PNŚ: Recyklingowa maseczka ochronna last minute, bez szycia

.

W związku z epidemią COVID-19 16-go kwietnia wchodzi w życie obowiązek noszenia maski poza domem. Jakiś czas temu przygotowałem instrukcję szycia maseczki ochronnej (klik). Jednak nie każdy posiada maszynę do szycia, dlatego dziś pokażę jak samodzielnie wykonać maseczkę ochronną bez szycia, przy użyciu przedmiotów, które każdy znajdzie w swoim mieszkaniu. Więcej sposobów pokazałem w programie Pytanie na Śniadanie (kliknij w poniższe zdjęcia).

.

.

Maseczka nie chroni przed zarażeniem, ale zmniejsza ryzykowne zachowania (jak np. dotykanie twarzy, ślinienie palców itd.) oraz w razie gdybyśmy byli nieświadomymi nosicielami wirusa zmniejsza ryzyko zarażenia innych, kiedy kichniemy albo kaszlniemy (mniejszy rozprysk). To tylko środek wspomagający a nie zabezpieczający w 100% – to nie jest maseczka antywirusowa, ale lepsza maska z bawełny niż żadna ;)

.

.

To recyclingowy projekt, do realizacji którego potrzebujesz jedynie starego t-shirta i nożyczek. Koniecznie użyj bluzki z elastycznej dzianiny, tkanina (czyli np. koszula) nie nadaje się na tę maseczkę. Zaczynajmy!

.

.

Zmierz swoją twarz, jeśli nie masz metra, możesz wymiary z twarzy przenieść na t-shirt za pomocą kawałka sznurka.

A = wysokość maski, mierz od nasady nosa pod brodę. Pomnóż ten wymiar przez dwa.

B = szerokość maski, mierz od szczytu kości jarzmowej poprzez nasadę nosa do szczytu drugiej kości jarzmowej.

.

.

Wytnij z t-shirta prostokąt o wymiarach:

wysokość = 2 x A

szerokość = B

oraz dwa paski o szerokości 1 – 1,5 cm. Koniecznie wytnij je w poprzek t-shirta, aby po naciągnięciu dzianina się zrolowała.

.

.

Złóż prostokąt na pół i na bocznych krawędziach zaznacz 6 punktów w równych odległościach od siebie.

Najpierw narysuj pionową linię prostą 1 cm od bocznej krawędzi. Następnie wyznacz pierwszy i ostatni punkt w odległości 1 cm od górnej i 1 cm od dolnej krawędzi, po czym podziel przestrzeń między nimi na 5 równych części wyznaczając pozostałe punkty.

Teraz złóż boczną krawędź wzdłuż pionowej linii i wykonaj małe nacięcia (na 2 mm) na skrzyżowaniu znaczników, tworząc maleńkie dziurki w obydwóch warstwach dzianiny.

.

.

Paski rozciągnij, aby ich krawędzie się zrolowały. Następnie mniej więcej na środku wykonaj luźny węzełek. W końcówkę wbij agrafkę, która ułatwi ci przewlekanie sznurka przez dziurki.

.

.

Przewlecz sznurek przez dziurki jak na powyższym obrazku. Jeśli nie masz agrafki możesz przecisnąć sznurek długopisem lub innym cienkim przedmiotem.

Ściśnij krawędź prostokąta aby naprężyć sznurek, po czym wykonaj węzełek po drugiej stronie w odległości 2 – 3 cm od pierwszego.

.

.

Wsuń palec między środkowe fałdy i rozłóż je na boki. To samo wykonaj na przeciwnej krawędzi prostokąta.

.

.

Maseczka gotowa.

W dodatku między dwie warstwy dzianiny możesz wsunąć dodatkowy filtr. Może to być flizelina lub inna włóknina a nawet kawałek papierowego ręcznika

.

.

Troczki możesz wiązać wokół uszu lub jak ja wokół głowy.

Staraj się nie dotykać maseczki (wkładaj i zdejmuj ją za pomocą troczków), codziennie pierz w min. 60 stopniach (ja wrzucam do garnka z gotującą się wodą).

.


Bądźcie zdrowi i nie dajcie się panice podkręcanej przez media.

A jeśli szukacie ciekawej rozrywki na okres izolacji, to zachęcam was do zajrzenia do moich książek o szyciu:

O szyciu prosto, kreatywnie i modnie  to poradnik dla początkujących. Omawiam w nim projektowanie i szycie damskich ubrań z dzianiny.

Jak szyć spódnice i sukienki  to książka o modelowaniu i szyciu damskich ubrań z tkanin. Pozycja dobra dla osób, które już miały kontakt z maszyną.

SzyjeMY torebki i akcesoria  to trzeci tom o szyciu akcesoriów home decor i torebek – idealna pomoc na początek przygody z szyciem.

Chce się szyć. Dzianiny to moje najnowsze dzieło o szyciu garderoby kapsułowej z dzianin w wersji damskie i męskiej – wreszcie coś dla mężczyzn!