DIY: Lambadziara :) top od bikini i sweterek oversize

 

justyna-1

 

Zwana też lambadówą. To było moje marzenie! tzn. kiedy byłem mały – mieć lambadziarę, i kręcić pupom jak ludzie z teledysku Kaomy. Problem był tylko w tym, że byłem chłopcem. Ale to falowanie kiecki, na ich teledysku mnie po prostu hipnotyzowało. Dzisiaj zdecydowanie lepiej czułbym się w takich luźnych pantalonach jak ten urwis, jak już zacznę robić tutoriale o męskich ubraniach (bo taki jest plan) na pewno przygotuje takie spodnie. A dziś Lambardziara dla pań – uwielbiam dziewczyny w takich ubraniach, kiedy się ruszają a materiał faluje – no nie ma nic piękniejszego na świecie. A na górę wrzucimy stanik od bikini,  Jejku jak ja lubię ubierać kobiety!! A dla tych, z was, które nie przepadają za latynoską, dziewczęcą i zwiewną krótkością. Sweterek oversize!

 

 

Edit: Od czasu, kiedy opublikowałem ten post dużo się zmieniło, między innymi napisałem trzy książki o szyciu. Być może jedna z nich Cię zainspiruje.

“O szyciu, prosto, kreatywnie i modnie” – w moim pierwszym poradniku omawiam konstruowanie i szycie prostych ubrań z dzianiny.

“Jak szyć spódnice i sukienki” – w kontynuacji rozgryzamy wspólnie modelowanie i szycie ubrań z tkanin. 

“SzyjeMY torebki i akcesoria” – a w najnowszej książce na warsztat wziąłem dodatki home decor, torby i plecaki. 

Zatem do wyboru do koloru – wypróbuj temat, który Cię najbardziej interesuje. Mam nadzieję, że uda mi się zarazić Cię bakcylem szycia

 NIECH ISKRY LECĄ SPOD IGŁY!

 

 

01-lambadziara

 

A wracając do bohaterów dzisiejszego tutorialu:

Użyję dzianiny fluo – kurdeee, dlaczego zdjęcia nie oddają rzeczywistości – nie zobaczycie tej żarówy – tu wygląda jakbym szył z łososiowej dzianiny, podczas gdy na żywo ona po prostu świeci – to jest szał! No, ale w sumie nie o świecenie chodzi, tylko o szycie, do dzieła!

Przygotuj:

  • 1,5 m dzianiny  szerokiej na 1,5 m na spódniczkę i 70 cm górę od bikini  (jeżeli uda ci się znaleźć dzianinę szeroką na 1,7 zmieścisz wszystko na 1,5 m długości) – potrzebna jest dzianina, która jest grubsza niż na t-shirt, ale cieńsza niż na bluzę. Ważne aby się nie strzępiła, ponieważ zostawimy surowe brzegi. Nada się Punto (czyli interlock z mieszanki wiskozy i nylonu, lub bawełny z poliestrem) lub cienkie terry zwane też “baby sweat” (czyli cienka dresówka z pętelką, o gramaturze max 250 gsm). Zwróć uwagę czy dzianina ciężko opada, żeby falbany ładnie się układały. Polecam coś z dodatkiem elastanu, a najlepiej mieszanki wiskozy, poliestru i elastanu.
  • 1,2 m dzianiny  na sweterek – wybierz lekką, przewiewną dzianinę o luźnym splocie. Ja swoją kupiłem w Outlecie Tkanin (link do sklepu) niestety wykupiłem całość, bo jak to w Outletach bywa, była to okazja ;P, ale polecam – zaglądajcie do nich, bo mają cuda.
  • nici, szpilki, metr krawiecki, pinezkę, nożyczki krawieckie, mydło lub pisak do tkanin.
  • odpal Lambadę i do dzieła! Kroimy i szyjemy!!

 

 

1. LambadziaraZrobimy ją z trzech kół i pasa. najpierw przygotuj formy na wszystkie elementy (też bikini) i poukładaj na materiale, tak aby wszystko się zmieściło.

Pas: ustal na jakiej wysokości chcesz nosić spódnicę i zmierz swój obwód w tym miejscu (do ustalenia szerokości pasa na górze). Następnie ustal wysokość pasa i zmierz swój obwód w miejscu gdzie będzie się kończył (do ustalenia szerokości pasa na dole, i promienia kół do falbany). Przygotuj na papierze formę: trapez o wysokości pasa, na górze szeroki na 1/2 obwodu na górze, i o podstawie szerokiej na 1/2 szerokości na dole.  Delikatnie zaokrąglij skośne boki, odwzorowując kształt bioder. Wytnij pas ze złożonej na pół dzianiny, przykładając górną krawędź do zagięcia, dzianina powinna rozciągać się w szerz pasa, przy dolnej krawędzi i na zaokrąglonych bokach dodaj 1 cm na szew. Po rozłożeniu otrzymasz kształt szerokiej klepsydry (patrz zdjęcie niżej) – wytnij dwa takie elementy.

 

 

Falbana: będzie ona się składać z trzech kół zszytych ze sobą, aby wyciąć koła przygotuj 3 kwadraty, z których je wytniemy. Aby obliczyć ich rozmiar, najpierw ustal długość falbany. Teraz oblicz promień dla mniejszego koła (to będzie krawędź, którą przyszyjemy do pasa): obwód dołu pasa podziel na 3 (ponieważ doszywamy 3 koła), tę wielkość podziel przez 6,28 (to jest liczba 2 x π , takie tam matematyczne cuda, potrzebne przy pracy z kołami ;P ) wynik tego równania to promień (mój ma mniej niż 5 cm). Mamy promień i mamy długość falbany, zsumuj je i dodaj 5 cm zapasu, teraz pomnóż razy dwa – to wielkość boku dla kwadratów.

Każdy kwadrat złóż na pół wzdłuż i wszerz, aby otrzymać mały kwadrat z 4 warstw materiału. Do rogu gdzie stykają się zagięte krawędzie dzianiny przypnij metr pinezką – tak aby jego początek pokrywał się z samym czubkiem rogu materiału. Teraz używając metra jak cyrkla narysuj dwa łuki – jeden o promieniu, który obliczyłaś, a drugi oddalony od pierwszego o długość równą długości falbany. Wytnij z centymetrowymi dodatkami na szwy – patrz zdjęcie poniżej.

 

 

 

Zanim rozłożysz materiał, rozetnij TYLKO JEDNĄ krawędź, aby po rozłożeniu otrzymać koło rozcięte do połowy, z otworem w kształcie małego kółka w środku (patrz zdjęcie niżej). Gotowe, mamy formy na pas i na falbany. teraz szyjemy!

 

 

Dwie części pasa złóż ze sobą prawą stroną i zszyj boki. A trzy koła pozszywaj ze sobą wzdłuż rozciętych krawędzi.

 

 

Najlepiej szyć na overlocku, ponieważ szwy pozostaną elastyczne, a krawędzie będą od razu pięknie wykończone. Dostosuj ustawienia do dzianiny. Jeżeli korzystasz ze zwykłej maszyny falbany możesz zszyć zwykłym ściegiem, ponieważ nie będziesz rozciągać tych szwów, boki pasa zszyj jednak ściegiem zygzakowym, ponieważ podczas wkładania spódnicy mogą być  naprężane.

 

 

Po zszyciu otrzymasz dwa elementy jak na zdjęciu niżej.

 

 

Wywiń pas na pół, tak aby lewa strona dzianiny i szwy znalazły się wewnątrz. Teraz przymierz pas, aby sprawdzić czy nie jest zbyt luźny, jeżeli jest, zwęź go wykonując jeden ze szwów bocznych głębiej. Uważaj żeby nie przesadzić, aby spódniczka przeszła przez biodra! Po zwężeniu pasa, może się okazać że falbana będzie zbyt szeroka – zwęź ja o taka samą szerokość na jednym ze szwów, lub nieco naciągnij pas podczas doszywania falbanki. Chyba, że zwęziłaś go o więcej niż 3 cm, wtedy falbanę też trzeba ściąć – ponieważ jest to koło wytnij klin – szerszy na dole niż na górze, tak aby długość szwu pozostała taka sama jak długość całej falbany.

 

 

Kiedy wszystko jest już dopasowane, wywiń falbanę na lewą stronę a pas odwróć do góry nogami i umieść wewnątrz falbany, tak aby krawędzie pasa i górna krawędź falbany stykały się.

 

 

 

Ten szew wykonaj tak, aby maszyna nieco zbierała dzianinę (dostosuj mechanizm dyferencyjny – patrz zdjęcie niżej). Na zwykłej maszynie koniecznie szyj ściegiem zygzakowatym, na tym szwie będą największe naprężenia i musi być elastyczny.

 

 

Spódnica gotowa!! Jeżeli chcesz, możesz dolną krawędź obrzucić overlockiem, lub nawet podwinąć, jednak najlepiej będzie się układała kiedy zostawimy surowy brzeg – będzie lekko. Poza tym ona ma chyba kilometr długości ;P

 

 

Proszę a tu Justyna w pełnym zestawie, jak ta spódnica się wdzięcznie układa !!!

 

justyna-2

 

2. Góra od bikini: tu będzie mało szycia, ale potrzebna jest precyzja.

Najpierw przygotuj formy. Aby nie zmarnować dzianiny, wykonaj prototyp jednej miseczki, i sprawdź jej rozmiar na swoim biuście. Wszystkie elementy powinny rozciągać się w szerz (ułożenie na dzianinie). Narysuj trójkąt na biustonosz: mój ma wymiary: 20 cm u podstawy i wysokość 15 cm, jeżeli masz większy biust niż Justyna możesz go poszerzyć i nieco wydłużyć. Teraz zmierz długość jego boku (u mnie 18 cm) i środek trójkąta przedłuż w dół tak, aby od szczytu miał tę samą długość co boki (u mnie wydłuży on się o 3 cm poniżej podstawy trójkąta). Teraz zaokrąglij dół tak, aby połączyć płynnym łukiem krawędzie podstawy z obniżonym środkiem. Do szczytu trójkąta dorysuj paski o pożądanej szerokości ramiączek (u mnie 2 cm ). Wytnij taką formę z 0,5 cm dodatku na szwy po bokach (będziemy tylko obrzucać overlockiem) i z 1 cm dodatku na dolnym łuku – tu przyszyjemy tuneliki na sznurek. Tuneliki na sznurek: zmierz teraz obwód dolnych łuków i wytnij dwa paski o 3 cm krótsze od łuków, szerokie na 3 – 4 cm. Sznurek: wytnij wąski paseczek z całej szerokości dzianiny. Jeżeli dzianina się roluje na końcach może on mieć 2 cm szerokości, jeżeli się nie roluje postaraj się wyciąć nawet węższy, około 1 cm.

 

 

Obrzuć boczne krawędzie biustonosza i ramiączek overlockiem. Możesz podwinąć je o 0,5 cm i przeszyć na zwykłej maszynie, jednak jeżeli dobrze dobierzesz kolor nici, overlock może stać się elementem ozdobnym. Końcówki ramiączek zawiń dwukrotnie i przeszyj zwykłym szwem.

 

 

 

Tuneliki zaprasuj na pół wzdłuż i przypnij do dołu trójkątów tak, aby je nieco rozciągnąć (tuneliki, nie trójkąty) po przyszyciu będą delikatnie zbierać łuk, co utworzy kształt miseczki na biust. Przed szyciem zafastryguj je dokładnie i gęsto.

 

 

 

Zszyj tuneliki z miseczkami na overlcoku.

 

 

Na overlocku nie ma możliwości szycia wstecz, tak więc mocowanie trzeba wykonań ręcznie. Końcówkę nici z overlocka, schowaj do wewnątrz i ręcznie przyszyj aby nie wystawała.

 

 

Teraz sznurek – po przyszyciu tunelików okazało się, że mój sznurek jest nadal nieco zbyt szeroki, zwęziłem go używając noża krążkowego i maty samogojącej – jest to zestaw idealny do wykonywania precyzyjnych cięć.

 

 

Rozciągnij mocno pasek, aby jego krawędzie się zrolowały – zamieni się on w sznureczek. Ja używam pinezki tylko dlatego, że w drugiej ręce trzymam aparat ;P.

 

 

Wprowadź sznurek za pomocą agrafki do tunelików.

 

 

Zmarszcz miseczki ściągając sznurek w tuneliku i dopasuj stopień marszczenia do swojego biustu. Możesz ręcznie zszyć krawędzie tunelików ze sznurkiem alby nie musieć marszczyć miseczek za każdym razem kiedy korzystasz ze swojego nowego plażowego wdzianka :)

 

 

I na finał dwa ujęcia – tu gdzie Justyna kuca, widać namiastkę oczojebności tej dzianiny, o której płakałem na początku posta :)  (wybaczcie słówko, ale wprost je uwielbiam, poza tym najlepiej oddaje stopień intensywności i “fluoblasku” tego koloru na żywo), no i jak ta lambadziara się pięknie kręci!!!!

 

justyna-3

 

3. Sweterek: mało szycia i mało precyzji :) ale dla równowagi, trudna dzianina.

Jak kontrolować rozmiar tej formy przeczytasz w poprzednim wpisie – szukaj bluzki “nietoperz” (LINK). Złóż materiał na pół wzdłuż  i w szerz. Dzianina powinna się rozciągać w szerz. Ułóż tak aby zagięte boki znalazły się na górze i po lewej stronie. Wytnij formę jak na zdjęciu poniżej. Moja bluzka ma wymiary:

  • Długość bluzki mierzona od najwyższego punktu ramienia 55 cm (zagięta krawędź po lewej stronie).
  • Długość górnej krawędzi  50 cm (zagięta krawędź na górze, jest to wymiar połowy szerokości dekoltu + długość rękawa + 12 cm na mankiet).
  • Końcówka rękawa ma szerokość 10 cm, na długości 12 cm (mankiet, który złożymy na pół).
  • Następnie od mankietu łukiem przejdź w skośny bok, który kończy się na dole na szerokości 24 cm (ten wymiar powinien być nieco szerszy niż 1/4 obwodu bioder).
  • Szerokość dekoltu (łuk na górze) 17 cm, a jego głębokość 3 cm. Uwaga, jeżeli dzianina jest bardzo rozciągliwa dekolt może zsuwać się z ramion, w przypadku luźnego i elastycznego materiału wytnij mniejszy dekolt.

 

 

Z pozostałej części dzianiny wytnij pasy, którymi wykończymy dół i dekolt. Zwykle takie mankiety wycina się tak, aby rozciągały się w szerz, tak samo jak bluzka – czyli odwrotnie niż na poniższym zdjęciu. Jednak moja dzianina jest tak elastyczna, że aby zablokować jej rozciągliwość w dekolcie i na dole, wyciąłem mankiety w odwrotnym kierunku aby były mniej elastyczne od bluzki. Długość pasów powinna być krótsza niż obwód dekoltu i dołu, o około 8 % – 12 %. Rozciągniesz je podczas wszywania i w ten sposób zbierzesz rozciągające się krawędzie dekoltu i dołu. Szerokość pasów to 12 cm, ponieważ chcę aby mankiety były po zszyciu szerokie na 5 cm ( 5 cm x 2 + 2 cm na szwy).

 

 

Po rozłożeniu dzianiny otrzymasz kształty jak na poniższym zdjęciu (mankiety są na nim nadal złożone na pół, a bluzka jest złożona wzdłuż górnej krawędzi – inaczej nie zmieściłaby się w kadrze ;)

 

 

Zszyj boki bluzki na overlcoku. Tak luźnej dzianiny lepiej nie szyć zwykłą maszyna – po pierwsze doprowadzi cię do szału, po drugie mogą puszczać oczka. Przy tak luźnych splotach trzeba zrobić szeroki i ścisły szew na overlocku. W tym celu dostosuj naprężenia nici i wysuń blaszkę spod stopki, aby nici zaciskały się na krawędzi (patrz zdjęcie poniżej).

 

 

Pasy zszyj na krótszych krawędziach, tak aby utworzyły zamknięty obwód. Następnie zaprasuj je wzdłuż na pół.

 

 

Wywiń bluzkę na prawą stronę i nasuń na nią dolny mankiet, tak aby krawędź dołu bluzki i podwójna nie obrębiona krawędź mankietu stykały się. Ustaw mechanizm dyferencyjny w overlcoku tak, aby zbierał nieco dzianinę podczas szycia. Połącz krawędzie overlockiem, lekko naciągając mankiet podczas szycia tak, aby dostosować jego długość do obwodu dołu bluzki. Zaprasuj mankiet w dół, na prawa stronę.

 

 

Do dekoltu mankiet najlepiej przyfastrygować, ponieważ będziesz przyszywać prostokąt do łuku, i w dodatku trzeba go nieco naciągać podczas szycia. Przyfastryguj go tak, aby aby krawędź dekoltu i podwójna, nie obrębiona krawędź mankietu stykały się.

 

 

Po przyszyciu zaprasuj do góry na prawa stronę. Dekolt i dół wykończone, teraz mankiety w rękawach.

 

 

Wywiń cały mankiet (12 cm) na prawą stronę – obcięta krawędź znajdzie się po lewej stronie, a po prawej będzie zagięcie dzianiny. Następnie połowę mankietu (6 cm) zagnij z powrotem – obcięta krawędź znajdzie się po prawej stronie i pokryje się z zagięciem dzianiny. Zepnij szpilkami wewnątrz.

 

 

Szyj wewnątrz mankietu, zszywając 3 warstwy dzianiny. Obcinaj tylko wąziutki paseczek materiału. Uważaj aby nie wjechać szpilką pod nóż!!

 

 

Zaprasuj mankiet na prawą stronę.

 

 

GOTOWE!! I pełny zestaw :)