DIY: T-shirt z nadrukiem dla niej i dla niego!

Ha! NA-RESZ-CIE jest coś dla chłopaków :). Być może z opóźnieniem, ale dotrzymuję obietnic. To pierwszy tutorial z cyklu, który rozpoczynam – raz w miesiącu chcę przygotowywać instrukcję “dla niej i dla niego”. A pozować będą mi znajomi, ci sparowani oczywiście ;P. Dzisiaj Kasia i Olek , Kaśka jest koszykarką a Olek piłkarzem, a właściwie to już trenerem (między innymi moim – stąd się znamy ;) wpadli do pracowni, z rozwianym włosem, w pędzie między treningami. Poszło nam błyskawicznie. I teraz jestem podjarany pomysłem cyklu i w ogóle bardzo lubię ten tutorial. Do dzieła! Pokażę wam dwa sposoby szycia t-shirta, a na koniec zrobimy na nim nadruk.

Edit: Od czasu, kiedy opublikowałem ten post dużo się zmieniło, między innymi napisałem trzy książki o szyciu, być może jedna z nich Cię zainspiruje.

“O szyciu, prosto, kreatywnie i modnie” – w moim pierwszym poradniku omawiam konstruowanie i szycie prostych ubrań z dzianiny.

“Jak szyć spódnice i sukienki” – w kontynuacji rozgryzamy wspólnie modelowanie i szycie ubrań z tkanin.

“SzyjeMY torebki i akcesoria” – a w najnowszej książce na warsztat wziąłem dodatki home decor, torby i plecaki.

Zatem do wyboru do koloru – wypróbuj temat, który Cię najbardziej interesuje. Mam nadzieję, że uda mi się zarazić Cię bakcylem szycia

 NIECH ISKRY LECĄ SPOD IGŁY!

A wracając do t-shirtów, przygotuj:

 • Na każdy t-shirt 1 m bawełnianej dzianiny typu dżersej – ja swoją kupiłem w Outlecie Tkanin.
 • 20 cm dzianiny ściągaczowej w dobranym kolorze – w dobrych sklepach jeżeli sprzedają dzianinę, dostępne są również ściągacze do pary (w Outlecie Tkanin akurat się skończył, ale znalazłem biały w swojej pracowni).
 • Papier do form, linijkę, ołówek.
 • Nożyce krawieckie, metr krawiecki, znikający pisak do tkanin, szpilki, nici
 • Swój t-shirt. Wybierz dopasowany, ale nie zbyt obcisły model. Użyjemy go jako podstawy do formy.

02

 • 0,5 m folii samoprzylepnej, najlepiej przezroczystej – do szablonu nadruku
 • Ploter Scan&cut, a jeżeli nie posiadasz plotera, nożyk (najlepiej na sztyfcie) i matę samogojącą.
 • Farbę do tkanin i pędzel.

03

Forma i krojenie:

Najpierw przygotuj formę na t-shirt, o tym jak to zrobić przeczytasz w jednym z poprzednich postów ( LINK ). Forma damska od męskiej różni się tylko rozmiarem i wcięciem w talii, które odrysujesz od swojego t-shirta, pozostałe kroki są takie same. Na obrazku poniżej:

 1. Forma odbita według instrukcji spod linku.
 2. Przerysuj osobno formę przodu (głębszy dekolt i pacha) dodając drugą połówkę w lustrzanym odbiciu, aby otrzymać symetryczny kształt całości. Następnie dodaj dodatki na szwy (niebieska linia) – 1 cm na bokach, ramionach, w dekolcie i pachach, oraz 3 cm na podwinięcie na dole.
 3. Dokładnie to samo zrób z formą tyłu (płytszy dekolt i pachy).
 4. Odbita forma rękawa według instrukcji spod linku.
 5. Na dole rękawa zaznacz podwinięcie o szerokości 3 cm (ciemno szary element) i dorysuj ten fragment w lustrzanym odbiciu na dole rękawa.
 6. Dodaj 1 cm naddatku na bokach i wokół główki rękawa. Pamiętaj aby wyciąć dwa rękawy, w lustrzanym odbiciu (lewy i prawy).

forma-t-shirt

Wytnij formy z materiału w taki sposób, aby dzianina rozciągała się w poprzek t-shirta i rękawów (czyli na zdjęciu poniżej – z góry na dół). Z dzianiny ściągaczowej wytnij pasek szeroki na 4 cm, jeżeli chodzi o długość to  powinien on być o 10-18% krótszy niż obwód dekoltu t-shirta. Zależy to od stopnia rozciągliwości: im bardziej elastyczny ściągacz, tym krótszy powinien być pasek. Więcej o tym jak zmierzyć obwód dekoltu i dopasować ściągacz przeczytasz w jednym z poprzednich postów ( LINK – w tej sukience zaniżałem długość tylko o 8-12%, ponieważ do wykończenia dekoltu używałem dżerseju, który jest mniej elastyczny niż dzianina ściągaczowa).

Szycie sposób 1:

Po Wycięciu złóż rękawy na pół i zepnij boczne krawędzie. Ściągacz złóż na pół i zepnij krótsze krawędzie. Przód i tył t-shirta ułóż na sobie tak, aby stykały się prawą stroną materiału, zepnij ramiona i boki.

04

Do szycia dzianiny najlepiej użyć overlocka, ale jeżeli go nie posiadasz szyj na zwykłej maszynie ściegiem zygzakowym. Zszyj pospinane krawędzie, ścinając około 0,5 cm.

05

Obrzuć dół t-shirta overlockiem (ścinając około 0,5 cm) , a następnie zaprasuj dół o 2 cm na lewa stronę. Jeżeli szyjesz na zwykłej maszynie nie obrzucaj brzegu, zaprasuj najpierw 1 cm, a potem drugi raz zaprasuj 2 cm, tak aby surowa krawędź schowała się w podwinięciu.

06

To samo zrób z rękawami.

07

Na zwykłej maszynie przyszyj podwinięte krawędzie, ustawiając stopkę n podwinięciu. Ja używam do tego ściegu zygzakowego, ponieważ te krawędzie będą rozciągane i szew musi być elastyczny. Możesz tez użyć ściegu do dżerseju (o rysunku błyskawicy). Inny sposób to przeszycie po prawej stronie podwójną igłą, wtedy pod spodem powstaje drabinka podobna do coverlocka (w tym wypadku nie obrzucaj overlockiem, i zaprasuj 3 cm do wewnątrz).

08

Doszyj rękawy. Koszulkę pozostaw na lewej stronie, a rękawy wywiń na prawą. Ustal gdzie jest przód rękawa a gdzie tył (główka przodu jest mocniej podcięta – w niektórych t-shirtach nie ma różnicy między przodem i tyłem rękawa). Wsuń rękawy do otworów pach w taki sposób, aby przód rękawa zetknął się z przodem t-shirta, zepnij krawędzie główki rękawa i pachy. Szpilki wepnij po wewnętrznej stronie rękawa.

09

Szyj w taki sposób, aby stopka znajdowała się wewnątrz rękawa.

10

Ściągacz:

Po zszyciu krótszej krawędzi, zaprasuj listewkę wzdłuż na pół.

11

Upnij listewkę wokół dekoltu, tak aby nieobrębione krawędzie w dekolcie stykały się z podwójnymi, nie obrębionymi krawędziami listewki. Jest ona krótsza, więc upnij ją tak, aby nadmiar obwodu dekoltu równomiernie rozprowadzić na całej listewce – między szpilkami powinna być naprężona listewka i nieco luźniejszy fragment dekoltu. Zszywając je ze sobą, będziesz rozciągać listewkę do długości fragmentu dekoltu. Dzięki temu po szyciu i zaprasowaniu, ściągacz „położy się” na łukach, i będzie trzymał kształt dekoltu. Jeżeli naciągniesz zbyt mocno pojawią się zmarszczki wokół dekoltu, jeżeli naciągniesz zbyt słabo, ściągacz będzie odstawał.

12

Szyj ustawiając stopkę na listewce ściągacza i kontrolując jego szerokość. Po przyszyciu zaprasuj, jeżeli szew się wywija, wykonaj na zwykłej maszynie przeszycie wokół dekoltu. Gotowe!

13

Szycie sposób 2:

Zszyj ze sobą tylko ramiona przodu i tyłu, i rozłóż t-shirt na płasko. Dopasuj odpowiedni rękaw do odpowiedniej pachy (przód rękawa ma bardziej podcięta główkę).

14

Dosyć gęsto upnij rękaw szpilkami, jeżeli robisz to pierwszy raz, sfastryguj przed szyciem.

15

Po Przyszyciu rękawa, złóż t-shirt na pół. Zepnij ze sobą boki i rękawy, tak aby szwy pod pachą na przodzie i tyle się stykały. Jednym szwem połącz boki i rękawy.

16

Rękawy i dół wykończ tworząc listewkę: wywiń t-shirt na prawa stronę, dolną krawędź odwiń w górę na 5 cm (2 x szerokość listwy + 1 cm na szew). Następnie odegnij górną krawędź wywiniętej listwy w dół, składając ją na pół. Zepnij dolną krawędź – powinny tam być 3 warstwy dzianiny.

17

Tak samo upnij krawędzie w rękawach. Wywiń t-shirt na lewą stronę i przeszyj spięte krawędzie (te 3 warstwy dzianiny), szyj ustawiając stopkę na złożonej listewce. Szyj na samej krawędzi nie ścinając zbyt dużo.

18

Po zszyciu odprasuj listewki w dół.

19

Ściągacz doszyj w taki sam sposób jak w męskim t-shircie.

Nadruk:

Przygotuj projekt nadruku. Przekształcisz go w szablon do wypełnienia farbą, zatem ważne, aby był z pełnych plam (bez przecierek, cieniowań i innych fotograficznych efektów).  Na swój pierwszy nadruk, najprostsze są napisy lub proste obrazki. Czcionkę do napisu możesz wybrać na stronie Dafont.com  ta, której użyłem nazywa się Couture, i jest dostępna do osobistego użytku za free. Jeżeli wolisz obrazek, możesz go narysować, lub poszukać grafiki w google (dodaj dopisek “back and white clip art”).

Z foli samoprzylepnej wytnij szablon, ja używam plotera Scan&cut, wtedy trwa to zaledwie minutę i mój projekt jest wycięty bardzo dokładnie.

20

Jeżeli nie masz plotera wytnij szablon za pomocą nożyka – kiedyś robiłem to drukując napis na kartce, a następnie przerysowywałem go na folię, na szybie podświetlonej przez lampę lub słońce. Wycinając zachowaj takie elementy jak brzuszek literki “O” trzeba go dokleić do szablonu.

21

Zaplanuj umiejscownienie nadruku na t-shircie i przyklej folię. Najprościej jest przykleić krawędź i potem stopniowo odklejać papier spod folii, doklejając folię do dzianiny. Następnie uzupełnij szablon o brakujące elementy (jak brzuszek “O”) wszystkie miejsca, gdzie nie powinna się dostać farba muszą zostać przyklejone do dzianiny.

22

Żeby farba nie dostała się pod szablon, folię musisz przyprasować, aby się zassała do dzianiny. Użyj żelazka rozgrzanego do temperatury bawełny, ale prasuj przez cienką szmatkę mocno dociskając – zrób najpierw test, aby się upewnić czy folia się nie stopi. To, że folia jest już zassana poznasz po tym, że na jej powierzchni odbije się faktura dzianiny ( na zdjęciu po lewej, folia jest jeszcze gładka – nie zassana; na zdjęciu po prawej widać już fakturę dzianiny, folia jest zassana).

23

Wypełnij szablon farbą. Ja używam polskich farb Profil, i jestem z nich zadowolony. Nakładaj farbę pędzlem, zsuwając ja z szablonu na dzianinę – unikaj ruchów pędzlem w przeciwnym kierunku ( z dzianiny na szablon), aby w razie nieszczelności nie wprowadzić farby pod folię.

24

Pozostaw t-shirt do wyschnięcia nadruku (kilka godzin – w przypadku każdej farby czas jest inny – poszukaj info na opakowaniu).

25

Po wyschnięciu usuń folię – najprawdopodobniej szablon się zniszczy. Zaimpregnuj farbę żelazkiem (dokładnej informacji o procesie szukaj na opakowaniu farby).

26

GOTOWE! Trochę roboty było, ale jaka radocha nosić swój własny t-shirt, i do tego z nadrukiem własnego projektu!! Udanego szycia.

A może sprezentujecie takie wdzianko swoim mężczyznom, albo swoim kobietom pod choinkę co?

27