Sukienka z dekoltem V i zaszewkami DIY

00-sukienka-swetrowa-v-neck-pracownia-jan-lesniak Dziś pokażę jak uszyć prostą sukienkę, jednak będą dwie nowości – instrukcja tworzenia najprostszej zaszewki na boku biustu, oraz kilka rad, które ułatwią wam, mam nadzieję, wykańczanie dekoltu V za pomocą doszytego ściągacza.

Edit: Kiedy pisałem ten post kompletnie się nie spodziewałem, że kilka lat później będę miał na swoim koncie aż cztery książki:

O szyciu prosto, kreatywnie i modnie  to poradnik dla początkujących. Omawiam w nim projektowanie i szycie damskich ubrań z dzianiny.

Jak szyć spódnice i sukienki  to książka o modelowaniu i szyciu damskich ubrań z tkanin. Pozycja dobra dla osób, które już miały kontakt z maszyną.

SzyjeMY torebki i akcesoria  to trzeci tom o szyciu akcesoriów home decor i torebek – idealna pomoc na początek przygody z szyciem.

Chce się szyć. Dzianiny to moje najnowsze dzieło o szyciu garderoby kapsułowej z dzianin w wersji damskie i męskiej – wreszcie coś dla mężczyzn!

Zatem do wyboru do koloru – wypróbuj temat, który Cię najbardziej interesuje. Mam nadzieję, że uda mi się zarazić Cię bakcylem szycia

 NIECH ISKRY LECĄ SPOD IGŁY!

Zwykle nie przepadam za drukowanymi materiałami, ale kiedy trafi się jakiś odpalony wzór potrafię zwariować – i tak właśnie było w przypadku tej dreswóki. Znalazłem ją w WYTWÓRNI Z SERCA – sklepie prowadzonym przez Kasię i Krzysztofa, dwóch pasjonatów, których poznałem podczas Brother Dealers Day. Sprowadzają oni do swojego sklepu dzianiny bawełniane, zadrukowane cyfrowo – to jest ekstra, bo cyfrowy druk zwykle wykonywany jest na materiałach z dużą domieszką poliestru, rzadziej na czystej bawełnie. Przeglądając ich ofertę wypatrzyłem ten odpał – cienką, pętelkową, bawełnianą dresówkę z dodatkiem elastanu, zadrukowaną w swetrowe warkocze połączone z kolorowymi paskami – no po prostu szał! Z tego można uszyć tylko coś z przymrużeniem oka. Zatem dla kontrastu do swetrowej faktury postanowiłem, że będzie to sukienka mini, z kolei kolorowe paski i dzianina kazały mi iść troszkę w stronę sportowo-młodzieżową. No i żeby nie było tak do końca jak w lodziarni  (chodzi mi o kolory tych pasków ;P – bo jest: morela, wanilia, truskawka, malina i poziomka) dekolt i rękawy wykończyłem jednolitym kolorem (cytryną, dla równowagi słodkości ;). Dzięki temu, że zróżnicowałem szerokość ściągaczy, mają one bardziej smukłe kształty podkreślając łuki dekoltu i pach – taki zabieg sprawia, że kiecka jest dużo bardziej kobieca niż z prostymi, równej szerokości, wykończeniami – diabeł tkwi w szczególe. 29-sukienka-swetrowa-v-neck-pracownia-jan-lesniak Kiedy skończyłem szyć i posłałem zdjęcie do przyjaciółki, od razu mi napisała, że w tym musi zapozować Afrykanka! Długo nie musiałem się zastanawiać kogo poprosić – Ewkę poznałem chyba dwa lata temu, kiedy przyszła ze swoją siostra Anią i z butelką wina do naszego świeżo otwartego schowroomu  – mieliśmy świętować własnie to otwarcie.  W pewnym momencie Ewka zaczęła mierzyć odjechane kiecki, do dziś wyraźnie pamiętam ją w czerwonej miniówie z motylami na biodrach! WOW. Nie widzieliśmy się od tamtej pory, ale co? Raz kozie śmierć. Oczami wyobraźni już ją jwidziałem w tej swetrowej sukience. Zgodziła się od razu – dziś wiem dlaczego, ona ma to we krwi – kiedy stanęła przed aparatem puściłem Lambadę i po pięciu minutach, miałem więcej dobrych ujęć niż potrzebuję. No i Kaśka (przyjaciółka) miała rację – sami powiedzcie czy Ewa nie wygląda w tej kiecce ŚWIETNIE!! Przygotuj:
  • Dzianinę szeroką na około 1,5 m , długość zależy od długości sukienki (długość sukienki + 20 cm zapasu).
  • Dzianinę na wykończenia – wystarczy 20 cm dzianiny z elastanem lub ściągaczowej, dopasuj grubość do podstawowej dzianiny.
  • Papier do form, linijkę i ołówek.
  • Nici, nożyce krawieckie, szpilki, metr krawiecki, mydło krawieckie.
  • Twój t-shirt, wybierz dopasowany, ale nie zbyt obcisły model, długi do połowy pośladków. Użyjemy go jako podstawy do formy, dlatego musi dobrze oddawać wymiary twojego ciała.  Jeżeli szyjesz sukienkę z mocno elastycznej dzianiny t-shirt może być bardziej dopasowany.
Forma: Możesz uszyć sukienkę bez zaszewki, jednak obcisłe rzeczy mogą się marszczyć na plecach, oraz w okolicach pachy z przodu, szczególnie przy większym biuście. Jeśli chcesz przygotować zaszewkę, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami i uszyj prototyp góry sukienki, aby sprawdzić szerokość i położenie zaszewki. 1. Odbij formę od t-shirta, o tym jak to zrobić przeczytasz tutaj: LINK. Przygotuj formę na połowę t-shirta, zaznacz dekolt przodu i tyłu. Zmierz dół twojego t-shirta, powinien on mieć 1/4 szerokości twoich bioder, jeżeli jest węższy poszerz formę. 2. Najpierw przygotuj formę na tył sukienki, podane wymiary są dobre dla rozmiaru 36/38 ale wszystkie możesz modyfikować według swoich potrzeb:
  • A – ustal długość od najwyższego punktu barku – na formie jest to najwyższy punkt dekoltu, na ciele to zakręt między szyją a ramieniem – mierz długość z tyłu sylwetki.
  • B – ustal szerokość dołu sukienki, najlepiej żeby była nieco węższa niż w biodrach (1 – 2 cm), aby miała ołówkowy kształt. Jeżeli najszerszy punk twojej sylwetki wypada na wysokości ud, a nie na wysokości pupy, nie zwężaj sukienki – zrobisz to podczas przymiarki i dopasujesz do swojego ciała.
  • C ustal środek ramienia.
  • D ustal szerokość ramiączka, tak aby jego  środek wypadał na środku ramienia. Pamiętaj, że doszyjesz jeszcze ściągacze (około 1 cm w dekolcie o około 3 cm na ramieniu). Narysuj nowy dekolt – tak aby przeciął linię środka tyłu pod kątem prostym, oraz narysuj nowa pachę – płynny łuk.
3. Przerysuj gotową formę tyłu sukienki. 4. Zacznij rysowanie przodu na bazie połówki t-shirta.
  • E ustal głębokość dekoltu V – pamiętaj, że doszyjesz ściągacz, który na dnie dekoltu będzie miał około 3 cm szerokości.
  • F i G ustal tzw. punkt gorsu, czyli miejsce, w którym skończy się zaszewka. W przypadku zaszewki bocznej jest to punkt środka biustu przesunięty w stronę pachy o około 3 cm, możesz albo odmierzyć metrem odcinki na ciele, albo założyć t-shirt z którego odbijałaś formę i zaznaczyć na nim mydłem ten punkt, a następnie przenieść go na formę. Jeżeli mierzysz na ciele: F – to odległość od najwyższego punktu barku do szczytu biustu, G to połowa szerokości między szczytem jednej i drugiej piersi (tak zwany rozstaw gorsu) powiększona o 3 cm – aby końce zaszewek nie wylądowały zbyt blisko siebie.
  • H to długość równa szerokości zaszewki, dla drobnego biustu wystarczy 4 cm, dla większego 6, dla bardzo dużego 8. Wydłuż długość  przodu sukienki w stosunku do długości tyłu – w przypadku obcisłej sukienki, przód unosi się na biuście, dlatego musi być nieco dłuższy. Dzięki zaszewce, boki tyłu i przodu będą równej długości, a po jej zaszyciu powstanie wypukłość na biust.
  • I to wysokość na jakiej zaszewka kończy się pod pachą – około 4 cm.
5. Połącz punkt gorsu z wysokością zaszewki pod pachą rysując ramię zaszewki (niebieska linia na rysunku) . Odmierz szerokość swojej zaszewki  (J = H) i narysuj drugie ramię zaszewki (różowa linia na rysunku). 6. Odetnij górną część sukienki na linii górnego ramienia zaszewki. Przypnij pinezką papier w punkcie gorsu – będzie on osią obrotu w kolejnym punkcie. 7. Zamknij zaszewkę – czyli przekręć górę sukienki tak, aby górne i dolne ramię zaszewki się zetknęły, jest bardzo ważne aby punkt gorsu w górnej i dolnej części sukienki się stykały – ten punkt to oś obrotu! 8. Przyłóż wyciętą formę tyłu sukienki tak, aby linie środka i dołu oraz dno pachy w obydwóch elementach się pokryły (tył to niebieski obrys na rysunku). Dorysuj do formy przodu linię boku (K) zgodną z linią boku elementu tyłu. 9. Zmaż część dolnego ramienia zaszewki wystającą poza linię boku, do górnego elementu sukienki doklej różowy fragment, aby forma przodu i tyłu zgadzały się kształtem na boku. 10. Przekręć górny element sukienki z powrotem do wyjściowej pozycji z punktu 6, pamiętaj aby osią obrotu był punkt gorsu. 11. Gotowa forma na połowę przodu z zaszewką. 12. Dodaj lustrzane odbicie przodu. Zmierz obwód dekoltu przodu M, oraz pachy O. Mierz układając metr w pionie wzdłuż krawędzi – zobacz jak mierzyć dekolt w jednym z poprzednich postów LINK 13. Do formy tyłu również dodaj lustrzane odbicie i zmierz obwody dekoltu N i pachy P – jeżeli nie różnicowałaś/łeś pach O i P będa takie same. 14 elementy do wykończeń, przed szyciem będą zaprasowane wzdłuż na pół:
  • Prostokąt to listewka do wykończenia dołu: R to szerokość dołu przodu + szerokość dołu tyłu pomniejszone o 5-8%, aby listewka nieco zbierała dół sukienki, S to 2 x szerokość listewki.
  • Kolejny element to ściągacz do dekoltu: T to (M+N) – 10 do 20 % – obwody dekoltów trzeba pomniejszyć o 10-20%, zależy to od stopnia rozciągliwości ściągacza: im bardziej elastyczny ściągacz, tym krótszy powinien być pasek. Więcej o tym jak zmierzyć obwód dekoltu i dopasować ściągacz przeczytasz w jednym z poprzednich postów LINK . U to 2 x szerokość ściągacza na dnie dekoltu = 8 cm, W to 2 x szerokość ściągacza z tyłu = 1,5 cm
  • Dwa ostatnie elementy do ściągacze do pach: Y to 2 x szerokość ściągacza na ramieniu = 6 cm,  X to 2 x szerokość ściągacza na dnie pachy 1 cm. Z to (O+P) – 10 do 20 % – podobnie jak długością ściągacza w dekolcie.
Krojenie: Wytnij wszystkie elementy z 1 cm dodatku na szwy dookoła. Wszystkie powinny się rozciągać w szerz (układaj je na dzianinie w takim kierunku, jak na ostatnim rysunku z formami). UWAGA nie wycinaj zaszewek, odrysuj je ale materiał wytnij przedłużając naddatki boku – patrz zdjęcie niżej. Szycie: zaczniesz od zaszewek. Można je po prostu złożyć na pół wzdłuż osi zaszewki zszyć ramiona zaszewki razem. Możesz też pomóc sobie fastrygą: Wbij igłę w szczyt zaszewki od prawej strony sukienki na lewą. Wykonaj fastrygę „drabinkę” tak, aby po lewej stronie nici układały się wzdłuż ramion zaszewki a po prawej w poprzek – pionowe szwy po prawej stronie powinny być w miarę prostopadłe do osi zaszewki. Kiedy pociągniesz za obydwie końcówki nici fastryga zamknie się i spowoduje, że ramiona zaszewki pokryją się idealnie. Zszyj zaszewki zaczynając od boku i kończąc na biuście, ważne aby szyć dokładnie i do samej krawędzi materiału aby uniknąć szczypanki na szczycie zaszewki. Końcówka szwu powinna łagodnie zbliżać się do krawędzi – jeżeli szew przetnie krawędź pod zbyt ostrym kątem powstanie lejek po prawej stronie. Zepnij tył i przód, po wykonaniu zaszewek formy już nie będą idealnie do siebie pasować, jednak ramiona i boki maja identyczny kształt. Zszyj ramiona i boki. Szyj na overlocku lub na zwykłej maszynie używając szwy zyg-zak. Teraz pora na dekolt! Zaprasuj listewkę wzdłuż na pół. Przyłóż szerszą końcówkę do dekoltu, tak aby obcięte krawędzie były skierowane do dna dekoltu a zagięcie w górę. wsuń listwwkę pod dekolt na 1 cm tak, aby jej szpic znalazł się na środku dekoltu (pod spodem – patrz ostatnie zdjęcie). Narysuj pionowa linię od dna dekoltu. To samo zrób z drugą końcówką. Zetknij końcówki ze sobą tak, aby pionowe linie wypadały w szpicu dekoltu, a naddatki ułóż do góry. Pionowe linie, to linie na których zszyjesz końcówki listewki aby uzyskać kształt V, powinny one wypadać symetrycznie na obydwóch końcówkach. Ułóż listewkę tak, aby pionowe linie wypadały dokładnie na szpicu dekoltu, a naddatki ustawione były do góry. Pozostała część listewek powinna być ułożona w kształt dekoltu V. W ten sposób sprawdzasz czy pionowe linie szycia są pod dobrym kątem, jeżeli wszystko się zgadza (listewki układają się zgodnie z kształtem dekoltu) przejdź do następnego kroku, jeżeli potrzeba zmień kąt pod jakim będą zszyte ze sobą końcówki listewki. Odetnij niepotrzebne naddatki – pamiętaj aby pozostawić 1 cm na szwy. Teraz złóż listewke na pół tak, aby prawa strona materiału znalazła się wewnątrz. Zszyj ze sobą końcówki. Po wywinięciu na prawą stronę, i złożeniu wzdłuż zaprasowania na pół, otrzymasz kształt dekoltu V. Odetnij niepotrzebne naddatki, ja dodatkowo trochę złagodziłem szpic. Teraz najtrudniejsza część. Aby doszyć ściągacz V trzeba się trochę nagimnastykować. Ułóż lamówkę tak, aby ostry szpic dekoltu sukienki i lamówki się stykały i przypnij szpilką. Wbij igłę maszyny na szwie w lamówki, w odległości 1 cm od krawędzi – to nakłucie to będzie samo dno dekoltu – tu będzie szpic. Usuń szpilkę. Teraz podnieś stopkę, i okręć lamówkę tak, aby jej krawędź pokryła się z krawędzią dna dekoltu. Wykonaj przeszycie na długości około 3 cm, pamiętaj o mocowaniach na początku i końcu szwu (szycie przód-tył). Pierwsze przeszycie gotowe. Teraz natnij naddatek w dnie dekoltu sukienki tak, aby rozciąć szpic w pionie i skończyć nacięcie ok 2 mm od początku szwu. Wbij igłę maszyny w dokładnie tym samym punkcie co za pierwszym razem – na początku poprzedniego szwu. Podnieś stopkę i tym razem okręć sukienkę tak, aby krawędź dekoltu i lamówki po drugiej stronie szpica się pokryły. Za pomocą pęsetki wygładź dzianinę sukienki pod spodem, w tym miejscu bardzo łatwo o zakładkę, upewnij się że sukienka leży gładko pod lamówka i pod stopką. Wykonaj Przeszycie na długości około 3 cm. Jak widzicie na zdjęciu poniżej, nawet ja trochę krzywo to zszyłem, ale jeżeli po prawej stronie wszystko wygląda dobrze to krzywościami się nie przejmujemy ;P Najgorsze za tobą. Teraz pozostałą część dekoltu upnij, równomiernie rozprowadzając miedzy szpilkami, różnicę w obwodzie lamówki i dekoltu. Przyszyj najpierw na zwykłej maszynie delikatnie rozciągając lamówkę do szerokości dekoltu, ale nie naciągając przy tym dekoltu. Ściągacze w pachach. Złóż listewki na pół tak, aby prawa strona materiału znalazła się wewnątrz. Zszyj ze sobą krótsze krawędzie. Następnie zaprasuj listewki wzdłuż na pół. Upnij je wokół pach podobnie jak lamówkę w dekolcie. Najszerszy punkt na szczycie ramienia, najwęższy na dnie pachy. Po przyszyciu zetnij overlockiem naddatki we wszystkich wykończeniach. Jeżeli po zaprasowaniu naddatki się wywijają dodaj przeszycie po wierzchu dookoła dekoltu i pach, aby przytrzymać naddatki pod spodem. Przygotuj listewkę do wykończenia dołu: złóż pasek na pół tak, aby prawa strona materiału znalazła się wewnątrz. Zszyj ze sobą krótsze krawędzie. Następnie zaprasuj pasek wzdłuż na pół. Upnij go dookoła dołu sukienki tak, aby obcięte krawędzie paska i sukienki się stykały. Rozprowadź równomiernie miedzy szpilkami, różnicę w obwodach paska i dołu sukienki. Tu szew jest prosty więc możesz szyć od razu na overlocku. Po przyszyciu zaprasuj pasek w dół. Sukienka jest Gotowa!!! No to był level 3,5 myślę, że jeżeli chodzi o szycie i o konstrukcję to póki co największy wyzwanie jakie przed wami postawiłem do tej pory – rozwijamy się! Niby rosta sukienka a tyle zabawy co? Powodzenia z dekoltami V i zaszewkami!!