DIY: Bluzka oversize z dżetami i nadrukiem

01-bluzka-oversize

Konkursy konkursami, ale najważniejsze dzieje się teraz – szyjemy! Dziś tutorial, który powstał spontanicznie. Bluzka oversize z dekoltem wykończonym rolującą się lamówką, oraz nadruk z DŻETAMI!!

Kilka tygodni temu Małgosia i Maciek z EMB Systems poprosili mnie o poprowadzenie prezentacji dla polskich dealerów marki Brother, na temat wykorzystania ScanNcut’a w szyciu i ozdabianiu ubrań. Tematy nadruków i aplikacji mam już opanowane, ale pozostał do rozpracowania temat dżetów. A, że ja fanem diamencików raczej nie jestem, długo się męczyłem z tym zadaniem. Ostatecznie powstał plan uradowania Ninki (mojej małej siostrzenicy) sukienką ozdobioną kryształkami… Z jednej strony chciałem młodą ucieszyć, z drugiej chciałem zrobić coś zgodnego z moją estetyką – czyli z pewnością nie “rózowe serdusko”, którego zażyczyła sobie Ninka ;P. Ostatecznie tuż przed szyciem podjąłem decyzję, że aby przełknąć “serdusko” muszę najpierw zrobić coś z czego będę zadowolony. A, że od dawna planowałem tutorial o prostej bluzce oversize (która posłuży nam latem jako tło do eksperymentów z farbowaniem), postanowiłem połączyć te dwa tematy.

Zatem dziś bluzka oversize i dżety potraktowane z przymrużeniem oka. A na szkolenie ze spokojnym sercem przygotowałem już serduszka – za tydzień całą prezentację szkoleniową opublikuję również na blogu. A dzisiejsza bluzka poleci do mojej koleżanki, która właściwie jest bohaterką tego nadruku :)

Edit: Od czasu, kiedy opublikowałem ten post dużo się zmieniło, między innymi napisałem trzy książki o szyciu, być może jedna z nich Cię zainspiruje.

“O szyciu, prosto, kreatywnie i modnie” – w moim pierwszym poradniku omawiam konstruowanie i szycie prostych ubrań z dzianiny.

“Jak szyć spódnice i sukienki” – w kontynuacji rozgryzamy wspólnie modelowanie i szycie ubrań z tkanin.

“SzyjeMY torebki i akcesoria” – a w najnowszej książce na warsztat wziąłem dodatki home decor, torby i plecaki.

Zatem do wyboru do koloru – wypróbuj temat, który Cię najbardziej interesuje. Mam nadzieję, że uda mi się zarazić Cię bakcylem szycia

 NIECH ISKRY LECĄ SPOD IGŁY!

A na bluzkę przygotuj:

 • 0,7 m – 1,5 m dzianiny typu dżersej, w zależności od szerokości dzianiny i bluzki – przygotuj formę i sprawdź jaka ilość będzie ci potrzebna. Jeżeli bluzka zmieści się dwa razy na szerokości dzianiny, wtedy wystarczy 0,7 m, jeżeli nie, potrzebne będzie więcej materiału. Wybierz dzianinę, która się roluje na krawędziach.
 • Papier do form, linijkę i ołówek.
 • Nożyczki krawieckie, metr krawiecki, mydło krawieckie, szpilki i nici.
 • Ewentualnie nóż krążkowy i matę samo-gojącą.

Do nadruku potrzebujesz:

 • Ploter ScanNcut.
 • Kawałek folii flex, na nadruk.
 • Zestaw startowy ScanNcut Rhinstone Starter Kit oraz dżety z klejem pod spodem (w zestawie startowym są srebrne, bladoróżowe i złote).
 • Papierową taśmę remontową (niebieską – ona ma nieco słabszy klej).

00-bluzka-overzise

Forma:

1. Przygotuj formę na połowę t-shirta – o tym jak to zrobić przeczytasz w jednym z poprzednich postów (LINK) .

2. Przekształć formę pod kątem bluzki. Podam wam wymiary mojej bluzki (rozmiar 36/38), ale każdy możecie dopasować do swoich oczekiwań:

 • A – ustal szerokość dekoltu i połowę tej szerokości odmierz od środka t-shirta do ramienia ( A = 13 cm). Narysuj łuk dekoltu przodu – od zaznaczonej szerokości na ramieniu, do dna dekoltu przodu t-shirta (pod kątem prostym do linii środka t-shirta), oraz dekolt tyłu płytszy o około 3 cm.
 • B – przedłuż skos ramienia zachowując jego kąt pochylenia, do pożądanej długości rękawa ( B = 28 cm, a licząc od końca oryginalnego ramienia w t-shrcie = 22 cm – to jest długość rękawa, dosyć dużo, ponieważ planuję podwójnie go wywinąć).
 • C – pod kątem prostym wprowadź pożądaną szerokość rękawa, czyli połowę obwodu, ważne aby nie był zbyt dopasowany – to nie wygląda dobrze w bluzce oversize ( C = 16 cm).
 • D – ustal pożądaną długość bluzki + 5 cm na wykończenie. Odmierz ją od najwyższego punktu barku – na ciele jest to zakręt między szyją a ramieniem – mierz długość z przodu przez biust. Na wykroju NPB to najwyższy punkt między dekoltem a ramieniem. (D = 65 cm).
 • E – ustal szerokość dołu bluzki. Moja jest luźna w biodrach, w takim wypadku szerokość dołu powinna być większa o przynajmniej 1,5 cm od 1/4 obwodu bioder. (E = 25 cm).
 • Narysuj linię boku.  Zacznij od narysowania linii prostej, pod kątem prostym do linii szerokości rękawa (C), oraz drugiej linii pod kątem prostym do szerokości dołu (E). Pod pachą, tam gdzie te linie się przetną, narysuj łagodny łuk pomiędzy nimi, powinien się on zaczynać około 5 -6 cm od linii szerokości rękawa (C).

3. Gotowa forma na połowę bluzki.

4. Przerysuj formę, dodając lustrzane odbicie drugiej połowy, osobno przygotuj przód (ciemno szary, głębszy dekolt) i tył (jasno szary, płytszy dekolt). Wycinając formy z dzianiny, dodaj 1 cm dodatku na szwy na ramionach, na boku i w dekolcie (ciemno szary obrys). Na dole bluzki i w krawędziach rękawów, naddatek jest już wliczony w formę. Wycinając pamiętaj, że potrzebny będzie jeszcze pasek dzianiny do wykończenia dekoltu, o wymiarach około 6 cm x 60 cm wycięty w poprzek dzianiny.

Szycie:

Szyjemy na overlocku, lub na zwykłej maszynie używając szwu zyg-zak. Ułóż przód i tył na sobie, tak aby stykały się prawymi stronami dzianiny. Zszyj ramiona i boki. Jeżeli szyjesz na zwykłej maszynie, pod pachą ponacinaj naddatek w poprzek, aby bluzka nie marszczyła się pod pachami, po wywinięciu na prawą stronę. Nacięcia wykonaj w poprzek naddatku, powinny kończyć się maksymalnie 3 mm od szwu, zrób je co mniej więcej 1 cm.

02-bluzka-oversize

Wykończenie dekoltu:

Dekolt wykończymy ta samą dzianiną, z której uszyta jest bluzka. Ponieważ dzianiny nie rolują się na krawędziach wyciętych po łuku i po skosie, jedynie na tych wyciętych w poziomie i w pionie, do łuku dekoltu doszyjemy pasek wycięty w poprzek. Przed wycięciem upewnij się, że jego dłuższe krawędzie będą się rolować.

Dokładnie o tym jak obliczyć rozmiar paska do ściągacza i jak go przyszyć przeczytasz w poprzednich postach ( sukienka LINK, t-shirt LINK). A w skrócie: zmierz obwód dekoltu przodu i tyłu, w odstępie 1 cm od krawędzi (tu gdzie będzie wykonany szew, doszywający ściągacz). Tę wielkość pomniejsz o około 12 % – to będzie długość paska.  Jego szerokość to 2 x szerokość ściągacza + 2 cm na szwy. Ponieważ ściągacz ma się zrolować, będzie szeroki na 1,5 cm, co daje:  (2 x 1,5 cm) + 2 cm = 5 cm.

Pasek ułóż tak, aby krawędzie rolowały się na wierzch (najczęściej oznacza to rolowanie się na prawą stronę). Złóż go na pół i zszyj krótsze krawędzie. Następnie zaprasuj wzdłuż na pół tak, aby szew schował się wewnątrz.

03-bluzka-oversize

Upnij pasek do dekoltu. Bluzka na lewej stronie, upinaj pasek wewnątrz dekoltu tak, aby surowe krawędzie paska i dekoltu się stykały. Rozprowadź różnice w obwodzie ściagacza i dekoltu równomiernie między szpilkami.

04-bluzka-oversize

Przyszyj ściągacz. Szyj ustawiając stopkę na pasku, to pozwoli ci kontrolować jego szerokość. Szyjąc naciągaj delikatnie pasek do obwodu dekoltu tak, aby dekolt pod spodem się rozprostował, ale uważaj aby nie rozciągnąć dekoltu. Jeżeli szyjesz na zwykłej maszynie, koniecznie zetnij potem naddatek do szerokości 0,5 cm.

05-bluzka-oversize

Na końcówce overlocka zrób węzełek. Wywiń bluzkę na prawą stronę. Zaprasuj ściągacz, używając pary, aby go spłaszczyć.

06-bluzka-oversize

Teraz przygotuj nóż krążkowy i matę samo-gojącą lub bardzo ostre nożyczki. Odetnij wąziutki paseczek na samej krawędzi ściągacza. Ja wyprułem nici ze szwu łączącego ściągacz w całość, ponieważ użyłem kontrastowych i w tym miejscu nie wyglądały najlepiej.

07-bluzka-oversize

W miejscu gdzie lamówka jest zszyta w pętlę (czyli tu gdzie ja wyprułem czarne nici)  zroluj ściągacz palcami, zgodnie z tym jak dzianina naturalnie się roluje. Szyjąc ręcznie zamocuj, aby szew się nie odwijał. Teraz mocno naciągnij kilka razy dekolt – spowoduje to, że dzianina się zroluje, na początku może się jeszcze odwijać, możesz trochę zwilżyć ją parą z żelazka aby zwiększyć efekt, ale dopiero po kilku praniach będzie już fachowo zrolowana na stałe.

08-bluzka-oversize

Wykończenie rękawów:

Prościutko – wywiń dwukrotnie rękaw na około 2 – 3 cm, utworzysz mankiet. Aby się nie odwijał, zamocuj go punktowo szyjąc w 4 miejscach: na środku szerokości mankietu (wykonaj króciutki szew, wzdłuż krawędzi podwinięcia), oraz tuż przy szwach na górze i dole rękawa (tu szew wykonaj wzdłuż szwów wykonanych wcześniej na overlcoku, też blisko krawędzi podwinięcia).

09-bluzka-oversize

Wykończenie dołu:

Aby wykonać listewkę na dole, wywiń krawędź dołu na 5 cm (2 x szerokość listewki + 1 cm na szew) z lewej strony na prawą. Teraz złóż wywinięcie na pół, zawijając surową krawędź z powrotem do dołu. Zepnij szpilkami na dolnej krawędzi surowy brzeg i krawędź zagiętej dzianiny, w sumie 3 warstwy.

10-bluzka-oversize

Przeszyj dookoła tuż przy dolnej krawędzi, łącząc wszystkie 3 warstwy razem. Szyjąc overlockiem ścinaj bardzo mało lub w ogóle nic, na zwykłej maszynie staraj się szyć jak najbliżej krawędzi, ale tak, aby chwycić szwem wszystkie 3 warstwy. Listewkę zaprasuj na prawej stronie, jak ściągacz.

11-bluzka-oversize

Ja zdecydowałem się rozciąć listewkę podobnie jak wykończenie dekoltu -skoro już wybrałem na wykończenie rolujące się, surowe brzegi, to będą wszędzie ;) Bluzka gotowa do drukowania!

12-bluzka-oversize

Nadruk:

Małą Mi znalazłem w grafice Google, czcionkę na stronie Dafont.com, koronę i berło dorysowałem sam. Poniżej zamieszczam gotową grafikę do pobrania, niestety bez Małej Mi. Z tymi obrazkami znalezionymi na internecie jest tak, że dopóki używa się ich we własnym zakresie to nie ma problemu.  Jednak udostępnianie ich,  to już inna para kaloszy. Zatem swoją księżniczkę musicie wrysować sami – ale nie martwcie się, za tydzień opublikuję post o tym, jak przygotować grafikę do nadruku, nawet jeśli nie jest się wirtuozem pędzla – takie sposoby dla amatorów i hobbystów.

grafika bez mi

Odpalamy ScanNcut, folię flex przyklejamy do maty transportującej. Błyszczącą folią transportową do maty, a matową folią flex do góry. Wprowadzamy grafikę do plotera, UWAGA do folii flex potrzebne jest lustrzane odbicie grafiki, ponieważ wycinamy ją “na lewej stronie”. Ustawienie noża około 1,7 , docisk 2 – najpierw oczywiście wykonujemy test, aby sprawdzić czy nóż przetnie tylko folię flex, a folię transportową pozostawi w całości.

13-bluzka-oversize

Po wycięciu usuwamy niepotrzebne fragmenty folii flex. Podważ folię flex szpilką i oddziel tło od folii transportowej.

14-a-bluzka-oversize

Następnie pousuwaj wszystkie elementy wypełniające obrazek – wnętrze twarzy, oczu, korony, brzuszki w literach. Tak aby na folii transportowej pozostały tylko te elementy, które chcesz mieć nadrukowane.

14-b-bluzka-oversize

Teraz ustal położenie nadruku i odwróć folię transportową tak, aby klejąca się część z folią flex zetknęła się z t-shirtem. Przyklejamy żelazkiem rozgrzanym do temperatury 170 stopni Celsjusza – czyli ciutkę mniej niż temperatura do prasowania bawełny. Dociskaj żelazko w miejscu przez około 20 sekund, potem kolejny fragment nadruku tak samo. Kiedy przykleisz cały nadruk trzeba jeszcze chwilę masować całość, aby rozgrzać wszystkie elementy – folię transportowa usuwamy na gorąco!! Uwaga, nie wyrzucaj folii, będzie jeszcze potrzebna!  Dużo łatwiej i dokładniej jest to zrobić za pomocą prasy (tu jest LINK do domowej wersji tego urządzonka).

15-bluzka-oversize

Aby przygotować matrycę do dżetów potrzebny będzie zestaw startowy SanNcut Rhinstone Starter Kit . Zajdziesz w nim wszystkie elementy potrzebne do wykonania formy oraz kod startowy do programu, który pozwala przekształcać grafiki na układ oczek. Dokładna instrukcja przygotowywania grafiki do matrycy pojawi się za tydzień – razem z materiałem szkoleniowym z mojej prezentacji, o której piszę na początku posta. Grafikę przekształconą na układ oczek o odpowiednim rozmiarze (używałem dżetów o średnicy 3 mm) wgrywamy do plotera. Aksamitną podkładkę do matrycy przyklejamy do maty transportującej, aksamitem do góry. Testujemy nóż – wysunięty na około 0,5 mm, docisk około 3 – powinien on przeciąć aksamit, ale nie papier po lewej stronie aksamitu.

16-bluzka-oversize

Po wycięciu matrycy odcinamy odpowiedni kawałek aksamitu. Od spodu ma on klej, więc usuwamy papier zabezpieczający tę warstwę. Część oczek sama odpadnie, ale większość trzeba usunąć. Instrukcja sugeruje usuwanie punktowe – należy szpikulcem wypychać oczka ze strony z klejem na drugą. Boże … chyba bym korzenie zapuścił. Patrz dalej

17-bluzka-oversize

Po 10 wypchniętych oczkach wkurzyłem się i sięgnąłem po taśmę remontową, niebieska ma delikatniejszy klej więc bardziej się do tego nadaje. Połóż delikatnie taśmę, klejącą stroną na lewej stronie aksamitu, nie dociskaj, aby się za mocno nie przykleiła. Delikatnie, nie szarpiąc, aby nie rozerwać matrycy, odklej taśmę, a razem z nią hurtowo usuń oczka.

18-bluzka-oversize

Po usunięciu wszystkich oczek naklej matrycę na specjalnej, śliskiej podkładce umieszczonej w pudełku zestawu startowego. Rozsyp dżety. Teraz czeka cię medytacyjna robota :P

19-bluzka-oversize

Używając szczoteczki lub delikatnego pędzla “uczesz” dżety, tak aby w każdej dziurce znalazł się kryształek. Za pomocą szpikulca lub pęsetki odwróć te, które są do góry nogami – powinny być ułożone kryształkami do góry, klejem do dołu.

20-bluzka-oversize

Przygotuj folię transportową, znajdziesz ją również w zestawie startowym. Odklej folię i …

21-bluzka-oversize

Przyklej ją do aksamitu. Dokładnie, delikatnie wymasuj tak, aby wszystkie dżety się przykleiły. Odklej folię od aksamitu, a razem z nią wszystkie dżety. Dżety gotowe do naklejania na bluzkę!

22-bluzka-oversize

Umieść folię z dżetami na odpowiednich elementach nadruku. Pozostałe elementy folii flex zabezpiecz folią transportową, której używałaś / łeś wcześniej, aby podczas naprasowania dżetów nadruk się nie stopił. Za pomocą żelazka, lub prasy, rozgrzanych do 170 stopni Celsjusza dociskaj mocno dżety 25 sekund. Delikatnie usuń folię.

23-bluzka-oversize

Gotowe!! No i proszę w takim wydaniu, moim zdaniem, dżety są całkiem fajne i wcale nie kiczowate :) wręcz są przewrotne – bo nawet małe psotnice jak Mała Mi lubią błyskotki :D.

To co? Wasza wewnętrzna księżniczka też nie taka grzeczna?? YEAH, nie ma jak se kopnąć, przekląć i ugryźć kogoś w łydkę co nie ?!  Udanego szycia i klejenia.

24-bluzka-oversize