Męskie szycie: Bokserki

Nie wiem czy wiecie, że zbliża się dzień mężczyzny? Panowie, zupełnie przez przypadek dowiedziałem się, że 10-tego marca obchodzimy nasze święto. Ciekaw jestem od kiedy ta tradycja istnieje i czy w ogóle można ją nazywać tradycją. No w każdym razie pomyślałem, że to dobra okazja żeby podsunąć moim odbiorczyniom (i odbiorcom :) pomysł na prezent dla faceta, który można samemu wykonać. Co wy na to, żeby swojemu mężczyźnie sprezentować własnoręcznie uszyte BOKSERKI?

Zapraszam was na trzeci odcinek MĘSKIEGO SZYCIA, czyli cyklu, w którym pokazuję jak szyć ubrania dla facetów. Na tym blogu opisuję konstruowanie form a równolegle na moim kanale YouTube zamieszczam filmy o szyciu danej rzeczy. W trzecim odcinku planowałem bluzę z nadrukiem, ale pomysł Karoli z bokserkami uznałem za genialny strzał na dzień faceta i bluza będzie dopiero w marcu. 

Z tego posta dowiesz się:

  • jak odbić formę od spodni;
  • jak przemodelować wykrój pod kątem luźnych bokserek z cienkiej bawełnianej tkaniny;
  • jak przygotować naddatek na rozporek;
  • oraz jak pozszywać wszystkie elementy (filmik na końcu).

KONKURS


Zanim zaczniemy mała niespodzianka. Przygotowałem konkurs, w którym można wygrać trzy pary bokserek w rozmiarze L/XL, które uszyłem podczas kręcenia filmiku oraz papierową formę, z której korzystałem! Aby wziąć udział w konkursie subskrybuj mój kanał YouTube i w komentarzu pod filmem o szyciu bokserek napisz co chciałbyś/chciałabyś zobaczyć w kolejnych odcinkach. Autor najlepszego pomysłu zostanie ogłoszony za dwa odcinki, dostanie nagrodę a jego pomysł trafi na listę przyszłych filmów. Dawajcie – pomóżcie nam tworzyć to, czego naprawdę potrzebujecie. A teraz bierzmy się do roboty. W tym poście wyjątkowo zwracam się również do pań nie tylko do panów :)

FORMA


Najprostszym sposobem zdobycia dobrej formy jest sprucie lub pocięcie starych bokserek :). Zajrzyjcie do szafy swojego partnera (albo swojej własnej). On na pewno ma w swoich szufladach jakieś przetarte egzemplarze, które właściwie nadają się już tylko do wyrzucenia, lub podobnie jak mnie, zdarzyło mu się pewnie wyprać białe bokserki z czerwonymi skarpetkami …

Prucie starych rzeczy to niezawodna metoda, przy okazji można dowiedzieć się czegoś o tym, jak ubranie które prujesz było zszywane. Jeżeli jednak nie chcesz pruć, pozostaje odbijanie formy od spodni i przemodelowanie jej na bokserki. Podstawowe metody odbijania poznasz w jednym z poprzednich postów (LINK), jeżeli lubisz być dokładny/na znacznie więcej informacji znajdziesz w poście o spodniach dresowych (LINK). Poniżej opisuję modelowanie formy pod kątem cienkiej tkaniny bawełnianej (koszulówki lub bawełnianej podszewki).

1. Kiedy doprowadzisz formę spodni do porządku skróć nogawki. Aby bokserki nie przypominały krótkich spodni obetnij nogawki lekko po skosie, poniżej podaję wymiary bokserek, które szyję na filmie, aby dać ci punkt odniesienia:

  • A – w moich bokserkach wewnętrzna krawędź nogawki ma 10 cm.
  • B – zewnętrzna krawędź nogawki z kolei ma 33 cm.

2. Poszerz formę i wyrównaj zewnętrzne krawędzie nogawek. Aby bokserki były wygodne poszerz je w biodrach na każdej nogawce, C = około 3 cm (dodasz w sumie 12 cm luzu w obwodzie bioder). Rysując PROSTĄ linię boku (czyli zewnętrzną krawędź nogawki) wybierz taki kąt nachylenia, aby poszerzyć nogawkę równomiernie w talii i w udzie. W nogawce tyłu zmniejszając wymiar D (talia) powiększasz F (udo) i na odwrót. Podobnie w nogawce przodu E i G zależą od siebie, ponieważ linia boku jest prostą. (D+E) x 2 da wymiar talii, która w bokserach jest znacznie obszerniejsza niż obwód talii w sylwetce, ponieważ zbierzesz ją gumką. F+G to obwód nogawki w udzie – tu warto sprawdzić, czy nie jest za ciasno, aby bokserki były wygodne wskazane jest co najmniej 8 cm luzu lub więcej (chyba, że szyjesz z dzianiny).

3. Nogawka tyłu i przodu poszerzone na boku. Sprawdź, czy długość zewnętrznej krawędzi nogawki przodu i tyłu jest taka sama. Wyrównaj też wewnętrzne krawędzie nogawek. Nie wiesz jak? Zajrzyj do posta o spodniach dresowych (LINK).

4. Dodaj pasek na gumę. H = 2x (szerokść gumy + 0,5 cm). Dorysuj prostokąt do górnej krawędzi każdej nogawki. Zwróć uwagę, że na linii podkroju (łuk w kroku) i na linii boku pojawi się drobne załamanie w miejscu dodania paska.

5. Zaplanuj wielkość podwinięcia w nogawkach. U mnie J = 2,5 cm. Dorysuj szerokość podwinięcia w lustrzanym odbiciu, tak aby naddatek (ciemno szary element) po zaprasowaniu na nogawkę pokrywał się kształtem z krawędziami nogawki.

6. Zanim przystąpimy do konstruowania rozporka, trzeba wyrównać podkrój przodu. Tutaj troszeczkę złamię zasady ale robię to po to, aby uprościć to zadanie. Szycie bokserek ma być proste i szybkie :).

Wyrównaj podkrój przodu (niebieska przerywana linia) – narysuj linię prostą zaczynając nad łukiem w kroku i kończąc na górnej krawędzi. Zmierz szerokość nogawki w miejscu załamania (powstałym po dodaniu paska). UWAGA zmierz szerokość od załamania na linii boku do wyrównanego podkroju (różowa strzałka). Tę samą szerokość odmierz na górnej krawędzi zaczynając od podkroju (błękitna strzałka). W ten sposób nieco poszerzysz górną krawędź paska, połącz koniec błękitnej strzałki z załamaniem (koniec różowej strzałki) – tak jak ja, zieloną przerywaną linią.

Aby utworzyć tunel na gumę, pasek zaprasujesz na pół, tak aby błękitna strzałka i różowa pokrywały się – to dlatego potrzebna jest tu taka sama szerokość. Co prawda kąt nachylenia bocznej krawędzi nie będzie się zgadzać, ale naciągniesz to podczas szycia – to jest to złamanie zasady, o którym wspominałem. W normalnych warunkach pasek by się zdefasonował, ale wsuniesz do niego gumę, która go zmarszczy i nie będzie to przeszkadzać.

7. Narysuj kształt rozporka przy podkroju (ciemno szary kształt). K – u mnie 4 cm. L – długość rozporka powinna być taka, aby kończył się przynajmniej 1 cm nad łukiem podkroju w kroku.

8. Przygotuj formę na lewą nogawkę przodu (PL). Dodaj rozporek w lustrzanym odbiciu po drugiej stronie podkroju.

9. W formie na prawą nogawkę przodu (PP) dodaj kolejne lustrzane odbicie rozporka.

GOTOWE! Wycinając formę z tkaniny dodaj 1 cm naddatku na szwy dookoła, pomijając dolne krawędzie. Na powyższej ilustracji zaznaczyłem naddatki ciemno szarym kolorem. Wytnij lewą i prawą nogawkę tyłu i przodu. Z tymi elementami jesteś gotowy/a do szycia :). Na koniec tylko dodam, że w ten sam sposób mozna uszyć spodnie od piżamy. Trzeba tylko wydłużyć nogawki a dolne  krawędzie obciąć tak, aby były pod kątem prostym do nitki prostej. Tym rozporkiem przygotowuję was psychicznie na rozporek z prawdziwego zdarzenia, czyli taki z zamkiem, który za kilka odcinków pewnie omówię. A tymczasem zapraszam was do maszyn.

UDANEGO ŚWIĘTOWANIA DNIA MĘŻCZYZNY I PAMIĘTAJCIE O KONKURSIE!

SZYCIE


 

A jeśli szukasz więcej inspiracji zachęcam cię do zajrzenia do moich książek :)