DIY: Spódnica midi z koła

 

justyna-koral

 

Dziś druga z trzech prostych spódniczek – dla osoby wprawnej to spódnica na 15 minut! Co prawda o kole i marszczonej (która będzie kolejna) już było, ale w innym wydaniu, i pewnie nie każdy zjechał tak nisko na blogu, żeby do nich dotrzeć. Swoją drogą, we wrześniu się biorę za zmianę szaty graficznej – będzie przyjaźniej i mniej scrollowania ;P To bierzemy się do roboty!

 

Edit: Od czasu, kiedy opublikowałem ten post dużo się zmieniło, między innymi napisałem trzy książki o szyciu. Być może jedna z nich Cię zainspiruje.

“O szyciu, prosto, kreatywnie i modnie” – w moim pierwszym poradniku omawiam konstruowanie i szycie prostych ubrań z dzianiny.

“Jak szyć spódnice i sukienki” – w kontynuacji rozgryzamy wspólnie modelowanie i szycie ubrań z tkanin. 

“SzyjeMY torebki i akcesoria” – a w najnowszej książce na warsztat wziąłem dodatki home decor, torby i plecaki. 

Zatem do wyboru do koloru – wypróbuj temat, który Cię najbardziej interesuje. Mam nadzieję, że uda mi się zarazić Cię bakcylem szycia

 NIECH ISKRY LECĄ SPOD IGŁY!

 

 

A teraz wracamy do spódniczek :)

 

 

Przygotuj:

  • Na midi z koła zużyjesz 1,5 m dzianiny szerokiej na 1,5 m. Ja użyłem mieszanki poliestru z elastanem, z ciekawą fakturą – do koła nadaje się wszystko (byle było dzianiną ;) a jeżeli w dodatku się nie strzępi i można zostawić surowe brzegi ułatwi ci to szycie.
  • Nożyczki, metr krawiecki z dziurką, nici, mydło lub pisak do materiałów, szpilki, pinezkę.
  • 1 m gumy szerokiej na 4 cm.

 

12-coral

 

Zmierz obwód talii (koło najlepiej wygląda i układa się kiedy, pasek jest w talii, ponieważ mocno podkreśla, lub tworzy najwęższy punkt w sylwetce), ustal długość spódnicy. Złóż materiał na pół wzdłuż, a następnie w szerz na pół. Do rogu, na styku zagiętych krawędzi, przypnij metr za pomocą pinezki tak, aby jego początek pokrywał się z rogiem dzianiny. Narysuj dwa łuki – promień pierwszego oblicz, dzieląc swój obwód talii przez 6,28 (to liczba 2 x pi), po rozłożeniu utworzy on koło o obwodzie twojej talii, drugi łuk powinien być narysowany w odległości od pierwszego, równej długości spódnicy.

 

13-coral

 

Wytnij łuki dodając na górze 1 cm na szew, jeżeli zamierzasz podwinąć dół, dodaj też naddatek na większym łuku – sugeruję bardzo wąskie podwinięcie (0,5 cm) aby uniknąć dużych marszczeń i zakładek podczas obszywania dołu. A najbardziej sugeruję dzianinę, w której można zostawić surowy brzeg, nada to lekkości spódnicy.

 

14-coral

 

Wytnij z pozostałej części materiału pas o szeroki na 11 cm, długi na twój obwód talii + 2 cm na szwy. Wyjaśnienie co do szerokości:  guma jest szeroka na 4 cm, potrzebujemy odrobiny luzu, aby się nie składała na pół, więc szerokość paska to będzie 4,5 cm, do tego dodajemy 1 cm na szew = 5,5 cm, pasek szyjemy z dwóch warstw, aby utworzyć tunel na gumę, stąd 5,5 x 2 = 11. Dzianina powinna się rozciągać wzdłuż paska, aby mógł rozciągnąć się podczas przesuwania przez biodra.

 

15-coral

 

Zszyj ze sobą krótsze krawędzie paska, pozostawiając nie zaszyty fragment – na wprowadzenie gumy, powinien się on znaleźć poniżej połowy szerokości paska.

 

16-coral

 

Złóż i zaprasuj pasek na pół wzdłuż, tak aby lewa strona dzianiny znalazła się wewnątrz paska.

 

17-coral

 

Wywróć spódnicę na lewą stronę i upnij pasek wewnątrz, tak aby prawa strona paska (ta bez pęknięcia na wprowadzenie gumy) stykała się z prawą stroną spódnicy – po przyszyciu i zaprasowaniu do góry, niezaszyta szczelina w pasku znajdzie się wewnątrz spódnicy. Jeżeli obwody spódnicy i paska nie zgadzają się, szyjąc rozciągnij nieco dzianinę. Szyj wewnątrz spódnicy, kontrolując szerokość paska. Ja swoją zszyłem od razu overlockiem.

 

18-coral

 

Zaprasuj pasek do góry. Przez szczelinę, za pomocą agrafki wciągnij gumę do paska i zaszyj jej końcówki na płasko. Gotowe! To było proste, no nie?

 

19-coral