DDTVN: Jak uszyć sukienkę hiszpankę (wykrój)

W poniedziałek 19-tego czerwca będę gościem Dzień Dobry TVN. Pokażę jak uszyć sukienkę hiszpankę czyli hit tego lata, zatem zapraszam przed telewizory :) Zanim zacznę post muszę się pozachwycać, bo wybuchnę, AAAAAAAAaaaAAaaa –  no sami powiedzcie – czy Marysia nie wygląda SZAŁOWO i ULTRAWAKACYJNIE? Ja nie mogę się napatrzeć. Kiedy dziś wyskoczyliśmy do parku Krasińskich (czyli najbujniejszego i moim zdaniem najwspanialszego parku w Warszawie, koło którego mam przyjemność mieszkać) nie było chyba osoby, która nie obejrzałaby się za Marysią na ulicy, była zjawiskowa w tym słońcu i w tych kolorach. Dobra upuściłem nieco „zachwytowego” napięcia, zatem do rzeczy :) Wszystko mamy już dopięte z wydawcą programu i jutro o 7 rano zaczynamy budowę mojego stanowiska do szycia w TVN Cafe. Oczywiście dla tych, którzy przegapią emisję, podepnę do tego posta filmik, kiedy będzie już dostępny na stronie TVN’u. Nauczeni doświadczeniami z poprzednich wizyt i filmików, tym razem chcemy pokazać proces szycia w taki sposób, aby rzeczywiście można było na tej podstawie stworzyć letnią sukienkę. Natomiast ze względu na dosyć skomplikowany opis formy sukienki (jak na możliwości telewizji śniadaniowej) dla bezpieczeństwa wcześniej publikuję instrukcję na blogu. Zatem do dzieła!

POD TYM LINKIEM ZNAJDZIESZ 3 FILMY Z INSTRUKCJĄ SZYCIA SUKIENKI

To co charakteryzuje hiszpankę to odsłonięte ramiona i falbana. Można ją stworzyć na kilka sposobów, ja wybrałem może nie najprostszą ale zdecydowanie najbardziej kobiecą wersję, czyli falbanę z dwóch kół. Jeżeli chodzi o dół, to najprostsza i najbardziej wakacyjna jest wersja rozkloszowanej sukienki, jednak dla osób o okazałym biuście proponuję tubę lub nawet dopasowaną do ciała formę. Na moim blogu znajdziesz instrukcje tworzenia wykroju sukienki DOPASOWANEJ Z ZASZEWKĄ wystarczy odciąć od niej górny fragment – mniej więcej w połowie wysokości pachy. Forma:  Przeznaczona jest na dzianinę, naddatki na szwy są już wliczone – tak naprawdę, w ogóle nie biorę ich pod uwagę – ma być prosto, dzianina jest elastyczna a sukienka luźna, w dodatku marszczona gumką – zatem pełen luz, nie trzeba być super dokładnym. Zacznij od ustalenia wymiarów:
 • zmierz obwód ciała nad biustem, układając metr nad biustem, pod pachami i na plecach na tej samej wysokości co na przodzie;
 • teraz decyzja co do długości sukienki, sugeruję między 75 a 90 cm (moja ma 75 cm a Marysia ma około 170 cm wzrostu);
 • następnie zmierz obwód wokół tułowia i ramion w miejscu, gdzie będzie falbana – możesz powiększyć nieco ten rozmiar zaokrąglając do pełnych dziesiątek, wtedy marszczenie będzie mocniejsze na falbanie, choć forma z koła nawet bez dodatku układa się przepięknie i faluje;
 • i ostatni wymiar to długość falbany – moja ma 20 cm.
A teraz kreślimy trapez :
 • A = wyznacz długość sukienki – narysuj linię środka;
 • B = na górze wprowadź połowę swojego obwodu nad biustem tak, aby linia środka znalazła się dokładnie w połowie tego wymiaru;
 • C = ustal jak bardzo szeroką chcesz sukienkę na dole – sugeruję rozszerzyć ją o 15 do 20 cm po każdej stronie;
 • narysuj skośne linie boków i odmierz na każdej długość A zaczynając od góry. Zetnij kanty zaokrąglając dolną krawędź.
 • wytnij otwory na pachy według podanych wymiarów. Jeżeli masz duże ręce możesz powiększyć otwory nawet o 2 cm. Otwory zacznij wycinać pod kątem prostym do górnej krawędzi.
 • wytnij z dzianiny dwa takie trapezy – przód i tył, są zupełnie symetryczne;
Teraz falbana – o tym jak narysować koło za pomocą metra i pinezki opowiadam w filmikach z DD TVN  (różowy link powyżej).
 • aby narysować koło musimy wiedzieć jaki powinno ono mieć obwód G = połowa obwodu ramion;
 • D = aby obliczyć promień mniejszego koła podziel G przez 6 (dla dokładnych – podziel przez 6,28, jednak przy zawyżonym obwodzie ramion dokładność nie ma najmniejszego wpływu na formę i efekt końcowy);
 • E = długość falbany. Większe koło narysuj odsuwając się od pierwszego na odległość równą długości falbany ;
 • wytnij dwa koła (przód i tył) i każde rozetnij wzdłuż promienia;
Tunel na gumkę:
 • wytnij pasek o długości równej obwodowi dwóch małych kół czyli 2 x G.
 • jego szerokość to 2 x szerokość tunelu (tunel powinien być o 0,5 cm szerszy niż gumka) + 2 cm na szwy.
Forma opisana, o szyciu mówię na filmikach – udało się wyjaśnić wszystko więc jestem zadowolony! A na koniec powiem wam szczerze, że nie rozumiałem tego zachwytu hiszpankami, uważałem że to kolejny trend wciśnięty nam w gardła, w dodatku nieco obciachowy. Do czasu … no cóż kiedy ustaliliśmy z Olą z TVN’u że to hiszpankę uszyję, od razu wiedziałem, że falbana MUSI być z koła a materiał nie może być zbyt wiotki. Nie mogłem zasnąć z ekscytacji, więc aby się upewnić czy moje obliczenia i plan na kolejność szycia się zgadzają, zasiadłem do maszyny. Kiedy skończyłem szycie oczywiście musiałem sprawdzić czy moje dzieło na pewno dobrze się układa … kiedy już założyłem na siebie sukienkę, od razu  zrozumiałem o co chodzi – ta falbana jest bajeczna, ultrakobieca i zwiewna – w tym jak ona się rusza zawiera się caaaaałe lato i wakacyjny luz. Ekhm, zatem biję się w piersi i teraz już ROZUMIEM.

Edit: Kiedy pisałem ten post kompletnie się nie spodziewałem, że kilka lat później będę miał na swoim koncie aż cztery książki:

O szyciu prosto, kreatywnie i modnie  to poradnik dla początkujących. Omawiam w nim projektowanie i szycie damskich ubrań z dzianiny.

Jak szyć spódnice i sukienki  to książka o modelowaniu i szyciu damskich ubrań z tkanin. Pozycja dobra dla osób, które już miały kontakt z maszyną.

SzyjeMY torebki i akcesoria  to trzeci tom o szyciu akcesoriów home decor i torebek – idealna pomoc na początek przygody z szyciem.

Chce się szyć. Dzianiny to moje najnowsze dzieło o szyciu garderoby kapsułowej z dzianin w wersji damskie i męskiej – wreszcie coś dla mężczyzn!

Zatem do wyboru do koloru – wypróbuj temat, który Cię najbardziej interesuje. Mam nadzieję, że uda mi się zarazić Cię bakcylem szycia

 NIECH ISKRY LECĄ SPOD IGŁY!

Którą wersję wolicie? Na żywo z Marysią jednogłośnie uznaliśmy że czerwona ma moc – i tę moja muza dostała w podziękowaniu za udział w akcji, natomiast na zdjęciach zdecydowanie bardziej nam się podoba błękitny wakacyjny szał.

  Powodzenia w szyciu i udanych wakacji!!