Jak uszyć maseczkę ochronną + E-FORMA

.

Zadzwoniła do mnie koleżanka z pytaniem czy uszyję jej maseczkę ochronną? To mnie zmotywowało do zrobienia tutorialu, który jest już dostępny na moim kanale Youtube.

A dla tych z was, którzy nie umieją szyć przygotowałem instrukcję robienia maseczki bez szycia, ze starego t-shirta (klik) . Potrzebne są tylko koszulka i nożyczki.

.

WAŻNE! Maseczka z tutorialu nie chroni przed byciem zarażonym koronawirusem, jest jedynie środkiem wspomagającym w ochronie.

Oto co warto wiedzieć o maseczkach „samoróbkach”:

.

JEŚLI SZYJESZ MASECZKĘ DLA SIEBIE

to używasz jej wychodząc do sklepu czy na pocztę, gdzie możesz mieć kontakt z innymi ludźmi. Maseczki nie dotykasz (wkładasz i zdejmujesz ją za pomocą troczków), codziennie pierzesz w min. 60 stopniach i wymieniasz wkład z włókniny. Maseczka nie chroni przed zarażeniem, ale zmniejsza ryzykowne zachowania (jak np. dotykanie twarzy, ślinienie palców itd.) oraz w razie gdybyśmy byli nieświadomymi nosicielami wirusa zmniejsza ryzyko zarażenia innych (np. podczas kichania i kaszlenia zmniejsza zasięg rozsiewu wirusa). To tylko środek wspomagający a nie zabezpieczający w 100%.

.

JEŚLI SZYJESZ DLA SZPITALA

to po pierwsze w zorganizowanej grupie, która dostała zamówienie i wytyczne od szpitala. Szyjesz wg. tutoriali z grup poświęconych danemu regionowi na FB. Używasz bawełny i robisz kieszonkę na filtr. Lekarze już sami umieszczą w maseczce specjalne wkładki medyczne a bawełnianą maseczkę-poszewkę wysterylizują w szpitalnej pralni.

GRUPY NA FB

mazowiecka: „Warszawa szyje maski dla medyków”

ogólnopolska: „Polskie krawcowe uszyją maseczki ochronne dla służby zdrowia”

.

Przez okres zagrożenia epidemicznego e-forma na tę maseczkę będzie dostępna tutaj, jest darmowa i udostępniam ją do użytku nie komercyjnego (z tego wykroju można korzystać prywatnie i charytatywnie). Potem będzie dostępna wraz z wykrojami toreb i krawata po zapisaniu się do mojego newsletter’a (guzik na górze strony pod logo).

.

ABY POBRAĆ E-FORMĘ KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK

.

W e-formie znajdziecie listę potrzebnych tworzyw i akcesoriów oraz wykroje na rozmiary męski, damski i dziecięcy.

A teraz zapraszam Was na film, na którym wyjaśniam z jakich materiałów szyć i pokazuję jak:

  1. Samodzielnie wykonać bardzo prostą, jednorazową maskę ochronną, z którą poradzi sobie każdy, nawet osoba nie szyjąca.
  2. Uszyć kolorową maseczkę ochronną z wymiennym filtrem, to dla tych którzy choć trochę umieją szyć (aczkolwiek to też dosyć prosty projekt).

Proszę weźcie poprawkę na to, że tym razem to jest amatroski filmik, który szybko nakręciłem w pojedynkę na potrzeby sytuacji. Wybaczcie jakość i zmieniające się barwy światła. Całość nagrałem i zmontowałem na telefonie bez profesjonalnego sprzętu – no ale liczy się treść. DO DZIEŁA!

.

.

A jeśli w trakcie społecznej kwarantanny obawiacie się nudy to być może znajdziecie inspirację do działania w jednej z moich książek :)

Bądźmy zdrowi!