DIY: Najprostsza spódnica świata!

 

 

Tym razem opowiem wam o tym, jak uszyć jedną z najprostszych spódnic świata. Jednak żeby zadanie nie było zbyt łatwe, i aby dodać  spódniczce wyrazu, zadrukuję ją w grochy. Kiedy patrzę już na gotowe zdjęcia, dochodzę do wniosku, że te grochy do złudzenia przypominają mi piegi Pana Kleksa.

 

Edit: Od czasu, kiedy opublikowałem ten post dużo się zmieniło, między innymi napisałem trzy książki o szyciu. Być może jedna z nich Cię zainspiruje.

„O szyciu, prosto, kreatywnie i modnie” – w moim pierwszym poradniku omawiam konstruowanie i szycie prostych ubrań z dzianiny.

„Jak szyć spódnice i sukienki” – w kontynuacji rozgryzamy wspólnie modelowanie i szycie ubrań z tkanin. 

„SzyjeMY torebki i akcesoria” – a w najnowszej książce na warsztat wziąłem dodatki home decor, torby i plecaki. 

Zatem do wyboru do koloru – wypróbuj temat, który Cię najbardziej interesuje. Mam nadzieję, że uda mi się zarazić Cię bakcylem szycia

 NIECH ISKRY LECĄ SPOD IGŁY!

 

 

Ponieważ wiosna już zawitała, a razem z nią faza na kolory, nie mogłem się zdecydować na materiał i ostatecznie postanowiłem uszyć dwie wersje – z pomarańczowej dresówki, na chłodniejsze wiosenne dni, oraz z lekkiego bananowego batystu,  na pełnię lata.  Grochy wykonałem z folii flock – jest to rodzaj prasowanki z meszkiem, która w dotyku przypomina skórkę brzoskwini, możesz też użyć folii flex to gładkie i miększe tworzywo, lub używając termofolii przykleić grochy z innego materiału (wszystkie te tworzywa możesz kupić tutaj: http://sklep.emb.com.pl/pl/folia-flex-do-ploterow-scanncut )

 

 

Jeżeli jak ja chcesz uszyć spódniczkę dla młodej dziewuszki ( 4-5 lat) oto czego potrzebujesz:

  • 0,4 metra dresowej dzianiny z pętelką, gramatura ok. 200-300 gsm lub 0,7 metra batystu
  • kilka kolorów folii flock (wystarczy 15 centymetrowy pas z każdego koloru)
  • nożyczki
  • nici
  • szpilki
  • metr krawiecki
  • mydło krawieckie
  • guma o szerokości 3 cm (nie powinna być zbyt miękka)

Wytnij prostokąt z materiału –  jeżeli szyjesz z dresówki ,spódniczka będzie miała tylko jedną warstwę, więc potrzebny będzie pas szeroki na ok. 150 cm a wysoki na ok. 40 cm (długość spódniczki + 4 cm na pasek + 2 cm na podwinięcie krawędzi). Jeżeli zdecydowałaś się na batyst, jedna warstwa może być zbyt prześwitująca i zbyt lekka, dlatego złożymy go na pół i uszyjemy spódniczkę z dwóch warstw – wytnij pas szeroki na ok. 150 cm i wysoki na ok. 70 cm (2 x długość spódniczki + 2 cm na podwinięcie krawędzi).

 

 

Teraz przygotujemy grochy. Folię flock pociąłem na kwadraty o boku 15 cm, aby do cięcia ułożyć 4 kwadraty obok siebie, ponieważ pole cięcia mojego plotera Scan&Cut to 30 cm x 30 cm, w ten sposób za jednym zamachem mogę wyciąć koła w czterech kolorach. Wybrałem trzy rozmiary kółek o średnicach 2 cm, 3 cm i 4,5 cm. Można wycinać kółka ręcznie jednak nigdy nie będą one tak idealne, no i wycięcie tylu groszków zajęłoby mi pół dnia. A dzięki ploterowi po 10 minutach miałem pełny zestaw piegów.

 

 

Teraz najtrudniejsza część – poukładanie groszków na materiale. Wbrew pozorom, nie tak łatwo znaleźć idealną kompozycję. Proponuję z góry założyć charakter rękodzielniczy i nie starać się ułożyć groszków zbyt symetrycznie, będziesz miała przy tym więcej zabawy, a delikatny nieład wręcz leży w dziecięcej naturze.  Nie układaj groszków na górnej krawędzi – tam będzie mocno zmarszczony pasek, oraz na dolnej krawędzi  – tam podwiniemy materiał.  Poukładane groszki przyklej żelazkiem rozgrzanym do temperatury ok. 170 stopni Celsjusza (ustawienie temperatury między wełną a bawełną, bliżej bawełny) dociskając delikatnie przez 17-20 sekund. Poczekaj, aż klej ostygnie i delikatnie usuń folię zabezpieczającą meszek – unikatowa tkanina gotowa.

 

 

Teraz możemy przystąpić do szycia – to zajmie nam już tylko kilka minut! Najpierw obrzuć każdy brzeg  prostokąta overlockiem.

 

 

 

Następnie zszyj zwykłą maszyną węższe krawędzie, zostawiając niezaszyty otworek na wprowadzenie gumy do paska:

W dresowej spódniczce zaszyj tylko 1 cm od górnej krawędzi, następnie zostaw 2 cm nie zszyte i poniżej zaszyj do  samego dołu.

 

 

W batystowej spódniczce zaszyj połowę wysokości +1cm, następnie zostaw 2 cm nie zszyte i poniżej zaszyj do  samego dołu.

 

 

Podwijamy dolny brzeg:

W dresowej spódniczce zawiń dolną krawędź (tę bliżej kółek) dwukrotnie na szerokość szwu wykonanego overlockiem, aby utworzyć grubą i sztywną listewkę – dzięki niej spódniczka ładniej się ułoży na dole, przeszyj przy górnej krawędzi podwinięcia.

W batystowej spódniczce podwiń górną i dolna krawędź. Wystarczy podwinąć krawędź tylko raz na szerokość szwu overlockowego, aby spódniczka nie straciła lekkości. Szyj przy górnej krawędzi podwinięcia. Zwróć uwagę na to aby obydwie warstwy podwinąć do wewnątrz.

 

Teraz zaszyjemy pasek:

W dresowej spódniczce zaprasuj górną krawędź do wewnątrz na szerokość 4 cm, a następnie obszyj dookoła  0,5 cm od krawędzi wykończonej overlockiem (pęknięcie na tylnym szwie znajdzie się wewnątrz spódniczki – patrz zdjęcia powyżej).

W batystowej spódniczce, zaprasuj materiał wzdłuż na pół, tak aby powstał dwuwarstwowy cylinder, wykonaj szew ok. 3,5 cm od zagiętej krawędzi tworząc tunel na gumkę (pęknięcie na tylnym szwie znajdzie się wewnątrz spódniczki – patrz zdjęcia powyżej).

 

 

Teraz za pomocą agrafki wprowadź gumę do paska, przez wcześniej przygotowane szczeliny w szwach. Końcówki gumy zszyj ze sobą „na płasko”  i schowaj wewnątrz paska. Gotowe!

 

 

Szybko poszło nie? :)