Męskie szycie: Bluza z nadrukiem

W najnowszym odcinku MĘSKIEGO SZYCIA omawiam szycie bluzy z kapturem i robienie nadruku :)

Dzisiejszy odcinek jest dla mnie wyjątkowy, ponieważ w powstawaniu tej bluzy mieli udział też inni mężczyźni. Uszyłem ją dla Reniasa (zobaczycie go na filmiku) mojego przyjaciela, który jest trenerem personalnym i nie raz ostrym treningiem stawiał mnie psychicznie na nogi. Z kolei logo, które nadrukowałem na bluzie zaprojektował Zbigu, z którym poznaliśmy się na jednym z moich pierwszych kursów i kumplujemy się do dziś. Zbyszek jest fantastycznym artystą, o czym możecie się przekonać zerkając na jego stronkę ZBYSZEK SIENKIEWICZ. Jak widzicie dziś szycie będzie w 300% męskie :) Do dzieła!

FORMA


Oczywiście najprostszym sposobem będzie odbicie formy od gotowej bluzy, w jednym z poprzednich postów znajdziecie instrukcje (LINK), wyjaśniam w nim również jak dopasować rozmiar ściągaczy do formy bluzy. Poniżej opisuję jak przekształcić formę t-shirta w bluzę (LINK do posta o konstruowaniu i szyciu t-shirta).

1. Na powyższej ilustracji szary element to forma na przód t-shirta. Natomiast różowym obrysem zaznaczyłem formę bluzy. Oto co należy zrobić (liczby które podaję są orientacyjne, możesz je zmieniać w zależności od swojego projektu):

  • A – poszerz dekolt o co najmniej 2 cm z każdej strony (skrócisz w ten sposób ramię) oraz pogłęb go o 2-3 cm, aby po doszyciu kaptura nie był zbyt ciasny. Rozmiar kaptura zależy częściowo od rozmiaru dekoltu, dlatego musi on być większy niż w t-shircie. Ramion nie wydłużaj, chyba że chcesz, aby opadały jak u mnie. Na moim zdjęciu ramiona są za długie, dlatego że Reni jest szerszy w barach niż ja a bluza jest przecież dla niego.
  • B – pogłęb pachę o minimum 3 cm, może być więcej jeśli chcesz mieć luźne rękawy lub używasz grubej i mało elastycznej dzianiny.
  • C – poszerz t-shirt w klatce piersiowej o minimum 2 cm po każdej stronie. Dodasz w ten sposób 8 cm luzu w obwodzie. W biodrach bluza może być tej samej szerokości, ale może tez się nieco zwężać, możesz dodać lekkie profilowanie na linii boku (np wciąć o 1 cm na wysokości talii) to twój wybór.
  • D – ustal długość bluzy – pamiętaj, że dodasz ściągacz. Mierz długość od najwyższego punktu barku (w formie to szczyt dekoltu, a na sylwetce to zakręt między szyją a ramieniem). Od pożądanej długości bluzy odejmij wysokość ściągacza, którą planujesz, a następnie dodaj 2 do 3 cm na „zbluzowanie” (bez tego dodatku 3 cm, bluza będzie za krótka, ponieważ ściągacz się opina na ciele i automatycznie nieco podjeżdża do góry).
  • O tym jak dostosować rękaw i ściągacze przeczytasz w poście o odbijaniu bluzy (LINK).

2. Dokładnie to samo zrób z formą tyłu.

3. Konstruowanie Kaptura. Zmierz obwód pogłębionego dekoltu przodu E i tyłu F.

  • Narysuj prostokąt o szerokości (E+F) – 1,5 cm i wysokości G (przerywana niebieska linia). G to jest 1,25 wysokości głowy: zmierz wysokość od najwyższego punktu barku do szczytu swojej głowy w linii prostej. Nie układaj metra na głowie, przyłóż linijkę na szczyt głowy i zmierz odstęp od linijki do najwyższego punktu barku w linii prostej.
  • Podziel górną krawędź prostokąta dokładnie na pół wyznaczając punkt H.
  • Na lewej krawędzi odmierz 2 cm od szczytu wyznaczając punkt I.
  • Na lewej krawędzi odmierz 5 cm od dolnego krańca wyznaczając punkt J.
  • Narysuj dolną krawędź kaptura – to fala zaznaczona błękitną przerywaną linią, łącząca punkt J z dolnym prawym kantem prostokąta. Zwróć uwagę, aby wypadała ona pod kątem prostym do pionowych krawędzi prostokąta. Odmierz na niej długość E+F zaczynając od punktu J. Jeśli trzeba możesz ją wydłużyć.
  • Narysuj kształt grzbietu kaptura. Pomarańczowa przerywana linia – tu kaptur może być wklęsły w stosunku do prostokąta, ale może się zdarzyć, że ta linia pokryje się z krawędzią prostokąta (zależy to od długości dolnej krawędzi kaptura E+F). Czerwony łuk – tu staraj się odwzorować kształt głowy, aby kaptur nie był zbyt płytki. Fioletowa linia to łagodny łuk łączący punkty H i I.

4. Aby kaptur na środku przodu zachodził na siebie, jak w mojej bluzie, trzeba go wydłużyć. Ja wydłużyłem go tylko o K = 1,5 cm wtedy krawędzie zajdą na siebie o 3 cm. Uważaj, aby nie przesadzić z tym odcinkiem, żeby otwór wokół twarzy nie stał się zbyt mały. Jeżeli konstruujesz kaptur pierwszy raz koniecznie wykonaj prototyp z kawałka niepotrzebnego materiału, aby sprawdzić, czy nie chcesz go powiększyć lub pomniejszyć. Możesz manipulować kształtem kaptura do woli, jedynie dolna fala musi mieć stałą długość E+F + ewentualny dodatek K. Gotowe, resztę zobaczysz na filmiku :). Jeśli na bluzie chcesz naszyć kieszeń, zajrzyj do wspomnianego już tutorialu sprzed 2 lat (LINK). Udanego szycia!

SZYCIE


No to mam nadzieję, że powstanie kilka bluz w soczystych kolorach na wiosenne chłodne dni. A jeśli szukacie więcej inspiracji do szycia zajrzyjcie do moich książek.