DIY: leginsy

 

LEGINSY-FB

 

Tym razem pokażę jak szybko uszyć leginsy. Przez ostatnie miesiące pracowałem nad serią tutoriali dla Juki. Zlecenie powoli dobiega końca, i niebawem poświęcę się w całości temuż oto blogowi. Jednak najpierw sesja zdjęciowa – w przyszłym tygodniu fotografujemy efekty naszej pracy. No, a że zdecydowanie więcej gór niż dołów przygotowałem, potrzebowaliśmy czegoś neutralnego na nogi, co będzie łatwo zestawić z pozostałymi projektami. No wiadomo, LEGINSY to podstawa podstaw. Stąd dziś zapraszam na instruktaż szycia tejże części garderoby.

 

 

Edit: Od czasu, kiedy opublikowałem ten post dużo się zmieniło, między innymi napisałem trzy książki o szyciu, być może jedna z nich Cię zainspiruje.

„O szyciu, prosto, kreatywnie i modnie” – w moim pierwszym poradniku omawiam konstruowanie i szycie prostych ubrań z dzianiny.

„Jak szyć spódnice i sukienki” – w kontynuacji rozgryzamy wspólnie modelowanie i szycie ubrań z tkanin. 

„SzyjeMY torebki i akcesoria” – a w najnowszej książce na warsztat wziąłem dodatki home decor, torby i plecaki. 

Zatem do wyboru do koloru – wypróbuj temat, który Cię najbardziej interesuje. Mam nadzieję, że uda mi się zarazić Cię bakcylem szycia

 NIECH ISKRY LECĄ SPOD IGŁY!

 

 

Na jedną parę przygotuj:

  • 1,5 m dzianiny – ważne, aby była bardzo elastyczna, na leginsy nie nadają się dresówki ani czyste bawełny. Najlepsze będą dzianiny z dodatkiem minimum 5% elastanu. Ilość podaję z zapasem, ponieważ lepiej mieć czegoś troszkę za dużo, niż za mało. Ważne, aby materiał z którego będziesz szyć, był o podobnej elastyczności do leginsów, z których odbijesz formę.
  • 1 m gumy szerokiej na 4 cm.
  • Nici, szpilki, nożyczki krawieckie, mydło krawieckie i metr krawiecki.
  • Papier do form, linijkę, ołówek.
  • Swoje leginsy – wybierz model bez szwu na boku (bez profilowanych bioder).

 

01

 

Jak przygotować formę przeczytasz w poprzednim poście (LINK). Złóż dzianinę wzdłuż na pół i wytnij formę na leginsy z dwóch warstw – w ten sposób otrzymasz dwie formy w lustrzanym odbiciu – prawą i lewą nogawkę. Wycinaj z 1 cm dodatku na szwy dookoła, a na dole nogawek dodaj 3 cm – na wykończenie. Dzianina powinna być bardziej elastyczna w szerz nogawki.

Szycie:

Szyj na overlocku, niestety odradzam szycie leginsów na zwykłej maszynie. Ze względu na to, iż potrzebny jest bardzo elastyczny materiał, potrzebne będą też mocno elastyczne szwy. W dodatku zwykła maszyna może nie poradzić sobie z tak elastycznymi dzianinami, i rozciągnie szwy, oraz może nie wiązać nici.

Pozostaw obydwie formy idealnie złożone ze sobą i zszyj podkroje przodu i tyłu (te dwa łuki spięte szpilkami na poniższym zdjęciu).

 

06

 

Teraz rozłóż dwie nogawki tak, aby szwy podkrojów spotkały się w kroku, zepnij ze sobą wewnętrzne krawędzie nogawek. I zszyj razem jednym szwem, zaczynając od dołu jednej nogawki a kończąc na dole drugiej.

 

07

 

Teraz z pozostałej części dzianiny wytnij formę paska. Dzianina powinna bardziej rozciągać się wzdłuż, dłuższej krawędzi prostokąta. Nie zapomnij o 1 cm dodatku na szwy dookoła. Złóż pasek na pół i zszyj ze sobą krótsze krawędzie. Następnie zaprasuj go wzdłuż na pół. Obwód gumy dopasuj to swojej sylwetki – powinna być mniejsza w obwodzie niż ciało, ale nie zbyt ciasna. Zaszyj gumę „na płasko” tak, aby utworzyła pętlę. Najprawdopodobniej gumowa pętla będzie mniejsza w obwodzie niż pasek. Umieść gumę wewnątrz paska i pospinaj szpilkami, tak aby równomiernie rozprowadzić nadmiar paska na obwodzie gumy.

 

08

 

Upnij pasek z gumą do górnej krawędzi leginsów, równomiernie rozprowadzając różnicę w obwodach między gumą a paskiem i leginsami. Jeżeli pasek jest dużo szerszy od gumy, upnij go tak aby jego krawędzie nieco wystawały, w ten sposób łatwiej będzie kontrolować położenie krawędzi i gumy podczas szycia. Leginsy powinny być na lewej stronie – a pasek upięty wewnątrz.

 

09

 

Zszyj za jednym razem pasek z gumą i leginsami, tak aby krawędź gumy również znalazła się w szwie. Dzięki temu guma nie będzie się zwijać i składać na pół wewnątrz paska. Podczas szycia rozciągaj gumę do obwodu paska i leginsów. Trzymaj rozciągniętą gumę i krawędzie materiału dwoma rękoma. Jedną ręką kilka centymetrów przed stopką, a drugą ręką za stopką i przesuwaj naciągnięte elementy razem z pracą maszyny, aby szew nie był zbyt gęsty.

Jeżeli ten sposób wydaje ci się zbyt trudny, możesz przygotować pasek podobnie jak, do spódnicy z jednego z poprzednich postów (LINK). Jednak wtedy użyj sztywnej gumy, aby nie zwijała się wewnątrz paska.

 

10

 

Aby wykończyć nogawki wywiń leginsy na prawą stronę. Na dole wywiń nogawki o 5 cm z lewej na prawą stronę. Następnie złóż to wywinięcie na pół tak, aby jego krawędź zetknęła się z zagiętą krawędzią na dole nogawki, tworząc listewkę. Zepnij dolne krawędzie listewki i nogawek (w sumie 3 warstwy materiału).

 

11

 

Wywiń leginsy na lewą stronę i zszyj spięte krawędzie. Szyj tak, aby stopka znajdowała się na listewce, i wewnątrz nogawki. Po zaszyciu krawędzi odwiń listewki na prawej stronie i zaprasuj.

 

12

 

Leginsy gotowe! A skoro to takie proste, to właściwie czemu by nie uszyć po jednej parze w każdym kolorze :)

 

13