DIY: Worek żeglarski !

 

 

Męskie szycie zaczęliśmy od worka żeglarskiego, a że Chłopakom nie spodobało się płótno w paski, które specjalnie na tę okazję sprowadziłem, zostałem z mini belką . Woleli surówkę,, uwierzycie!? No ale surówkę można zafarbować (co też zrobiliśmy).  Dziewczyny zażyczyły sobie również worków żeglarskich, bo w sumie to fajniejsze niż torba na zakupy :P

Ponieważ miałem płótno do zużycia, absolwentki chcą szyć worki, no i w czerwcu prowadziłem w Outlecie Tkanin na Czerniakowskiej  w Warszawie warsztaty na ten temat właśnie ( obserwujcie ten sklep, bo coś czuje, że będzie to kultowe miejsce :), postanowiłem przygotować porządny instruktarz. Oto i on.

 

Edit: Od czasu, kiedy opublikowałem ten post dużo się zmieniło, między innymi napisałem trzy książki o szyciu. Być może jedna z nich Cię zainspiruje.

„O szyciu, prosto, kreatywnie i modnie” – w moim pierwszym poradniku omawiam konstruowanie i szycie prostych ubrań z dzianiny.

„Jak szyć spódnice i sukienki” – w kontynuacji rozgryzamy wspólnie modelowanie i szycie ubrań z tkanin. 

„SzyjeMY torebki i akcesoria” – a w najnowszej książce na warsztat wziąłem dodatki home decor, torby i plecaki. 

Zatem do wyboru do koloru – wypróbuj temat, który Cię najbardziej interesuje. Mam nadzieję, że uda mi się zarazić Cię bakcylem szycia

 NIECH ISKRY LECĄ SPOD IGŁY!

 

 

Wracając do posta: Lato, Wakacje, wycieczki, spacery, leżakowanie – to wszystko nas czeka w najbliższym czasie. Czy nie byłoby fajnie zapakować  prowiantu i akcesoriów urlopowicza do nowiutkiego worka żeglarskiego? To prosta torba, która może również służyć za plecak, w dodatku w zależności od koloru i nadruku może być damska, męska, dziewczęca lub chłopięca – wszystko zależy od Twojej wyobraźni i pomysłu.  Ja podpowiem jak go uszyć.

Potrzebujesz:

  • 1 m drelichu, lub 2 m płótna leżakowego (jest ono wąskie dlatego,  zużyjesz większą długość)
  • 1 m bawełnianej mocnej podszewki
  • 2 m liny
  • zamek 20 cm
  • akcesoria do wykonania nadruku (folia flex lub folia samoprzylepna i farby do tkanin)
  • akcesoria do szycia (nożyczki, nici, szpilki, metr, mydło krawieckie, agrafka)

 

 

Ja uszyję worek tak, aby lewa strona płótna była wierzchnią stroną worka – na lewej stronie lniana osnowa, w naturalnym kolorze, jest bardziej widoczna  i daje efekt mżącego koloru.

Przygotuj formę  – prostokąt o wymiarach 22cm x 40cm, do jego węższego boku dorysuj trójkąt równoramienny wysoki na 11 cm – to wymiary worka żeglarskiego dla dorosłej osoby.

Tak przygotowaną formę odrysuj na drelichu 4 razy, w taki sposób aby dłuższe boki się stykały a trójkąty ustawione były w dół, otrzymasz formę odwróconej korony (ja trójkąty musiałem dosztukować , ponieważ moje płótno było szerokie tylko na 45 cm) wytnij tę formę z centymetrowymi dodatkami na szwy.  Dokładnie taką samą formę wytnij z podszewki. Dodatkowo przygotuj pas drelichu o wysokości 12 cm i długości  90 cm (z niego zrobimy tunel na linę – do zamykania worka) oraz prostokąty 10 cm x 12 cm (na stoper) i 10 cm x 20 cm (pętla na linkę). Z podszewki wytnij prostokąt 26 cm x 20 cm (na kieszonkę) i rozetnij go wzdłuż – tam gdzie chcesz umieścić zamek.

 

 

Przygotuj kieszonkę. Obrzuć overlockiem krawędzie. Zszyj ze sobą te krawędzie, które wcześniej rozcięłaś zostawiając 1,5 cm naddatku. Na tym szwie wykonaj dodatkowe mocowania: ułóż zamek na szwi i zaznacz jego początek i koniec – w tych miejscach powinny być dodatkowe mocowania. Rozprasuj naddatki na boki i połóż na nich zamek, tak aby prawa strona ząbków zetknęła się ze szwem. Używając stopki do zamków, przyszyj zamek dookoła. Odwróć kieszonke na druga stronę i rozpruj szew nad zamkiem  na przestrzeni pomiędzy dodatkowymi mocowaniami.

 

 

Zaprasuj krawędzie kieszonki o 1 cm  i naszyj ją na podszewkę, na środku szerokości formy podszewki, około 6 cm od góry.

 

 

Teraz zszyj pętlę, stoper i przygotuj tunel. Pętla: podwiń dłuższe krawędzie po 1 cm, i zaprasuj prostokąt wzdłuż na pół, tak aby podwinięte krawędzie się pokryły i  zszyj te krawędzie. Zaprasuj pasek na pół w szerz. Stoper:  podwiń dłuższe krawędzie po 1 cm, i zaprasuj krawędzie do środka, przeszyj przy zagięciach. Tunel: obrzuć overlockiem krótsze krawędzie i zaprasuj je po 1 cm do wewnątrz i przeszyj, a następnie zaprasuj cały pas wzdłuż na pół.

 

 

Na zewnętrznej warstwie worka zrobimy nadruk. Przygotowałem grafikę z kotwicą, za pomocą plotera Scan&cut wyciąłem ją z folii flex, umieściłem na środku formy worka.

 

 

 

Nadruk naprasowałem żelazkiem rozgrzanym do temperatury 160 stopni Celsjusza, dociskając delikatnie przez około 17 – 20 sekund, pamiętaj aby folie transportową delikatnie usuwać jeszcze na gorąco.  Jeżeli nie posiadasz plotera, możesz wyciąć szablon nadruku z folii samoprzylepnej, przyklej ją do materiału i przez cienką szmatkę zaprasuj, tak aby folia zassała się do tkaniny, wypełnij szablon farbą, kiedy wyschnie zedrzyj folię i zaimpregnuj farbę żelazkiem –  dokładną instrukcję robienia nadruku znajdziesz w poście o t-shicie (LINK).

 

 

Zszyj worek, zagnij zewnętrzne krawędzie korony do środka tak aby po każdej stronie, skrajny trójkąt pokrył się z kolejnym – powstanie połowa korony z podwójnej warstwy materiału, z rozcięciem w wierzchniej warstwie. Zszyj teraz skrajne ramiona lewego i prawego trójkąta, a następnie obrzuć  na overlocku.

 

 

Rozłóż zszyte trójkąty tak aby wykonany szew znalazł się na środku i zetknij lewe trójkąty z prawymi tak aby pozostałe nie zaszyte ramiona się zetknęły, i żeby szew lewy położył się na prawym. Zszyj ze sobą pozostałe ramiona trójkątów, a następnie zacznij zszywać bok worka na około 2 cm. W tym miejscu wsuń między dwie warstwy materiału pętlę, tak aby zagięcie na pętli znalazło się wewnątrz worka, a krawędzie boku worka pokrywały się ze strzępiącymi się krawędziami pętli. Szyj wszystkie warstwy razem, trzykrotnie wykonując szew – dla wzmocnienia, i zaszyj bok worka do końca.

 

 

 

Zszyj podszewkę – tak samo jak wierzch, jednak pozostaw nie zaszyty fragment na dnie na około 15 cm, i pomiń wszywanie pętli. Wywiń podszewkę na prawą stronę.

 

 

Przypnij tunel szpilkami wewnątrz wierzchniej części worka, wywiniętej na lewą stronę, dookoła otworu, tak aby strzępiące się krawędzie paska i krawędź otworu worka pokrywały się ze sobą. Teraz podszewkę wywinięta na prawą stronę umieść wewnątrz worka i dopnij krawędź jej otworu wokół otworu worka, do którego przypięty jest już tunel – tunel powinien się schować między podszewką a zewnętrzną warstwą worka, które stykać się powinny ze sobą prawymi stronami materiałów .

 

 

Wykonaj przeszycie dookoła otworu łącząc wszystkie cztery warstwy materiału (wierzch, dwie warstwy tunelu i podszewkę).

 

 

Przez niezaszyty fragment podszewki wywiń worek na prawą stronę.

 

 

Zaszyj pęknięcie w podszewce, zaginając naddatki do wewnątrz i wykonując  widoczny szew na samej krawędzi. Wsuń podszewkę do worka.

 

 

Zaprasuj krawędź podszewki i wierzchu w dół, wokół tunelu i wykonaj przeszycie wzmacniające 0,5 cm poniżej tunelu.

 

 

Za pomocą agrafki wsuń linę do tunelu i przewlecz przez pętlę na dole worka. Zawiąż linę a jej końcówki mocno owiń nitką lub kordonkiem żeby się nie postrzępiła. Pozostały prostokąt owiń wokół liny, tak aby powstały na nim dwa tunele, prze które z oporem będzie się przesuwać  lina, zaszyj je jak najbliżej liny aby stoper działał poprawnie.

 

 

Gotowe, można już się pakować!