm i przeszyj zwykłym ściegiem – to będzie dolna krawędź spódniczki. Szyj po szwie wykonanym przez overlock, aby krawędź się nie wywijała.

 

03-blekitna

 

Kiedy materiał jest już zszyty w tubę i ma podwiniętą krawędź, bierzemy się za upinanie kontrafałd. Ustal jaką chcesz mieć ich ilość i jakiej mają być szerokości – twój obwód trochę ci to narzuci. Postaraj się wybrać taką ilość, aby szerokość kontrafałdy była pełną liczbą. Przykładowo, szyję spódniczkę na obwód 70 cm, tak więc zrobię 7 kontrafałd po 10 cm każda (ewentualnie węższe kontrafałdy, ale więcej = 10 kontrafałd szerokich na 7 cm). Spódniczka będzie miała pasek z gumą w środku, więc możesz nieco zawyżyć swój obwód dla równego rachunku, a guma i tak zbierze nadmiar. Kiedy już wielkość kontrafałd została ustalona, upinamy (patrz schemat poniżej). Zaznacz na górnej krawędzi odcinki (białe kreski) w odstępach: na przemian, szerokości kontrafałdy (jasno szare strzałki) i podwójnej szerokości kontrafałdy (ciemno szare strzałki). A następnie zepnij ze sobą punkty wskazane przez niebieskie strzałki tak, aby szersze odcinki ułożyły się do wewnątrz, a węższe zostały na zewnątrz (zdjęcia poniżej).

 

upinanie kopntrafałd

 

Spódniczka na prawej stronie – tu widoczne są krótsze odcinki,  i na lewej gdzie upięte są szersze odcinki.

 

04-blekitna

 

I dla jasności, spódniczka ułożona na płasko, na lewej stronie – te szersze odcinki na razie wyglądają jak bardzo szerokie zakładki.

 

05-blekitna

 

Teraz każdą z tych zakładek ułóż w kontrafałdę – rozkładając je tak, aby rozeszły się dokładnie po połowie w lewo i prawo od spięcia – patrz zdjęcie poniżej, gdzie zobaczysz przekrój kontrafałdy. Pospinaj krawędzie szpilkami. Gotowe – możesz ostrożnie przymierzyć – spódniczka już przypomina efekt końcowy. Jeżeli coś nie zgodziło się w obwodach, zawsze jedna z kontrafałd może być szersza, lub węższa od pozostałych, to jest raczej niezauważalne.

 

06-blekitna

 

Teraz przygotujemy pasek. Wytnij z pozostałej części materiału pas o szeroki na 13 cm, długi na twój obwód + 2 cm na szwy. Wyjaśnienie co do szerokości:  guma jest szeroka na 5 cm, potrzebujemy odrobiny luzu, aby się nie składała na pół, więc szerokość paska to będzie 5,5 cm, do tego dodajemy 1 cm na szew = 6,5 cm, pasek szyjemy z dwóch warstw, aby utworzyć tunel na gumę, stąd 6,5 x 2 = 13. Dzianina powinna się rozciągać wzdłuż paska, aby mógł przesunąć się przez biodra. Zszyj ze sobą krótsze krawędzie paska, pozostawiając nie zaszyty fragment – na wprowadzenie gumy, powinien się on znaleźć poniżej połowy szerokości paska.

 

07-blekitna

 

Doszywamy pasek. Zaprasuj go wzdłuż na pół tak, aby lewa strona materiału znalazła się wewnątrz paska. Spódniczkę wywiń na lewą stronę.

 

08-blekitna

 

Upnij pasek wewnątrz tak, aby prawa strona paska (ta bez pęknięcia na wprowadzenie gumy) stykała się z prawą stroną spódniczki – po przyszyciu i zaprasowaniu do góry, niezaszyta szczelina w pasku znajdzie się wewnątrz spódniczki. Jeżeli obwody spódniczki i paska nie zgadzają się, szyjąc rozciągnij nieco dzianinę. Jeżeli różnica w obwodach przekracza 5 cm, popraw upięcie kontrafałd.

 

09-blekitna

 

Szyj wewnątrz spódnicy, kontrolując szerokość paska.

 

10-blekitna

 

Krawędź szwu łączącego pasek ze spódnica obrzuć na overlocku i zaprasuj pasek do góry. Przez szczelinę, za pomocą agrafki wciągnij gumę do paska i zaszyj jej końcówki na płasko. Gotowe!

 

11-blekitna

 

I Justyna w gotowej – znajdź 3 różnice ;P – nie mogłem się oprzeć!

 

justyna-blekitna