DIY: Bluza z kapturem i nadrukiem dla niej i dla niego.

 

fb-Mati-i-Nicole

 

TADAAAM!! Prezentuję wam drugi tutorial z cyklu “dla niej i dla niego”. Jeszcze się nigdy tak nie jarałem tutorialem, który przygotowałem! Ale to dlatego, że ostatnio przechodzę fazę papugi i wszystko w “oczojebnym” kolorze wprawia mnie w zachwyt :).  Tym razem do finałowego zdjęcia zapozowali Mati i Nicole. Mateusz jest cudotwórcą odpowiedzialnym za to, że nowy blog działa i wygląda tak, jak sobie wymarzyłem, za co jestem mu niezmiernie wdzięczny. W ogóle Mateusz oprócz stron i mechanicznych rąk (!) robi też inne fajne rzeczy – zajrzyjcie sobie o tu LINK . Nicole z kolei, kiedy się śmieje, to trudno się nie zarazić, a ostatnio śmieje się dużo bo zaczęła pracę w swoim wymarzonym zawodzie położnej :) taki zestaw proszę!

 

Mati-i-Nicole-bluza-2

 

Zanim zaczniemy dodam tylko, że: <ZAŁAMKA> tak, wiem, że w nadruku jest błąd! Kurcze ja myślałem, że “Princess Consuela Bannahammock” jest kompletnie zmyśloną frazą, i nawet nie zastanawiałem się nad pisownią. Jedna z moich kursantek, którą zaintrygowały nadruki, wpisała frazę w google, no i zrozumiała skąd hasło, ale przy okazji ja się dowiedziałem jak wygląda poprawna pisownia. Mówi się trudno, i że “o to właśnie chodziło” i “tak miało być” – więc jakby ktoś pytał to – yhmy, ja specjalnie tak chciałem,,  żeby było A zamiast O. To i tak nie taka wtopa jak “dark prices” zamiast “dark princess” na damskiej koszulce z Hose’a na początku mojej kariery ;P.

Koniec wstępów, bierzemy się do roboty!

 

 

Edit: Od czasu, kiedy opublikowałem ten post dużo się zmieniło, między innymi napisałem trzy książki o szyciu, być może jedna z nich Cię zainspiruje.

“O szyciu, prosto, kreatywnie i modnie” – w moim pierwszym poradniku omawiam konstruowanie i szycie prostych ubrań z dzianiny.

“Jak szyć spódnice i sukienki” – w kontynuacji rozgryzamy wspólnie modelowanie i szycie ubrań z tkanin. 

“SzyjeMY torebki i akcesoria” – a w najnowszej książce na warsztat wziąłem dodatki home decor, torby i plecaki. 

Zatem do wyboru do koloru – wypróbuj temat, który Cię najbardziej interesuje. Mam nadzieję, że uda mi się zarazić Cię bakcylem szycia

 NIECH ISKRY LECĄ SPOD IGŁY!

 

 

01

 

Na jedną bluzę przygotuj:

  • swoją ulubioną bluzę – odbijesz z niej formę,
  • 1,5 m – 2 m dzianiny szerokiej minimum na 1,5 m (przygotuj formy i sprawdź ile będzie ci potrzebne ),
  • kawałek ściągacza, w zależności od jego szerokości 0,3 m – 0,5 m (przygotuj formy i sprawdź ile będzie ci potrzebne ),
  • 0,3 m folii flex lub flock na nadruk (możesz ją dostać TUTAJ , jeśli folii flock nie będzie w sklepie internetowym dzwońcie, w stacjonarnym jest na pewno),
  • papier do form, linijkę, ołówek, pisaki,
  • nożyczki, mydło i metr krawieckie, szpilki, nici,
  • 1,1 m liny lub sznurka do kaptura,
  • opakowanie oczek metalowych o średnicy 2,5 cm, młotek i skalpel.
  • po 1 m tasiemek szerokich na 2 cm i na 1 cm.

 

O tym jak przygotować formę na bluzę przeczytasz w poprzednim poście (LINK). Jeżeli będziesz robić nadruk a dzianina jest bawełniana, przed krojeniem ją zdekatyzuj – czyli wypierz w temperaturze 50 stopni Celsjusza, aby dzianina się wykurczyła. Wytnij wszystkie elementy z dzianiny i ściągacza. Dodatkowo wytnij formę kaptura z podszewki – ja na wnętrze kaptura użyłem dzianiny ściągaczowej w kontrastowym kolorze.

 

Nadruk:

Zaczniemy od przygotowania nadruku. Użyłem folii flock – czyli lekko wypukłego tworzywa z meszkiem podobnym do skórki brzoskwini. Do wycięcia formy w takiej folii potrzebny jest ploter ScanNcut, jeżeli go nie posiadasz możesz wykonać nadruk farbami – więcej o tym przeczytasz w jednym z poprzednich postów (LINK).

 

02

 

Za dwa tygodnie opublikuję post o tym jak przygotować samemu grafikę do nadruku, oraz dokładną instrukcję wycinania. Póki co proponuję napis (można go przyrządzić nawet w programie Microsoft Word). Czcionki do nadruku znalazłem na stronie Dafont.com .  Jeżeli podobają ci się moje nadruki, poniżej zamieszczam grafikę czarno białą w formacie PNG, oczywiście już bez błędów ortograficznych. Pracujemy z Mateuszem nad tym, aby do każdego posta, w którym wykonuję grafikę załączać pliki gotowe do użycia, tak więc niebawem będą tutaj grafiki do pobrania w różnych formatach.

 

 

Przygotowany napis wgrałem plik do skanera. Pamiętaj aby przygotować lustrzane odbicie napisu (funkcja odbicia lustrzanego jest w skanerze)! Flock przyklej do maty skanera tak, aby błyszcząca folia transportowa była skierowana w dół  a matowa warstwa flock’a była skierowana do góry.

Najpierw wykonałem testy ustawienia noża,  aby przeciął tylko folię flock, a folię transportową pozostawił w całości. Po około minucie cięcia nadruk był gotowy. Szpilką odczepiłem flock od folii transportowej na rogu i usunąłem zbędne elementy pozostawiając na folii transportowej tylko napis.

 

03

 

Umieściłem napis na przodzie bluzy tak, aby gładka warstwa folii transportowej była skierowana do góry, a warstwa z flockiem do dołu.

 

04

 

Za pomocą prasy (mój najnowszy nabytek :) przykleiłem nadruk, temperatura 170 stopni Celsjusza, 20 sekund, średni docisk. Można to też zrobić żelazkiem (i tak robiłem do tej pory) rozgrzanym do temperatury troszkę mniejszej niż temperatura prasowania bawełny, punktowo dociskając nadruk kawałek po kawałku przez 20 sekund w każdym miejscu.

 

05

 

Folię transportową w przypadku flock’a usuwamy już po ostygnięciu. Nadruk gotowy.

 

06

 

Szycie:

Dzianinę najlepiej szyć na owerloku, jednak w przypadku bawełnianej dresówki, która nie jest bardzo elastyczna, możesz szyć na zwykłej maszynie – wtedy szwy, które będą rozciągane szyj ściegiem zyg-zak, aby były elastyczne. Niektóre elementy, jak np. kieszonka, musisz wykonać na zwykłej maszynie.

Zacznij od przygotowania kieszonki. Naszyj węższą tasiemkę na środku szerszej. Odetnij dwa paski nieco dłuższe niż krawędź wlotu do kieszonki. Na prawej stronie kieszonki narysuj mydłem linię, 1 cm od krawędzi wlotu. Upnij tasiemkę wzdłuż tej linii, tak aby jej krawędź stykała się z linią.

 

07

 

Przyszyj tasiemkę, szyjąc na samej krawędzi szerszej taśmy. Zaprasuj tasiemki na wewnętrzną stronę kieszonki i przyszyj na drugiej krawędzi szerszej taśmy.

 

08

 

Teraz obrzuć overlockiem górną krawędź kieszonki oraz boczne krawędzie, i zaprasuj o 1 cm na lewą stronę – końcówki overlocka schowaj pod zaprasowany naddatek.

 

09

 

Przypnij kieszonkę do przedniej części bluzy i przyszyj na samym brzegu zaprasowanych wcześniej krawędzi. Będziesz szyć przez kilka warstw i w dodatku na krawędzi, bardzo ułatwi ci to stopka z górnym transportem. Jest to stopka stworzona do szycia wielowarstwowych szwów. Ma ona wbudowane ząbki, które dociskają materiał od góry i współgrają z ząbkami transportującymi materiał pod stopką. Dzięki temu nawet bardzo grube elementy swobodnie przesuwają się pod stopką.

 

10

 

Teraz na formie przodu ułóż formę tyłu tak, aby stykały się prawymi stronami materiału. Zszyj je na ramionach. Przygotuj rękawy. Określ, który jest lewy, a który prawy – kiedy składasz rękaw na pół przód ma bardziej podciętą główkę.

 

11

 

Upnij rękawy dosyć gęsto szpilkami do pach i przyszyj. O dwóch sposobach wszywania rękawów przeczytasz w poście o szyciu t-shirta (LINK).

 

12

 

Po przyszyciu rękawów złóż bluzę z powrotem, tak aby tył i przód się pokrywały, a rękawy złożone były wzdłuż na pół, szwy pod pachą tyłu i przodu powinny się stykać. Jednym szwem zszyj krawędzie rękawów i boki bluzy. Przygotuj kaptur i podszewkę do kaptura – ułóż połówki kaptura na sobie tak, aby stykały się prawymi stronami.

 

13

 

Zszyj kaptury po grzbiecie (łuk z tyłu i na górze kaptura). W wierzchniej warstwie ścinaj tylko 0,5 cm, natomiast w podszewce 1 cm, aby była nieco mniejsza. Jeżeli szyjesz zwykłą maszyną, zetnij przed szyciem 0,5 cm wzdłuż krawędzi grzbietu w podszewce.

 

14

 

Podszewkę wywiń na prawa stronę, wierzchnią warstwę pozostaw na lewej. Nasuń wierzch na podszewkę i zepnij krawędź przodu kaptura, a następnie zszyj ją.

 

15

 

Wywiń kaptur na prawa stronę i wsuń podszewkę do wewnątrz. Zaprasuj krawędź.

 

16

 

Nabijanie oczek:

Kiedy kupujesz zestaw oczek, w pudełku powinien znajdować się klin i podstawka do nabijania, znajdziesz tam też instrukcję nabijania. Potrzebujesz skalpela i młotka.

 

17

 

Zaplanuj położenie dziurki. I skalpelem natnij dzianinę w tym miejscu – wytnij otworek dużo mniejszy niż samo oczko – jeśli otwór będzie za duży oczko może odpaść po praniu. Dziurkę wytnij tylko w wierzchniej warstwie dzianiny.

 

18

 

Przygotuj podkładkę, klin oraz zewnętrzną i wewnętrzną część oczka. Ułóż zewnętrzną część oczka na podkładce, na nią naciągnij otworek (mocno go przy tym rozciągając) tak, aby prawa strona kaptura była skierowana do dołu. Na wystającą z dzianiny cylindryczną część zewnętrznego oczka nasuń wewnętrzną część oczka. Ustaw klin tak, aby jego wystający fragment był wsunięty w cylindryczną część zewnętrznego oczka. Mocno uderz kilka razy młotkiem w klin, aby cylindryczna część się rozpłaszczyła i zawinęła dociskając wewnętrzną część oczka.  Gotowe.

 

19

 

Zszyj podszewkę i wierzch kaptura wzdłuż przedniej krawędzi, w odstępie 3,5 – 4 cm, tworząc tunel na sznurek. Tak przygotowany kaptur wsuń do dekoltu bluzy – bluza na lewej stronie, kaptur na prawej. Przyszyj tak, aby przednie krawędzie kaptura zetknęły się dokładnie na środku dekoltu przodu bluzy.

 

20

 

Ściągacze! Ponieważ moja dzianina ściągaczowa, która pasuje kolorystycznie do dzianiny jest zbyt słaba i cienka zastosowałem trick, polegający na tym, że wewnątrz mankietów zaszyłem mocniejszy ściągacz w innym kolorze (ma on dokładnie taką samą formę jak wierzch). Złóż ściągacze rękawów na pół tak, aby zszyć ze sobą krawędź o podwójnej wysokości ściągacza.

 

21

 

A następnie wywiń je do połowy chowając szew oraz ewentualną dodatkową warstwę wewnątrz mankietu.

 

22

 

To samo zrób ze ściągaczem dołu bluzy.

 

23

 

Wsuń ściągacze do rękawów i dołu bluzy tak, aby krawędzie bluzy i mankietów stykały się nieobrębionymi krawędziami.

 

24

 

Upnij mankiety rozprowadzając różnicę w obwodzie bluzy i mankietów równomiernie między szpilkami. Szpilki wbijaj po wewnętrznej stronie. Zszyj krawędzie z mankietami. Podczas szycia rozciągaj mankiety do obwodu bluzy i rękawów. Jeżeli szyjesz na zwykłej maszynie te szwy wykonaj zyg-zakiem.

 

25

 

Przygotuj sznurek. Utnij odpowiedniej długości kawałek liny, oraz dwa kawałki tasiemek zszytych wcześniej razem. Końcówkę sznurka umieść na tasiemce, złóż tasiemkę na pół i ręcznie zszyj jej krawędzie chowając końcówkę sznurka wewnątrz. Musisz szyć tak, aby przeszyć też linę.

 

26

 

Wywiń bluzę na prawa stronę i za pomocą agrafki wsuń sznurek przez oczko do bluzy.

 

27

 

Gotowe! I pamiętajcie aby nie wsiadać do samolotu, w którym left phalange is broken!!

 

28