DIY: Torba tobołek, uszyta z kwadratu

 

 

Jakoś tak się układa, że w środy trafiają mi się odpalone zestawy kursantek – nazywam to klątwą środy ;) (to historia na inny post). W ostatniej środowej grupie była Marta J., która lubowała się w szyciu toreb.  Na każde zajęcia przychodziła z kolejnym swoim dziełem, często przyprawiając mnie i pozostałe kursantki o opad szczeny. Ta torba zachwyciła mnie wyglądem i prościutką konstrukcją. Dostałem zgodę na opisanie jej na blogu. Marta, która poznała tę torbę dzięki teściowej, wprowadziła swoje modyfikacje w wykończeniach. Teraz ja, oczywiście nie byłbym sobą, gdybym kilku modyfikacji nie wprowadził – choroba zawodowa. I tak kolejna wersja tego cuda leci w świat. Uwaga! Torby najlepiej szyć tak zwaną stębnówką, czyli maszyną o dużej mocy, ponieważ często trzeba przeszyć kilka warstw jednocześnie i zwykła maszyna może sobie nie poradzić z takim wyzwaniem. Znaczy to, że szyję na mojej ukochanej maszynce – domowa wersja przemysłowego traktora! Jeżeli nie masz takiej maszyny, w najgrubszych miejscach szyj ręcznie. Zaczynamy!

 

 

Edit: Od czasu, kiedy opublikowałem ten post dużo się zmieniło, między innymi napisałem trzy książki o szyciu, być może jedna z nich Cię zainspiruje.

“O szyciu, prosto, kreatywnie i modnie” – w moim pierwszym poradniku omawiam konstruowanie i szycie prostych ubrań z dzianiny.

“Jak szyć spódnice i sukienki” – w kontynuacji rozgryzamy wspólnie modelowanie i szycie ubrań z tkanin. 

“SzyjeMY torebki i akcesoria” – a w najnowszej książce na warsztat wziąłem dodatki home decor, torby i plecaki. 

Zatem do wyboru do koloru – wypróbuj temat, który Cię najbardziej interesuje. Mam nadzieję, że uda mi się zarazić Cię bakcylem szycia

 NIECH ISKRY LECĄ SPOD IGŁY!

 

 

 

Przygotuj:

  • 1 metr materiału wierzchniego i podszewki, szerokich na co najmniej 1,2 metra.
  • 8 m tasiemki szerokiej na 2,5 – 3 cm.
  • Zamek rozdzielczy o długości 50 cm.
  • Nici, szpilki, mydło krawieckie, nożyce, długą linijkę i metr krawiecki.

 

 

Z materiałów wytnij kwadraty o bokach długości 1 m. Z pozostałej części wytnij po dwa prostokąty o rozmiarze 10 cm x 76 cm, z których najpierw uszyjesz uchwyty. Zepnij ze sobą materiał wierzchni i podszewkę, umieszczając pomiędzy nimi tasiemkę tuż przy krawędzi. Zszyj dłuższe boki prostokątów, w równej odległości od krawędzi (1 cm), aby szerokość tasiemki, po zszyciu i wywinięciu na prawą stronę, była równa.

 

 

Wywiń uchwyty na prawą stronę i rozprasuj brzegi. Następnie tasiemkę zaprasuj na materiał wierzchni i przyszyj jej luźną krawędź, zszywając wszystkie warstwy uchwytu razem.

 

 

Z kwadratów odetnij rogi – ważne abyś odcięła trójkąt równoramienny o podstawie szerokiej na 10 cm, cięcie powinno się zaczynać około 7 cm od kantu.

 

 

Na materiale wierzchnim, ułożonym prawą stroną do góry, upnij tasiemkę wzdłuż każdej krawędzi – zwróć uwagę aby tasiemka wystawała nieco poza skos ściętego narożnika. Rozsuń zamek, aby rozdzielić go na dwie części. Upnij je na środku górnej i dolnej krawędzi kwadratu, skierowane lewą stroną do góry, a ząbkami do wewnątrz kwadratu. Brzegi taśmy zamka, tasiemki i materiału powinny się pokrywać. Na ściętych rogach dopnij uchwyty tak, aby stykały się z materiałem wierzchnim prawą stroną. Krótsze krawędzie uchwytów, ułóż równolegle do skosu ściętych wcześniej narożników materiału wierzchniego. Ułóż je dokładnie na środku skosu, tak aby nieco wystawały. Na poniższych zdjęciach, kwadrat jest zmarszczony na środku tylko po to, aby się zmieścił w kadrze.

 

 

Na tym wszystkim ułóż podszewkę skierowaną prawą stroną w dół, zepnij jej krawędzie z krawędziami materiału wierzchniego. Wszystkie wcześniej upięte elementy powinny się znaleźć między podszewką a materiałem wierzchnim.

 

 

Przeszyj wszystko 1 cm od krawędzi, pozostawiając na jednym z boków (tych bez zamka) niezaszyty fragment około 20 cm. Przez niezaszyty otwór wywiń torbę na prawą stronę. Gdyby w narożnikach nie zgodziła się szerokość materiałów możesz – jak ja – zrobić małą zakładkę na podszewce.

 

 

Po wywinięciu, w otworku zagnij niezaszyte krawędzie materiałów do wewnątrz, i zaszyj na wierzchu z tasiemką między materiałami.

 

 

Rozprasuj wszystkie krawędzie. Następnie, jak w uchwytach, zaprasuj tasiemkę na materiał wierzchni i przyszyj jej luźną krawędź przez wszystkie warstwy.

 

 

Teraz złóż uchwyty wzdłuż na pół, co spowoduje, że poziome krawędzie kwadratu, zetkną się z pionowymi tworząc rogi. Zszyj ze sobą krawędzie tych rogów, na brzegu tasiemki. Zacznij szew tuż przy uchwycie, a skończ około 3 cm od zamka. Jeżeli twoja maszyna nie poradzi sobie z taką ilością warstw, możesz wykonać szew nieco poniżej krawędzi, tam gdzie jest mniej materiału, lub zszyć te fragmenty ręcznie.

 

 

Zasuń zamek, torba prawie gotowa, pozostał otwór w kształcie pętli po bokach. Można go zaaranżować na różne sposoby: napić napy, przyszyć pętlę z tasiemki, zainstalować guzik lub po prostu zostawić luźny. Ja proponuję dwa sposoby, polegające na punktowym zszyciu krawędzi w poprzek tasiemki.

 

 

Pierwszy sposób: zszyj ze sobą krawędzie pętli na samym początku, tu gdzie skończyłaś zszywać krawędzie rogów w poprzednim kroku – 3 cm od zamka. Tym razem wykonaj mały szew w poprzek tasiemki, tylko na jej szerokość.

 

 

Następnie rozłóż pętlę na boki w kształt trójkąta, stykając jej krawędzie z rogami. Wykonaj przeszycia w poprzek tasiemki, w narożnikach trójkąta.

 

 

Drugi sposób: zacznij tak samo jak poprzedni, a następnie rozciągnij pętlę na boki tak, aby jej krawędzie się zetknęły – spłaszcz ją tak, jakbyś układała kontrafałdę. Wykonaj małe przeszycia, po lewej i prawej stronie pierwszego, zszywając tylko dwie warstwy spłaszczonej pętli.

 

 

Gotowe! Dziewczyny w pracowni mówiły mi, że podoba im się opcja z innym zakończeniem pętli po każdej stronie – więc tak zostawiam. Jeżeli nie odpowiada ci wielkość torby, uszyj ją z mniejszego kwadratu. Przy takiej ilości warstw, składania i szycia po skosie, prawie na pewno coś się przesunie, więc absolutnie się nie przejmuj jeżeli np nie zgodzą się krawędzie tasiemki – mnie zgodziły się tylko w jednym miejscu! Szycie to nie szpital, całe szczęście :) zatem do dzieła, pochwalcie się efektem!