Magenta w pełnej krasie! Zapraszam na trzecią sukienkę cyklu o letnich sukienkach. Ta jest ultra prosta i szybka w szyciu, i można ją nosić na 3 sposoby. Ze względu na uniwersalny charakter zakwalifikowałem ją do kategorii City, no tak to się teraz mówi, nie? A po naszemu „kiecka na wyjście do miasta” ;P
Edit: Od czasu, kiedy opublikowałem ten post dużo się zmieniło, między innymi napisałem trzy książki o szyciu. Być może jedna z nich Cię zainspiruje.
„O szyciu, prosto, kreatywnie i modnie” – w moim pierwszym poradniku omawiam konstruowanie i szycie prostych ubrań z dzianiny.
„Jak szyć spódnice i sukienki” – w kontynuacji rozgryzamy wspólnie modelowanie i szycie ubrań z tkanin.
„SzyjeMY torebki i akcesoria” – a w najnowszej książce na warsztat wziąłem dodatki home decor, torby i plecaki.
Zatem do wyboru do koloru – wypróbuj temat, który Cię najbardziej interesuje. Mam nadzieję, że uda mi się zarazić Cię bakcylem szycia
NIECH ISKRY LECĄ SPOD IGŁY!
Przygotuj (widzicie to zdjęcie po raz ostatni ;P ) :
- Dzianinę szeroką co najmniej na 1,5 m, a długą na: 1 x długość sukienki + 10 cm dodatku. Polecam punto, czyli dzianinę typu interlock, ponieważ łatwo się szyje, jest elastyczna, ale dobrze kryje niedoskonałości sylwetki, i można w niej zostawić surowe brzegi ponieważ się nie strzępi. Uwaga są dwa typy punto – mieszanka bawełny z poliestrem, to słabsza jakość i jest mniej przyjemna w dotyku, oraz mieszanka wiskozy z nylonem – ta jest dużo milsza w dotyku, ma łagodny naturalny połysk i świetnie się układa. Obydwie nadają się na taką sukienkę, ja szyłem z wiskozy z nylonem.
- Metr krawiecki, pisak do tkanin lub mydło, nożyce krawieckie, nici i szpilki.
Miara:
- Ustal długość sukienki – mierząc się z przodu, od najwyższego punktu barku (zakręt między szyją a ramieniem). Moja sukienka ma 100 cm.
- Następnie ustal długość rękawa – mierz od granicy między barkiem a ręką. Mój ma 22 cm (zrobię taki długi, żeby móc go wywinąć dwukrotnie).
- Szerokość rękawa – ustalisz owijając metr wokół bicepsa i dzieląc ten obwód na pół. Uwaga, w tej sukience zbyt ciasny rękaw nie wygląda korzystnie, dobrze dodać 6-12 cm do obwodu bicepsa. W mojej sukience rękaw jest szeroki na 20 cm.
Forma i krojenie:
Przygotuj formę na połowę t-shirta, jak to zrobić przeczytasz w jednym z poprzednich postów (LINK), lub użyj swojego t-shirta. Wybierz dopasowany, ale nie zbyt obcisły model. Użyjemy go jako podstawy do formy.
Złóż dzianinę na pół, a potem jeszcze raz na pół, aby otrzymać wąski prostokąt z czterech warstw. Dzianina powinna się rozciągać w szerz sukienki, a więc na poniższym zdjęciu bardziej elastyczna jest wzdłuż krótszego boku. Przyłóż formę t-shirta tak, aby jego środek stykał się z podwójnie zagiętą krawędzią dzianiny.
- zaznacz środek ramienia (strzałka),
- przedłuż skos ramienia tak, aby linia miała długość rękawa, mierząc od końca ramienia t-shirta,
- pod kątem prostym do skosu ramienia, narysuj szerokość rękawa (1/2 obwodu powiększonego o luz),
- pod kątem prostym do szerokości rękawa narysuj linię na 4-6 cm (to na podwijanie rękawa),
- ustal długość sukienki zaczynając od najwyższego punktu dekoltu.
- ustal szerokość dołu sukienki – powinna być zdecydowanie węższa niż dół t-shirta, aby sukienka miała kształt ołówka,
- narysuj bok: przy rękawie narysuj delikatny łuk i poprowadź prostą, aż do dołu sukienki. Bok nie powinien najechać na t-shirt, ale poniżej t-shirta sukienka powinna już być węższa niż dół t-shirta, po to, aby po podciągnięciu mogła się opiąć na biodrach i dać efekt zbluzowania. Jeżeli chcesz, aby była luźna na biodrach poprowadź bok tak, aby minął dół t-shirta w odległości 1-2 cm.
Narysuj dekolt, zaczynając od połowy ramienia t-shirta (zaznaczyłaś strzałką) i prowadząc łagodny łuk do zagiętych krawędzi dzianiny. Powinien on przeciąć krawędź niżej niż dekolt tyłu w t-shircie i wyżej niż dekolt przodu w t-shircie.
Wytnij formę dodając 1 cm dodatku na szwy, na boku i na ramieniu. Dół, dekolt i krawędź rękawa wytnij bez naddatku – zostawimy surowe wykończenie.
Po rozłożeniu otrzymasz formę, jak na zdjęciu poniżej. Ja poprawiłem ją jeszcze nieco, ponieważ rysując łuk pod pachą, stworzyłem lekką wypukłość na boku – tego raczej unikaj, sukienka ładniej się układa, kiedy bok jest prostą linią (albo linią bardzo zbliżoną do prostej – jak w moim przypadku ;).
Szycie:
To będzie minuta i kiecka gotowa. Zszyj boki i ramiona. TADAM!
Oczywiście polecam Overlocka, można też szyć na zwykłej maszynie, ale jeżeli posiadasz overlocka szyj na nim. Zetnie on całe naddatki, a na zakrętach pod pachami chcemy mieć wąskie naddatki, aby sukienka się nie marszczyła. W przypadku, kiedy szyjesz na zwykłej maszynie używaj ściegu zyg zakowatego, ponieważ jest on elastyczny. Po zszyciu, zetnij naddatki do szerokości 0,5 cm, lub pod pachami ponacinaj naddatek w poprzek. To po to, aby sukienka po wywinięciu na prawą stronę się nie marszczyła (na łukach zmarszczki wynikają z tego, że naddatek wewnątrz ciągnie materiał, ponieważ ma mniejszą długość niż szew).
Wywiń sukienkę na prawą stronę. Teraz pozostało podwinięcie rękawów, najlepiej dwukrotnie, i przyszycie ich w dwóch lub czterech miejscach ręcznie, aby się nie odwijały. Najpierw przeszyj je na górze i na dole – tam, gdzie są szwy łączące przód z tyłem. Jeżeli nadal się wywijają, chwyć je w połowie wysokości, przyszywając wewnętrzną część podwinięcia do sukienki – tak, aby szew nie był widoczny na zewnątrz.
Przymierz, ostatnia korekta to ewentualne pogłębienie dekoltu przodu. Złóż sukienkę wzdłuż na pół. Wyciągnij tył, tak aby tylko warstwa przodu pozostała złożona na pół. Zepnij szpilką, narysuj kształt głębszego dekoltu – uwaga, powinien się zaczynać pod kątem prostym do zagiętej krawędzi, aby po wycięciu nie powstał dzióbek na środku. Wytnij przez obydwie połówki przodu – w ten sposób otrzymasz symetryczny dekolt.
Koniec. No to wybieraj swoją opcję noszenia sukienki. Ubieraj się i leć na miasto!