Legowisko dla psa DIY

Cześć. Wracam po e-urlopie pełen zapału do pracy i startujemy z grubej rury! Na YouTube wjechała właśnie nowa instrukcja, w której krok po kroku pokazuję jak uszyć legowisko dla psa. Jestem z niej bardzo zadowolony, bo lubię szyć rzeczy, których naprawdę potrzebuję. Roy czekał na to posłanie kilka miesięcy (miałem je w planach od zeszłej jesieni) i na serio się ucieszył, kiedy do niego wskoczył. Zobaczysz to w filmie.

Ten tutorial szycia jest pierwszym z krótkiego cyklu, w którym testuję maszyny z serii Janome Professional. Ma to związek z moimi planami na ten rok, a nadszedł dla mnie czas zmian. W pierwszej instrukcji tego cyklu biorę pod lupę maszynę wielofunkcyjną Janome Memory Craft 6700P. To sprzęt stebnówko-podobny, jednak z masą niespodziewanych funkcji, o których opowiadam w filmie.

Jeszcze nie wiem, czy to będzie moja seria pożegnalna, czy po prostu kolejny krok w mojej drodze przez szycie. Myślę, że ten rok to pokaże. Trzymaj proszę kciuki!

Zanim zaczniesz szycie legowiska koniecznie przeczytaj ten post. Oprócz instrukcji tworzenia wykroju opisałem w nim wnioski i porady, które ułatwią ci szycie i użytkowanie, a na które sam wpadłem dopiero po fakcie. Do dzieła!

MATERIAŁY I AKCESORIA

ABY USZYĆ LEGOWISKO W ROZMIARZE 60 cm x 80 cm PRZYGOTUJ:
  • 2,5 m weluru tapicerskiego – ten w nasturcje mojego autorstwa kupisz w fabricshop.pl
  • Ekoskórę lub poliester wodoodporny – na dno legowiska wystarczy kawałek 62 cm x 82 cm
  • 2,5 – 3 kg kulki silikonowej lub puchu silikonowego
  • 2 m surówki bawełnianej + 2 m flizeliny bez kleju lub 2 m cieniutkiego wigofilu 50 g/m²
  • 2 m taśmy suwakowej i 4 suwaki
  • Nici rdzeniowe

WYKRÓJ NA LEGOWISKO DLA PSA

DNO

Zacznij od ustalenia rozmiaru legowiska. Spójrz na ilustrację poniżej. Narysuj na półpergaminie prostokąt o wybranych wymiarach. Na środku dłuższych krawędzi wykonaj znaczniki X, a na środku krótszych boków znaczniki Y.

Teraz zaokrąglij rogi. Wytnij prostokąt i złóż papier na pół wzdłuż i wszerz. Zetnij rogi jednocześnie przez cztery warstwy papieru. Dzięki temu masz pewność, że zaokrąglenie jest identyczne na każdym rogu. Zanim rozłożysz papier wykonaj znacznik Z na środku zaokrąglenia, narysuj go na każdej z czterech warstw papieru. Rozłóż formę dna i zmierz długość większego boku A, to odległość między znacznikami Z-X-Z. Długość mniejszego boku B, to odległość między znacznikami Z-Y-Z.

Do formy dodaj 1 cm naddatku na szwy dookoła (ciemnoszary obrys na ilustracji). Wytnij pojedynczy element dna z ekoskóry lub innego materiału, którego powierzchnia nie będzie się ślizgać po podłodze.

BOKI

Długość każdego z boków powinna odpowiadać długości zmierzonej na formie dna (A i B). Ustal wysokość boków (u mnie 22 cm) i pomnóż ją przez 2, w ten sposób uzyskasz wielkość C. Na dłuższych krawędziach narysuj znaczniki, odmierzając te same długości co na krawędzi dna. Na ilustracji zaznaczyłem je różnymi kolorami. Do formy dodaj 1 cm naddatku na szwy dookoła (ciemnoszary obrys).

Boki pokrowca możesz wykroić z weluru osobno (dolne elementy na ilustracji) – w takim wypadku wytnij dwa krótsze i dwa dłuższe boki. Ale jeśli pozwoli ci na to szerokość materiału, możesz połączyć dłuższy bok z krótszym (górny element na ilustracji), wtedy wytnij dwa takie elementy.

Poszewki na wypełnienie wytnij z surówki bawełnianej lub wigofilu. Potrzebujesz dwóch dłuższych boków i dwóch krótszych (dolne elementy na ilustracji).

Przygotuj formę listewki do wszycia zamka (zakreskowany prostokąt). Jej szerokość to 7 cm a długość powinna być o 3 cm większa niż długość zamka. Do mojego legowiska sugeruję zamki o długości 40 cm, zatem listewka powinna mieć wymiar 7 cm x 46 cm. Wytnij cztery takie elementy. Na każdym, po lewej stronie, narysuj położenie zamka (jasny pasek), jest to prostokąt o szerokości 1 cm i długości zamka. Taśmę suwakową potnij w kawałki większe od docelowego zamka o około 6 cm (czyli 46 cm).

Na formach boku zaznacz położenie zamków – w filmie wszyłem trochę za krótkie zamki, w rogu każdego boku. Bogatszy o doświadczenie mocowania się z poduchami uważam, że wygodniej jest wszyć dłuższe zamki na środku każdego boku (tak jak zaznaczyłem na ilustracji).

PODUCHA

Spójrz na drugą ilustrację. Formę na pokrowiec z weluru wykonaj na bazie elementu dna. To dokładnie ten sam kształt i rozmiar. Zaznacz na niej 9 punktów w równych odległościach. Wykonasz w nich przeszycia spłaszczające poduchę (jasno szare punkty). Dodaj 1 cm naddatku na szwy dookoła (ciemnoszary obrys) i ten element wytnij z weluru tylko raz.

Na papierowej formie zaznacz środek poduchy, w poprzek jej dłuższych krawędzi (różowa przerywana linia), oraz linię odsuniętą od środka o 20 cm (niebieska przerywana linia). Na bazie tych linii stworzysz dwa elementy: połówkę poduszki (trzeci element na ilustracji) oraz połówkę wydłużoną o 20 cm (środkowy element). Po zszyciu te elementy będą zachodzić na siebie. Dodaj 1 cm naddatku na szwy dookoła, a na pionowej krawędzi (tej bez zaokrągleń) dodaj 4 cm naddatku (ciemnoszare części). Każdy z tych elementów wytnij z weluru jeden raz.

Poszewkę na wypełnienie poduchy możesz wykonać na bazie pierwszego elementu z ilustracji. Podczas wypełniania poducha nabierze przestrzennego kształtu, przez co będzie nieco mniejsza niż pokrowiec. Taki efekt zobaczysz w filmie. Możesz ewentualnie powiększyć formę na poszewkę o około 10%, aby bardziej ściśle wypełnić pokrowiec. Jeśli boki legowiska wypchasz mocno, nie będzie to konieczne, ponieważ zabiorą one sporo przestrzeni. Wytnij z surówki bawełnianej lub wigofilu dwa elementy pełnej formy poduchy (pierwszy element na ilustracji) i nanieś na obydwie części 9 znaczników.


DODATKOWE TIPY

PO USZYCIU LEGOWISKA MAM KILKA DODATKOWYCH RAD, KTÓRYCH NIE OMÓWIŁEM W FILMIE:

Jeśli szyjesz z weluru, zwróć uwagę na kierunek w jakim układają się włoski tkaniny. Wytnij i pozszywaj elementy boków, tak aby wszystkie miały ten sam kierunek włosia (to współgra z kierunkiem wzoru).

Doszywając boki do dna zwróć uwagę na to, po której stronie wypadają zamki. Lepiej, aby były na zewnątrz legowiska. Zatem podczas szycia powinny się stykać ze spodnią stroną dna, która będzie docelowo leżeć na podłodze.

Poduchy nie napychaj zbyt mocno kulką silikonową, lepiej aby była miękka i zapadała się. Natomiast boki wypchaj intensywnie, aby dawały oparcie psiakowi.

Większe zamki, ulokowane na środku, ułatwią ci wsuwanie poduch do boków pokrowca. Jeśli uszyjesz je z surówki bawełnianej, która jest szorstka, w razie oporu przy wsuwaniu możesz owinąć poduszki flizeliną. Jej powierzchnia będzie się ślizgać po lewej stronie weluru tapicerskiego. Możesz też zastąpić surówkę najcieńszym wigofilem o gramaturze 50 g/m², który jest wytrzymały i śliski a jednocześnie nie jest zbyt sztywny, więc poduchy będą nadal wygodne.

To wszystko! Udanego szycia i do zobaczenia w kolejnym filmiku, który zapowiada się świetnie! Ale o tym więcej za miesiąc.


Na koniec ważna informacja dotycząca moich książek.

Wzrost cen papieru już o 50% niestety zablokował dodruki, ponieważ koszty produkcji przerosły ceny książek. Te na półkach księgarni to ostatnie egzemplarze. Jeśli jeszcze nie masz swoich, to spiesz się. Istnieje ryzyko, że niebawem znikną na zawsze. Jak szyć jest obecnie dostępne już tylko w drugim obiegu. Szukamy z wydawnictwem jakiegoś rozwiązania, być może coś wymyślimy, trzymaj kciuki.