Męskie szycie: T-shirt w paski

Witajcie w pierwszym poście z mojego nowego cyklu MĘSKIE SZYCIE! Jak niektórym z was wiadomo, jestem autorem trzech książek o szyciu (patrz niżej ;)

We wszystkich trzech książkach zajmuję się damską modą, tymczasem mało kto wie, że największą część swojej kariery w sieciówkach spędziłem jako projektant męskich ubrań!

Od jakiegoś czasu korci mnie powrót do męskiej mody, a jak się okazuje środowisko szyjące spragnione jest dobrych instrukcji szycia i konstruowania ubrań dla facetów. Wiem to z kilku ankiet przeprowadzonych w social mediach, z rozmów i z czatów. Okazuje się, że naszym wspólnym marzeniem jest książka o szyciu dla facetów. Jejku jak ja jestem nakręcony żeby ją napisać!!! Jednak najpierw muszę stworzyć na nią zapotrzebowanie i pokazać wydawnictwom, że rynek jest gotów na tę z pozoru mało komercyjną pozycję.

To właśnie dlatego postanowiłem rozkręcić KANAŁ YOUTUBE, na którym do tej pory sporadycznie pojawiały się różne filmiki bez struktury. Całe szczęście mój entuzjazm co do męskiego szycia podziela marka Brother, która wspiera mnie od samego początku mojej przygody z popularyzowaniem szycia w Polsce. Dzięki Brotherowi razem z Kamilem i Karolą w tym roku będziemy dla was tworzyć masę ciekawych i wesołych filmików o MĘSKIM SZYCIU. Obejrzyjcie zwiastun kanału, myślę że poczujecie blues’a ;) (LINK)

Aby filmiki nie trwały zbyt długo, formy zawsze będę opisywał tutaj, na blogu, a w filmach będę pokazywał już tylko szycie, dzielił się trickami i najprostszymi sposobami na wykończenia. A teraz przyszła pora na APEL!

JEŻELI TOBIE TEŻ ZALEŻY NA TYM, ABY KSIĄŻKA O MĘSKIM SZYCIU POWSTAŁA, PROSZĘ WPIERAJ MOJE DZIAŁANIA. WIERZĘ, ŻE RAZEM OSIĄGNIEMY TEN CEL! 

SUBSKRYBUJ KANAŁ YOUTUBE, POLECAJ FILMY W SOCIAL MEDIACH, ZOSTAWIAJ LAJKI I KOMENTARZE.

To wszystko dla przyszłych decydentów jest wyznacznikiem popularności danego tematu, wierzę że wspólnymi siłami dopniemy swego i książka powstanie! A jeśli się nie uda, to z pewnością stworzymy ciekawy i zabawny VLOG. Zaczynajmy zatem z pierwszym tematem, to jest męskie szycie więc zwracać się będę do ciebie w męskiej formie :)


JAK PRZYGOTOWAĆ FORMĘ NA T-SHIRT W PASKI


Najprostszy sposób to odbicie formy od gotowego wyrobu. O tym jak to zrobić przeczytasz w jednym z poprzednich postów (LINK). Ponieważ podczas odbijania formy mogą się pojawić pewne niedokładności, zaczniemy od omówienia tego, na co trzeba zwrócić uwagę zanim zaczniesz kroić dzianinę.

Jeżeli jednak wolisz konstruować formę od zera, bazując na swoich wymiarach zajrzyj do książki “O szyciu prosto kreatywnie i modnie”opisuję tam konstrukcję damskiego t-shirta krok po kroku. Konstruowanie męskiej formy różni się od damskiej konstrukcji, opisanej w książce, tylko dwoma punktami – w opisie poniżej zaznaczam je na różowo.

Kiedy odbijesz formę upewnij się, że wszystkie krawędzie, które będziesz zszywać razem mają tę samą długość. Przeczytaj poniższe instrukcje, które podpowiedzą ci jak skontrolować, czy rozmiary formy odpowiadają twoim oczekiwaniom:

 • Na środkowym obrazku jest forma przodu i tyłu odbita według instrukcji z książki – możesz się posiłkować tym postem (LINK).
 • A – w ten sposób kontrolujesz długość t-shirta – na sylwetce należy zmierzyć ją z przodu. Przyłóż metr do najwyższego punktu barku (środek szerokości ramienia u nasady szyi) i mierz w dół do pożądanej długości.
 • B – szerokość dekoltu tyłu i przodu powinna być taka sama.
 • C – długość i skos ramion tyłu i przodu powinny być identyczne.
 • D – Głębokość pachy powinna być taka sama w przedzie i tyle. Uwaga jeśli konstruujesz formę z moją pierwszą książką, w przypadku męskiego wykroju wyznaczając Linię Pachy do wymiaru głębokości pachy, zdjętego z sylwetki dodajemy 3 cm, w przypadku damskiej formy do tego wymiaru dodajemy tylko 2 cm. 
 • E – długość linii boku przodu i tyłu musi być jednakowa.
 • F – szerokość w klatce piersiowej i na dole powinna być taka sama. Uwaga w książce, w damskiej formie robiłem wcięcie na linii talii, w męskiej formie pomijamy ten element. Zmierz obwód klatki piersiowej i bioder, powinny być zbliżone do siebie. Wybierz większy i podziel na pół – to jest wymiar F. Linia boku powinna być linią prostą. Jeżeli planujesz model slim, na linii talii możesz formę nieco zwęzić (1 do 1,5 cm po każdej stronie). Wysokość talii na sylwetce zmierz podobnie jak wymiar A.
 • G – zmierz obwód dekoltu przodu.
 • H – zmierz obwód dekoltu tyłu.
 • I – zmierz głębokość podkroju pachy przodu (głębsza). Jeżeli zróżnicowałeś głębokość podkroju pachy przodu i tyłu, różnica w głębokości łuku powinna wynosić max 1 – 1,5 cm, w miejscu największej różnicy (patrz środkowy obrazek, lewa połówka).
 • J – zmierz głębokość podkroju pachy tyłu (płytsza).

Zajmijmy się rękawem, kieszonką i ściągaczem:

 1. Wyznacz przód P i tył T na odbitej formie rękawa. Rozpoznasz je po tym, że w przodzie główka rękawa jest bardziej wklęsła. Zwróć uwagę, czy główka (fala na górze) kończy się w przodzie i tyle na tej samej wysokości (przerywana niebieska linia). Boczne krawędzie rękawa K powinny być równej długości. Upewnij się czy dolna krawędź L, która jest obwodem wylotu rękawa, nie będzie zbyt mała lub zbyt luźna w bicepsie.
 2. Dodaj ZNACZNIK na główce rękawa, aby ułatwić sobie zszywanie elementów. Jeżeli zróżnicowałeś kształt podkroju pachy przodu i tyłu, mają one różne obwody. Odmierz obwód podkroju pachy przodu I, zaczynając od dolnej krawędzi główki rękawa przodu. Zrób znacznik (zielony punkt), następnie dla pewności sprawdź, czy od znacznika do końca główki rękawa tyłu jest wielkość J (czyli obwód podkroju pachy tyłu).  Znacznik podczas szycia powinien pokrywać się ze szwem ramieniowym w korpusie t-shirta. Następnie wyznacz szerokość podwinięcia rękawa (ciemno szary element) Proponuję 2,5 do 3 cm.
 3. Dorysuj podwinięcie w lustrzanym odbiciu. Jest to konieczne, ponieważ rękaw zwęża się ku dołowi, zatem podwinięcie powinno się rozszerzać ku dołowi, aby po zaprasowaniu go na rękaw, kształt linii boku rękawa i podwinięcia się pokrywał.
 4. Kieszonka. Zaplanuj wielkość i kształt swojej kieszonki. Następnie zaplanuj szerokość podwinięcia (ciemno szary element). Dodaj podwinięcie w lustrzanym odbiciu nad kieszonką. Gotowe.
 5. Listewka do wykończenia dekoltu, zwana ściągaczem. Może być wykonana z dzianiny ściągaczowej (bardzo sprężystej i elastycznej) wtedy może mieć nawet 2,5 cm szerokości. Jednak najczęściej trudno znaleźć dzianinę ściągaczową w idealnym odcieniu, dlatego ja używam tej samej dzianiny co na t-shirt – mniej elastycznej niż ściągaczowa. W takim wypadku listewka powinna mieć 1,2 cm, max 1,5 cm szerokości. Wymiar M to dwukrotna szerokość listewki, ponieważ przed szyciem zaprasujesz ją na pół. Forma na listewkę powinna być krótsza niż suma obwodów dekoltu przodu G i tyłu H w formie t-shirta. Jeżeli dzianina jest elastyczna (jak ściągaczowa) pomniejsz sumę obwodów nawet o 20%, w przypadku mniej elastycznych dzianin sumę obwodów należy pomniejszać jedynie o 12% do 15%.

No i prawie koniec, pozostała kwestia naddatków na szwy. Na powyższej grafice ciemno szarym obwodem zaznaczyłem naddatki. W formie przodu i tyłu t-shirta dodaj wszędzie 1 cm naddatku, jedynie na dole dodaj szerokość podwinięcia – proponuję taką samą jak w rękawie 2,5 – 3 cm. W listewce dodaj 1 cm dookoła. Pamiętaj aby wyciąć lewy i prawy rękaw, dodaj 1 cm naddatku na każdej krawędzi z wyjątkiem dolnej krawędzi – tu naddatek dodałeś już w kroku 3.

I tak przebrnęliśmy przez konstrukcję – gdybym miał to tłumaczyć na filmie, trwałby on GODZINĘ a to zdecydowanie za dużo :) Teraz pozostało mi życzyć ci udanej zabawy zarówno podczas oglądania instrukcji jak i podczas szycia! Nie zapomnij subskrybować kanału :) Do zobaczenia za dwa tygodnie, przygotowuję super temat! (NA WSZELKI WYPADEK LINK DO FILMIKU)